Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67735 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@glf
Καλό θα ήταν να στα είχε περάσει με σιλικόνη, αλλά και μόνο με εξωτερική επάλλειψη είναι καλύτερα από καθόλου. Μήπως να έβρισκες κανα μεταλλικό διχτακι για να βάλεις στις ενώσεις για ενίσχυση?
Όταν το περάσεις αστο για 48 ώρες να στεγνωσει καλά και μετά το ανάβεις.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": glf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67748 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μια ερώτηση στους γνώστες.
Στην πόρτα του τζακιού και συγκεκριμένα στην πάνω δεξιά γωνία έχω κατά καιρούς εκτός απο μαύρισμα του τζαμιού (περιορισμένο) και μια μαυρίλα στο σίδερο (εσωτερικά) σαν πίσσα. Αυτό εντοπίζεται στο σημείο που ακουμπάει ένα μικρό έμβολο που ανοιγοκλείνει το κλαπέ με την πόρτα. Στο υπόλοιπο τζάμι δεν έχω τίποτα για αυτό πιστεύω ότι φταίει το έμβολο. Η πόρτα φαίνεται να κλείνει σωστά και υαλοκόρδονο δεν έχω βάλει. Τι να φταίει να βάλω ροδέλα να μπαίνει αέρας ή κάτι άλλο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68085 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giol έγραψε: Μια ερώτηση στους γνώστες.
Στην πόρτα του τζακιού και συγκεκριμένα στην πάνω δεξιά γωνία έχω κατά καιρούς εκτός απο μαύρισμα του τζαμιού (περιορισμένο) και μια μαυρίλα στο σίδερο (εσωτερικά) σαν πίσσα. Αυτό εντοπίζεται στο σημείο που ακουμπάει ένα μικρό έμβολο που ανοιγοκλείνει το κλαπέ με την πόρτα. Στο υπόλοιπο τζάμι δεν έχω τίποτα για αυτό πιστεύω ότι φταίει το έμβολο. Η πόρτα φαίνεται να κλείνει σωστά και υαλοκόρδονο δεν έχω βάλει. Τι να φταίει να βάλω ροδέλα να μπαίνει αέρας ή κάτι άλλο;

Καλά γνώστες δεν είμαστε, εξάλλου ο χώρος απαιτεί μακροχρόνια ενασχόληση, απλά βάση λογικής, εμπειρίας από την χρήση της εστίας μας και με λίγες γνώσεις φυσικής οι περισσότερες λύσεις είναι σχετικά εύκολες.
Βγάλε καμία φώτο και ποσταρε την για να καταλάβουμε τι συμβαίνει. Συνήθως πάντως μαυρίζει στα σημεία που δεν έχει ροή αέρα. Δηλαδή η εστία σου μάλλον μπάζει έστω και λίγο από παντού εκτός από εκείνο το σημείο. Το πιθανότερο είναι βάζοντας υαλοκόρδονο να μαύριζε αλλά να είχες και μικρότερη κατανάλωση.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68157 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μάλλον έχεις δίκιο για το αέρα, αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να μπάινει και από εκεί αέρας. Θα κάνω μερικές δοκιμές. Μόλις ξαναμαζέψει μαυρίλα θα ανεβάσω φωτό.

Υ.Γ. το "γνώστες" δεν το είπα σε καμία περίπτωση με αρνητικό τρόπο αλλά γιατί η συσσωρευμένη εμπειρία σε αυτό το φόρουμ είναι γνώση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68163 από nivosgr
Απαντήθηκε από nivosgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αυτη η μαυριλα που λες δεν ειναι σαν το μαυρισμα του τζακιου. Δεν γινεται αμεσως και δεν καθαριζει ευκολα. Αν δημιουργειται σε ενα διαστημα δυο εβδομαδων ή και περισσοτερο όπως στο δικο μου ή στην περιπτωση που ακουμπαει καποιο ξυλο δεν εγινε και τίποτα.
Παρε μια ξυστρα απο αυτες που καθαριζουν οι γυναικες τις κεραμικές εστιες της κουζίνας και τριψε το. Θα βγει ευκολα.
Δεν χαθηκε και ο κοσμος αν αφιερωνουμε και δεκα λεπτα στο δεκαημερο για να καθαρισουμε το τζακι μας ;)

giol έγραψε: Μια ερώτηση στους γνώστες.
Στην πόρτα του τζακιού και συγκεκριμένα στην πάνω δεξιά γωνία έχω κατά καιρούς εκτός απο μαύρισμα του τζαμιού (περιορισμένο) και μια μαυρίλα στο σίδερο (εσωτερικά) σαν πίσσα. Αυτό εντοπίζεται στο σημείο που ακουμπάει ένα μικρό έμβολο που ανοιγοκλείνει το κλαπέ με την πόρτα. Στο υπόλοιπο τζάμι δεν έχω τίποτα για αυτό πιστεύω ότι φταίει το έμβολο. Η πόρτα φαίνεται να κλείνει σωστά και υαλοκόρδονο δεν έχω βάλει. Τι να φταίει να βάλω ροδέλα να μπαίνει αέρας ή κάτι άλλο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68220 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @johnym30
Από τις φώτο η εστία μοιάζει να έχει κολλήσει πίσω. Οι ελάχιστες αποστάσεις τηρήθηκαν?
Θα φτιάξεις πατάρι?
Ο πετροβάμβακας πρέπει να κλείσει με αλουμινοταινία στις τομές και καλό θα ήταν να μην έβαζες τον εύκαμπτο, αυτός χρησιμοποιείται για να τυλίγονται αγωγοί, δεν κάνει για τον θερμοθάλαμο. Δεν έχει τις ίδιες ιδιότητες με τον βαρύτερο που χρησιμοποιείται συνήθως.


Καλησπέρα σας,
μετά από τις παρατηρήσεις σας όπως βλέπετε άλλαξα τον πετροβάμβακα. Πριν κλείσω με γυψοσανίδα, δεκτές ξανά όποιες παρατηρήσεις σας για να μη βρισκόμαστε προ εκπλήξεων.
Ευχαριστώ.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.472 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ