Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65239 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Να ρωτήσω κάτι μιας και είμαι με το τζάκι ανοικτό και αύριο κλείνουν οι γυψοσανίδες, μην φάω καμιά κρύα...
έχω τοποθετήσει εναλλάκτη καμινάδας στον οποίο δίνω αέρα απ'εξω στην μία του είσοδο (στην μία από τις δύο που βρίσκονται στο ίδιο ύψος), έχω ταπώσει την ισουψή της, και βγάζω την τρίτη έξοδο στο χώρο.
Τυχαίνει όμως όλες οι φωτός που βλέπω στα τζάκια των περισσοτέρων εδώ, να χρησιμοποιείται για είσοδο εξωτερικού αέρα η είσοδος που είναι μόνη της υψομετρικά και να βγαίνουν 2 έξοδοι από τις άλλες δύο ισουψής μεριές.
Μήπως έχω κάνει λάθος, και έρχεται ο γυψοσανιδάς αύριο πρωι, να ξέρω τι θα κάνω μες στα μεσάνυχτα!
για πράδειγμα σας δείχνω τη δικιά μου και μια άλλη στην τύχη (Geota-συμφορίτη)!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65245 από akapsali
Απαντήθηκε από akapsali στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

makisr έγραψε: Να ρωτήσω κάτι μιας και είμαι με το τζάκι ανοικτό και αύριο κλείνουν οι γυψοσανίδες, μην φάω καμιά κρύα...
έχω τοποθετήσει εναλλάκτη καμινάδας στον οποίο δίνω αέρα απ'εξω στην μία του είσοδο (στην μία από τις δύο που βρίσκονται στο ίδιο ύψος), έχω ταπώσει την ισουψή της, και βγάζω την τρίτη έξοδο στο χώρο.
Τυχαίνει όμως όλες οι φωτός που βλέπω στα τζάκια των περισσοτέρων εδώ, να χρησιμοποιείται για είσοδο εξωτερικού αέρα η είσοδος που είναι μόνη της υψομετρικά και να βγαίνουν 2 έξοδοι από τις άλλες δύο ισουψής μεριές.
Μήπως έχω κάνει λάθος, και έρχεται ο γυψοσανιδάς αύριο πρωι, να ξέρω τι θα κάνω μες στα μεσάνυχτα!
για πράδειγμα σας δείχνω τη δικιά μου και μια άλλη στην τύχη (Geota-συμφορίτη)!


Νομίζω οτι τον εναλάκτη τον εχεις βάλει ανάποδα , θα επρεπε η μονη είσοδος να είναι απο κάτω και οι 2 2 έξοδοι απο πάνω ,Δέν ξέρω αν ο εναλάκτης αποδιδει και έτσι που τον έχεις βάλει .
Επίσης με βάση την τοποθετηση που εκανες στον εναλάκτη πιθανόν να 'εχεις κουμπώσει ανάποδα ολες τις σωλήνες καμιναδας
Γραφω τα παραπάνω με επιφυλαξη
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by akapsali.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65246 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ξήλωνε τώρα, για να μάθεις άλλη φορά να προσέχεις στις παραδόσεις... :P

Τον έχεις βάλει ανάποδα. Κάτω είναι η μονή είσοδος και πάνω οι δύο έξοδοι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65248 από akapsali
Απαντήθηκε από akapsali στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστέρι και εγώ είδα οτι τον έχει ανάποδα και πιθανόν και ολη την καμινάδα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65250 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΚΟΡΜΙ ΚΙ ΑΛΑΤΙ ΚΙ ΑΣΠΡΑ ΠΟΥΛΙΑ.....

Ξεκίνησα ήδη να ξηλώνω....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65257 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ακούστε τι παρατήρησα σήμερα. Μέχρι τώρα έβαζα το βεντιλατέρ στο φουλ πιστεύοντας ότι έτσι θα πιάσω καλύτερα τα μέσα δωμάτια. Σήμερα έτσι για δοκιμή το έβαλα στο auto που παίζει σε χαμηλές ταχύτητες. Έχω κάψει πολύ λιγότερα ξύλα (γιατί το caldo control κλείνει και αφήνει μια χαραμάδα μόνο για άερα καύσης) τα μέσα δωμάτια έιναι πιο ζεστά κατά ένα βαθμό (και σήμερα έιναι η πιο κρύα ημέρα των τελευταίων 15 ημερών) και υπάρχει ένα ιδιαίτερα αισθητό ρεύμα κρύου αέρα που γλέιφει το πάτωμα και πάει προς το τζάκι. Διαπιστώνω ότι είναι καλύτερα να βγάζεις 100 βαθμούς με 150 κυβικά την ώρα παρά 70 βαθμούς με 450 κυβικά την ώρα. Η φυσική ροή έτσι κάνει την δουλειά της και είναι πιο αποτελεσματική από το βεντιλατέρ γιατί ενισχύει την κυκλοφορία του αέρα. Κάνω λάθος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.482 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ