Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73100 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Ionathan έγραψε: ....Μα γι αυτό είπα οτι πρέπει να ανακυκλώνεται εντός του σπιτιου.
Για την εισαγωγή αέρα καύσης υπάρχει πρόβλήμα που δεν τραβάει απ έξω αλλά μέσα από το σπίτι?

ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ. Το πρόβλημα με τον αέρα σ'αυτή τη περίπτωση είναι ότι χάνεις ακόμα και αυτή τη λίγη ζέστη που έχεις. Τραβώντας ζεστό αέρας (από τον χώρο) για την καύση, αυτό ο αέρας μετά φεύγει στο περιβάλλον. Πες μας ποια ένθετη εστία έχεις τοποθετήσει;; Έτσι θα πάρεις πληροφορίες από τα άτομα με την ίδια κασέτα. Όμως μου φαίνεται περίεργο που δεν έχεις ανοίγματα για θερμό αέρα. Με 13Kw, με ΣΩΣΤΗ εγκατάσταση, και ΣΩΣΤΗ καμινάδα τα 55τμ θα είναι σάουνα.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73111 από Γιάννης 2013
Απαντήθηκε από Γιάννης 2013 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η προεκταση εχει γίνει απο γυψοσανίδα και μπορεί να τρυπηθεί. Το θέμα είναι οτι εκει δεξια
κάτω απο την προέκταση ο μάστορας μου έκανε τρύπα στο εξωτερικό τοίχο με κλαπέ.
Αν ανοίξω τρύπα εκεί δεν θα μπαίνει κρύος αέρας στο σπίτι??? οταν είναι ανοιχτό το κλαπέ??
Είναι αναγκάια η κάτω τρύπα, δεδομένου ο μάστορας που το εφτιαξε πριν δυο χρόνια μου είπε οτι δεν χρειάζεται??
Ωστόσο εγω δεν μπορώ να πω οτι είμαι ευχαριστημένος απο την ροη αέρα που έρχεται απο τις γρίλιες εισαγωγής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73208 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@Γιάννης 2013
Μπορεί να μπει περσίδα με ρυθμιζόμενες γρίλιες για να τις κλείνεις όταν είναι σβηστό το τζάκι. Και ναι είναι αναγκαία. Αν δεν έχει κάτω τρύπα δεν μπορεί να γυρίσει τον αέρα. Όταν το κάνεις και δεις την διαφορά στη ροή θα καταλάβεις....


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73810 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γειά σας και από εμένα. Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Μελλοντικά (την Άνοιξη) σκέφτομαι να αλλάξω το ανοικτό τζάκι που έχω σε ένα ενεργειακό αερόθερμο ή υδραυλικό , όμως δε το αποφασίζω εύκολα λόγω των παρακάτω: υδραυλικό μεγάλο συνολικό κόστος εγκατάστασης χωρίς να γνωρίζεις αν θα αντέξει στο χρόνο και ένα καζάνι μέσα στο σαλόνι σου με ότι αυτό συνεπάγεται, το αερόθερμο ΄βγάζει΄ζεστό αέρα μέσα από θερμοθάλαμο έτοιμο (μονομπλόκ)ή κατασκευασμένο (φόγιερ) τον οποίο και στις δύο περιπτώσεις δεν έχεις πρόσβαση να καθαρίσεις και να απολυμάνεις. Στο ερ-κοντίσιον για παράδειγμα πλένουμε τα φίλτρα για τη σκόνη και ψεκάζουμε μέσα τα στοιχεία με ειδικό υγρό για πλύσιμο απολύμανση, με τα αερόθερμα τζάκια τι γίνεται; Μήπως αναπνέουμε σκόνη και οτιδήποτε άλλο βλαβερό και μετά από δύο-τρία χρόνια λόγω συχνής χρήσης για παράδειγμα προκύψουν προβλήματα υγείας όπως αλλεργίες και οτιδήποτε άλλο;

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73832 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μολις εβαλα σημερα μετα απο ενα χρονο, και την κατω περσιδα :P

Θα το δουλέψω και σε κανα 2 μερες θα σας παω αν τελικα εκανε καποια διαφορα ως προς το καλυτερο η οχι


Invicta Compact 700
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73875 από pompiere2001
Απαντήθηκε από pompiere2001 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γεια σας εχω ενα σπιτι 120τμ ,ετους κατασκευης 2006 με αλουμινενια 2πλα τζαμια και αυτην την στιγμη εχω ενα ανοιχτω γωνιακο τζακι και ενδιαφερομαι για μια κασσετα ωστε να μπορεσω να καλυψω κατα το ημισι εαν ειναι δυνατον την θερμανση στο σπιτι μου .Σας παραθετω μια φωτο.Το τζακι εχει 59cm ,πλευρικο υψος 56cm και μπροστινο ανοιγμα περιπου 90cm.Καθε προταση δεκτη ακομα καλυτερα και για κασσετα με συνδεση των σωματων καλοριφερ εαν υπαρχουν στα υποψιν καποιου Ευχαριστω πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.463 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ