Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73880 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pompiere2001 έγραψε: Γεια σας εχω ενα σπιτι 120τμ ,ετους κατασκευης 2006 με αλουμινενια 2πλα τζαμια και αυτην την στιγμη εχω ενα ανοιχτω γωνιακο τζακι και ενδιαφερομαι για μια κασσετα ωστε να μπορεσω να καλυψω κατα το ημισι εαν ειναι δυνατον την θερμανση στο σπιτι μου .Σας παραθετω μια φωτο.Το τζακι εχει 59cm ,πλευρικο υψος 56cm και μπροστινο ανοιγμα περιπου 90cm.Καθε προταση δεκτη ακομα καλυτερα και για κασσετα με συνδεση των σωματων καλοριφερ εαν υπαρχουν στα υποψιν καποιου Ευχαριστω πολυ


Καλησπερα

ο ενιαιος χωρος που βρισκεται το τζακι ποσα τετραγωνικα ειναι?
Τα δωματια βλεπουν στον ενιαίο χωρο η ειναι απομακρυσμένα σε χωλ-διαδρομο?
Θα το περασεις εσυ η θα παρεις μαστορα?

Η πιο δοκιμασμένη πρόταση στο φορουμ σχετικα με εστιες-κασέτες ειναι η INVICTA με παρα πολυ καλα αποτελέσματα και κορυφαία ασχεση αποδοσης/τιμης.

Θα σου πρότεινα τις παρακάτω

invicta-sa.com/portail/fr/produits/chauf...0-compact-520-c.html

στα 14kw

invicta-sa.com/portail/fr/produits/chauf...on-totale-turbo.html

στα 18kw (δεν ξερω εαν αυτη χωραει μεσα στο υπαρχον τζακι)

και στις 2 περιπτωσεις ο χωρος που θα μπει το τζακι θα γινει ΦΟΥΡΝΟΣ. Εχω παρόμοιο σπιτι και στα 50τμ που ειναι η σαλονοκουζινα-χωλ εχω 24 βαθμους

Υπαρχουν και αλλες πολυ καλλες κασετες, απλα προτεινω αυτην την μαρκα λογω εμπειρίας απο πρωτο χερι

Invicta Compact 700
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by str1979.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pompiere2001

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73883 από pompiere2001
Απαντήθηκε από pompiere2001 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η σαλονοκουζινα ειναι περιπου 50τμ οσο και το δικο σου και ενα χωλ περιπου 5 μετρα που οδηγει στα 3 δωματια και 2 μπανια.Θα ηθελα περιπου εαν γινεται να καλυψω το χωλ και ενα δωματιο ακομα εαν γινεται.Τις invicta τις εχει μονο το leroy merlin?Πες μου αλλες κασσετες ?Θα πρεπει να βαλω εξτρα βεντιλατερ και καποιον εναλλακτη καπνοδοχου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73904 από pompiere2001
Απαντήθηκε από pompiere2001 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
εχει κανεις καμια αλλη προταση.ειμαι απογοητευμενος και μπερδεμενος.ολες οι κσσετες που κυκλοφορουν στην αγορα φερουν ενσωματωμενο βεντιλατερ αερα ποσων κυβικων μετρων?θα πρεπει οποσδηποτε να βαλω επιπλεον εναν εναλλακτη καπνοδοχου και ενα επιπλεον βεντιλατερ αερα 500κμ/αερα για να μπορεσω να το στειλω οσο γινεται μακρυα?εχετε να μου προτεινετε καποιες επιπλεον κασσετες τις οποιες εχετε ή εχετε δει ή εχτε δοκιμασει?ευχαριστω πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73906 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pompiere2001 έγραψε: Η σαλονοκουζινα ειναι περιπου 50τμ οσο και το δικο σου και ενα χωλ περιπου 5 μετρα που οδηγει στα 3 δωματια και 2 μπανια.Θα ηθελα περιπου εαν γινεται να καλυψω το χωλ και ενα δωματιο ακομα εαν γινεται.Τις invicta τις εχει μονο το leroy merlin?Πες μου αλλες κασσετες ?Θα πρεπει να βαλω εξτρα βεντιλατερ και καποιον εναλλακτη καπνοδοχου?


Νομιζω οτι εχουμε ακριβώς το ιδιο σπιτι :)
Για να παρεις μια ιδεα σου λεω οτι ο χωρος που εχω το τζακι σε σχεση με τα υπνοδωμάτια εχει 4 βαθμους διαφορα. Δλδ οταν εχω 24 στην σαλονοκουζινα στα δωμάτια εχω 20.

Τα INVICTA/LAUDEL τα εχουν διαφοροι εμποροι τζακιων αλλα νομιζω στα ΛΕΡΟΥ εχουν καλυτερη τιμη και φερνουν συνεχεια εστιες-κασέτες.
Σχετικα με αλλες κασετες καλυτερα να απαντησεις καποιος απο το φορουμ ου εχει βαλει για να σου πει χειροπιαστα πράματα παρα να μιλήσουμε θεωριτικα

Η κασετες ειναι η ευκολη λυση για καποιον που 8ελει να κανει το τζακι του ενεργιακο.Την βαζεις μεσα στην παλια εστια, συνδεεις την καμιναδα και εισαι ετοιμος. Δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο.
Εχει δικοτης βεντιλατερ ενσωματωμενο καιβγαζει απο μπροστα ζεστο αερα

Αν τωρα θες να χαλασεις την κατασκευη σου, να ανοιξεις την φουσκα να βαλεις μονωσεις εσωτερικα να βαλεις εναλλακτη και επιπλεον βεντιλατερ τοτε θα παρεις το κατι τις παραπανω απο την αποδοση της κασετας αλλα θα πρεπει να υπολογιζεις και τις επιπλεον εργασιες και κοστος που θα προκυψει.
Σε αυτην την περιπτωση ας αν θες κατευθυαν και στην εγκατασταση FOYER αντι για κασετας.

Invicta Compact 700
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pompiere2001

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74427 από Γιάννης 2013
Απαντήθηκε από Γιάννης 2013 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φιλαράκι φαίνεται οτι έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά.
μπορείς να μου πείς τις διαστάσεις στις περσίδες εισαγωγής και εξαγωγής?
και φαντάζομαι οτι ισχυει για όλα τα ενεργειακα φυσικής ροής?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74437 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γιάννης 2013

ισχυουν οτι νουμερα αναφερει ο καθε κατασκευαστης
και γενικα αναλογα την ισχυ της εστιας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.519 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ