Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111178 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν έχεις 1.30 διάφορα ύψους τότε την μισού μέτρου να μην την αγοράσεις. Δεν πρόκειται να χωρέσει.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111180 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
A ναι σωστα μου το ειχες πει, ευχαριστω!!!

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111183 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

liakjim έγραψε: Σημερα πάω leroy merlin να αγορασω τον πετροβαμβακα (δεν εχω καταφερει να βρω αλλού φθηνοτερα / 29Ε τα 6m^2 100KG 3cm ) κ θα περασω απο την kratki.
Μαλλον θα παω στον συνδιασμο που προτεινε ο φιλος stavrax ( χαλυβδινη συστολη Φ200->180 , εναλλακτης Φ180 , χαλυβδινη 0,5m Φ180 , χαλυβδινη γωνια κ inox ως επανω).
Λογικα Σαββατο τελειωνει. Ευχαριστω πολυ.

αφου είσαι στη κατασκευή πάρε κι ένα κλαπέτο να το βάλεις πάνω απο την εστία εγώ το μετάνοιωσα που δεν έβαλα!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111217 από tentas13
Απαντήθηκε από tentas13 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@dimkap
Η κασέτα αυτή είναι η Ferlux Cassette 753 και είναι Κροάτικη!!!Την βρήκα στο Leroy με 499,99 και θελει να την βάλει ο αδερφός μου σε ένα ενιαίο σαλόνι 80 τ.μ.!!!
Αλήθεια αξίζει???
Υπάρχει και η λύση της Invicta με 14 kw και είναι και foyer 200,00 euro λιγότερα!!!Και τα δύο λόγο οικονομικών θα δουλέψουν με φυσική ροή γιατί αν αρχίζεις να μπαινεις σε βεντιλατερ αυξάνεται το κόστος και χρήματα "δεν υπάρχουν" :P !
Το σπίτι βρισκεται στον Άγιο Στέφανο Αττικής με πολύ κρύο αλλά και καλά αλουμίνια!
Τί προτείνετε από τα δύο???


ΥΓ: Εγώ απο την Ecostar έμειναι απόλυτα ικανοποιημένος...αλλά βλέπετε εκείνου τα λεφτά, όπως είπα, είναι ακομα πιο περιορισμένα!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by tentas13.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111223 από mountainrider
Απαντήθηκε από mountainrider στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα
Έχω ξεκινήσει και εγώ την διαδικασία τοποθέτησης μια εστίας από το Leroy στο εξοχικό μου, όπου προϋπήρχε ένα παραδοσιακό τζάκι. Και έχω 2 θέματα προς επίλυση (προς το παρόν)

Το ταβάνι είναι επικλινές ραμποτε που η χαμηλή τυ πλευρά( 2,50 Μ περίπου) είναι πάνω από το τζάκι, πόσο απόσταση πρέπει να έχει η περσίδα από το ραμποτε ώστε να μην έχω πρόβλημα? Πρέπει να φτιάξω αναγκαστικά παταρακι με πετροβαμβακα και να βγάλω χαμηλά την περσίδα?

Σκέφτομαι να βάλω έναν κυλινδρικό ανεμιστήρα 280 κυβικά για ταχύτερη θέρμανση, αλλά και για να στέλνει λίγο πιο μακριά τον αέρα μιας και είναι στην μια άκρη του σπιτιού το τζάκι. Τον ανεμιστήρα λέω να τον βάλω κάτω από την εστία θα έχω κάποιο πρόβλημα ? μήπως καταστραφεί από τις θερμοκρασίες?
www.frigohellas.gr/product_detail.jsp?pr...053&ref=bestprice.gr

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by mountainrider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111226 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν έχεις πάρει invicta ή κάποιο άλλο τζάκι τύπου foyer, ακολουθείς πιστά τις οδηγίες του κατασκευαστή. Οπωσδήποτε παταράκι και με τίποτα βιντιλατέρ. Αν θέλεις βιντιλατέρ αναγκαστικά τότε μόνο με χρήση εναλλάκτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ