Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110924 από diablo
Απαντήθηκε από diablo στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

MICK έγραψε: ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ. Εγώ μπορώ να απαντήσω σε λίγες ερωτήσεις. 13 Εκεί που η νέα ανοξείδωτη καμινάδα μονής ραφής μπαίνει μέσα στη παλιά, τοποθετήται σφηνωτά πετροβάμβακας στο κενό που σχηματίζεται. 14 Δεν χρειάζεται να τοποθετήσεις τίποτε άλλο. Από εκεί θα αναπνέει και ο κενός χώρος μεταξύ νέας και παλαιάς καμινάδας. 15 τοποθετείς πυράντοχη σιλικόνη βάζεις τη καμινάδα, σφίγγεις με σφικτήρα. 17 Εγώ τοποθέτησα αντί σφηκτήρες, 3 λαμαρινόβιδες ανά 120o. Σωστά Θηλυκό πάνω, αρσενικό κάτω. 19 Στο επάνω μέρος σφηνώνεις πάλι πετροβάμβακα (όχι πάνω πάνω αλλά περίπου 5 με 10 cm πιο κάτω) το υπόλοιπο το γεμίζεις με πυράντοχη λάσπη.


Καλώς σας βρήκα κι ευχαριστώ για την απάντηση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110943 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: Τον τύπου Αστέρης. Αν τραβήξεις εισαγωγή από το πάτωμα, η διαφορά θερμοκρασίας και ο κυκλικός θάλαμος προκαλουν στροβιλισμό και μεγάλη ταχύτητα εξαγωγής με θερμοκρασία 60-70 στο ένα τέταρτο περίπου από το άναμμα.


Συγγνωμη που επιμενω αλλα ειμαι στο παρα 5 αγορας , οποτε θα σε ρωτησω.
Για εδω www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384 , τι ειναι δλδ καλυτερο :
1. Εναλλακτης τυπου αστερης φυσικης ροης ? Τον εχω βρει 90Ε τον 0,5m.
2. Εναλλακτης τυπου kratki+0,5μ χαλυβδινη σωληνα? Θα παει καπου 80E δλδ το ιδιο.

Επισης παραπανω ειπες "δοκιμασμενο" . Δλδ το εχεις δει με τα ματια σου? Η φυσικη ροη ειναι αρκετη ?
Επισης η εισαγωγη του αερα του εναλλακτη , δεν θα επηρεαστει απο την εισαγωγη του αερα της φυσικης ροης της φουσκας?
Τελος οι ευκαμπτοι εισοδου / εξοδου του εναλλακτη θα πρεπει να ειναι μονωμενοι?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110944 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@liakjim
Η προσωπική μου επιλογή θα ήταν χαλύβδινη συστολή από Φ200 σε Φ180, χαλύβδινος εναλλάκτης Φ180, γωνία χαλύβδινη 45° Φ180 και από εκεί και πάνω θα συνέχιζα με ινοξ.
Έτσι και χωρίς μοτερ θα μπορούσα να τραβήξω περισσότερη ενέργεια από την καμινάδα και χωρίς να υπάρχει θέμα επιβάρυνσης του ελκυσμού ή υγροποιήσεων.
Όσο για την λειτουργία του εναλλάκτη-καζάνι με φυσική ροή, ναι το έχω δοκιμάσει και ισχύει ότι δίνει πολύ γρηγορότερα από την φυσική ροή του τζακιού, αλλά με εναλλάκτη μέτρου...
Στο μισό μέτρο θα δώσει πάλι, αλλά λόγω μήκους θα έχει και την μισή περίπου απόδοση.
Η μόνη περίπτωση που θα το σκεφτόμουν ως λύση θα ήταν για κάποιο εξοχικό, όπου θα υπήρχε η ανάγκη για άμεση θέρμανση (αλλά εκεί μάλλον θα έβαζα κι ένα μοτεράκι για να το βοηθήσω).


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Stavrax.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": liakjim

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110951 από dimkap
Απαντήθηκε από dimkap στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα, στο καινούργιο φυλλάδιο του Leroy ποιας εταιρείας είναι η 14ΚW κασέτα?
Επίσης τα ξύλα τι λένε? είναι καλή τιμή τα 79€/κυβικό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110958 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@stavrax

Σκεψεις για τον εναλλακτη της kratki :
Εχω μια επιφανεια με θερμοκρασια ας πουμε 220C κ ισχυ ας πουμε 2kw. Αν την ειχα στο σαλονι μου με θερμοκρασια χωρου 18C κατι θα εκανε. Ας πουμε σαν ενα αεροθερμο (οχι κ πολλα πραγματα δλδ).
Βαλε αυτη την επιφανεια μεσα σε 100C-150C που εχει ενας θερμοθαλαμος. Νομιζω οτι δεν θα κανει πλεον πολλα πραγματα. Η διαφορα θερμοκρασιας ειναι πλεον πολυ μικροτερη. Ποσο μαλλον οταν σε θεμοθαλαμαμους τυπου kratki κ λογω τουνελ εχουμε πιο ηψηλες θερμοκρασιες. Εκει τι γινεται?

Σκεψεις για τον εναλλακτη τυπου αστερης (αληθεια που εχει χαθει?) :
Επιφανεια 220C απο την οποια περναει με χαμηλη/μεση ταχυτητα αερας θερμοκρασιας δωματιου πχ 18C. Θα προλαβει να κανει συναλλαγη? Εξαρταται απο απο την επιφανεια / την θερμοκασια κ την ταχυτητα του μεσου προφανως. Κατι εχει πει πιο παλια κ ο Στελιος1. Γενικα νομιζω θα αποδωσει περισσοτερο.

Θα ηθελα να τοποθετηθει κ ο Δημητρης (Φιλιπακοπουλος) παντως . Δεν ξερω αν εχουν βαση αυτα που λεω.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111021 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dimkap έγραψε: Καλημέρα, στο καινούργιο φυλλάδιο του Leroy ποιας εταιρείας είναι η 14ΚW κασέτα?
Επίσης τα ξύλα τι λένε? είναι καλή τιμή τα 79€/κυβικό?

πολύ πιθανό να είναι κινέζικη τηλεφωνησε τους και ρωτα καλύτερα μη σου λέμε αερολογίες..επίσης το ξύλο είναι σε καλή τιμή αρκεί να είναι 1.4 κυβικά γιατι τα είδα απο κοντά και οι περισσότερες παλέτες είναι λιψές δεν είναι όσο λένε ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.513 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ