Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70226 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

PANOS 21 έγραψε: Ευχαριστω MICK.Να σε ρωτησω γιατι οταν ανοιγω την πορτα βγαινει περισσοτερο αερας απο τους αεραγωγους απο οταν ειναι κλειστη?

Όταν λες αεραγωγούς εννοείς αυτούς που τοποθετούνται στη φούσκα και είναι συνδεδεμένοι με τις δύο τρύπες που βρίσκονται στο πάνω μέρος της κασέτας δεξιά και αριστερά από την καπνοδόχο;;; Αν εννοείς αυτούς δεν μπορώ να το εξηγήσω. Ο αέρας που μπαίνει για να ζεσταθεί (και να βγει από τους αεραγωγούς) έχει συγκεκριμένες εισόδους. Ανοίγοντας τη πόρτα στο κάτω μέρος, δεξιά και αριστερά, υπάρχουν κάτι σίτες. Εκεί είναι οι είσοδοι για το αέρα θέρμανσης, εκεί μέσα υπάρχουν και τα μοτέρ. Ένα σε κάθε σίτα. Δεν ξέρω αν η απάντηση του Αστέρη Νο69750, είναι για την ερώτησή σου, αλλά νομίζω ότι δεν ισχύει. Εγώ δεν έχω παρατηρήσει, όταν ανοίγω τη πόρτα να βγαίνει περισσότερος αέρας από τους αεραγωγούς.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70240 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

NISO έγραψε: Καλησπέρα. Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!
Είμαι στη φάση αναβάθμισης του ανοικτού τζακιού σε ενεργειακό με την προσθήκη κασσέτας και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις.
1. Στη βάση του τζακιου υπάρχει αεραγωγός που φέρνει αέρα από το φωταγωγό. Ειναι καλύτερο να σηκώσω την κασέτα 1 ποντο για να περνάει ο αέρας από κάτω; ή να πατήσει η κασέτα κάτω και να φέρω τον αεραγωγό στη ποδιά μπροστά από την κασσέτα;
2. Έχω ανοξείδωτη καμινάδα Φ250. Να βάλω ανοξείδωτη καμινάδα Φ160 από κάτω μέχρι πάνω μέσα από την παλιά ή να βάλω μια συστολή ανάμεσα στην Φ160 εξοδο της κασσέτας και στη Φ250 που έχω ήδη; Θα έχω πρόβλημα ελκυσμού;
3. Το κενό ανάμεσα στην κασσέτα και τα πυρότουβλα του τζακιού θα πρεπει να μονωθεί?
4. Σκεφτομαι να βάλω μια κασσέτα της palazzeti. Έχει κανείς εμπειρία απο τη συγκεκριμένη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Οι ερωτήσεις που κάνεις είναι λίγο δύσκολο να απαντηθούν. Για τις ερωτήσεις 1 & 2 μόνο στο βιβλιαράκι που θα συνοδεύει την εστία θα υπάρχουν οι σωστές απαντήσεις. Αν τοποθετήσεις διαφορετική διάμετρο καμινάδας από αυτή που ορίζει ο κατασκευαστής, για την συγκεκριμένη εστία, σε συνδυασμό του συνολικού ύψους καμινάδας τότε ίσως να μην έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις. Η καμινάδα παίζει σημαντικό ρόλο στην συνολική απόδοση του τζακιού. Για την ερ. 3 αν η απόσταση που πρέπει να υπάρχει μεταξύ εστίας και πυρότουβλων είναι η σωστή (βάσει του βιβλίου της εστίας) νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε. Αν κοιτάς προς palazzeti είναι μία από τις καλλίτερες.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": NISO

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70300 από madbad31
Απαντήθηκε από madbad31 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
KAI NAI το πρωτο αναμμα ειναι γεγονος!οπως βλεπετε στη φωτο,απλα μου μαυρισε το τζαμι μετα απο 1 ωρα(οχι ολο αλλα μαυρισε)αλλα ρε αδερφε,εχουμε μαστουρωσει απο την μυρωδια της μαντεμιλας και οτι αλλο βγαζει..πολυ πραμα!και εξω εχει -2 , που να ανοιξεις τερμα μπαλκονοπορτα!Η σιλικονη σε 1-2 σημεια στη καμιναδα στις ενωσεις εκανε φουσκαλιτσες ειναι κακο αυτο?παντωσ καπνισμα δεν εχω και εχει καλο ελκυσμο ως τωρα..
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70330 από madbad31
Απαντήθηκε από madbad31 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
2o post σε 40 λεπτα, δεν αντεξα την ανοιξα την μπαλκονοπορτα(και κανει κρυο) μεσα το σαλονι πολυ ντουμανι,αιθαλομιχλη μεσα στο σπιτι!!και δεν ειναι καπνος καμιναδας, μαντεμιλα μυριζει..αλλα τοοοσο πολυ?και τοοοσο πολυ καπνιλα?ειναι φυσιολογικο?να το μπουμπουνισω γερα να καψει?η σιγα σιγα μια που ειναι πρωτο αναμα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70336 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλορίζικη και καλόκαυτη, όσα για την μυρωδιά δυστυχώς στην αρχή έτσι κάνουν, θα στρώσει μετά από μερικά ανάματα.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70376 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

madbad31 έγραψε: 2o post σε 40 λεπτα, δεν αντεξα την ανοιξα την μπαλκονοπορτα(και κανει κρυο) μεσα το σαλονι πολυ ντουμανι,αιθαλομιχλη μεσα στο σπιτι!!και δεν ειναι καπνος καμιναδας, μαντεμιλα μυριζει..αλλα τοοοσο πολυ?και τοοοσο πολυ καπνιλα?ειναι φυσιολογικο?να το μπουμπουνισω γερα να καψει?η σιγα σιγα μια που ειναι πρωτο αναμα?


Αν έξω βρωμάει ο τόπος από την αιθαλομίχλη ,τότε και ο αέρας που τραβάει το βεντιλατέρ από έξω για να ζεστάνει θα βρωμάει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.520 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ