Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61442 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

YiannisCris έγραψε: House, ευχαριστώ για την απάντηση.
Το σπίτι είναι 100 τμ με καλή μόνωση. Ο χώρος που βρίσκεται το τζάκι είναι 35 τμ.
Τα 2 βασικά ερωτήματα είναι:
- Διαφημίζεται για κατανάλωση ενός κιλού ξύλων την ώρα. Ευσταθεί?
- Η φυσική ροή μπορεί ύστερα από αρκετές ώρες λειτουργίας να ζεστάνει ή να έστω να βελτιώση την θερμοκρασία σε όλο το σπίτι?

Θα ενημερώσω αναλυτικά μετά την εγκατάσταση εφόσον δεν φαίνεται να κάνω εντελώς άστοχη επιλογή (τουλάχιστον σύμφωνα με τον house)

Η εστία είναι 12Kw. Κατανάλωση 1 κιλού/ώρα χρειάζεται για να κρατήσει την δικιά της θέρμανση. Κατά την γνώμη μου δεν ευσταθεί. Όπως γράφεις το σπίτι σου έχει καλή μόνωση, πιστεύω και πορτοπαράθυρα. Αν ναi, τότε με φυσική ροή, μετά από ώρα θα καταλάβεις κάποια βελτίωση της θερμοκρασίας.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61444 από gikas
Απαντήθηκε από gikas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα σε ολους!!το τζακι μου ειναι αυτο (invicta selenic) στη φωτο.παταρακι δεν εχω κανει και εχω την εξης ερωτηση,αν κανω παταρακι και κατεβουν οι περσιδεσ φυσικης ροησ πιο κατω θα εχω καλυτερη αποδοση(κατανομη αερα η και μεγαλυτερη ροη) εχω ηδη αρκετα καλη αποδοση η δεν ισχυει λογω οτι ο ζεστος αερας παει παντα προς τα πανω?ευχαριστω.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61454 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@gikas
Το παταρακι το κάνεις για να προφυλαχτουν τυχόν ευφλεκτα υλικά. Αν έχει μονωθεί σωστά ο θερμοθαλαμος και έχουν τηρηθει οι διαστάσεις στις περσίδες δεν έχεις λόγο να ανοιξεις δουλειές. Δεν θα δεις διαφορά στην απόδοση, καθώς αφού βγει ο αέρας από τις περσίδες ακολουθεί τους νόμους της φυσικής είτε έχουμε πατάρι είτε όχι. Το βασικό στην κατασκευή σου είναι ο εναλλάκτης με το βεντιλατερ. Ανακατεύει τον αέρα στον χώρο σου και έχεις ισορροπία στις θερμοκρασίες πάτωμα - ταβάνι.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gikas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61481 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα στην παρεα

Χρονια πολλα σε ολους και καλες γιορτες να εχουμε

61454 post !!!!!!!! και συνεχιζουμε ;)

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61513 από κροκος
Απαντήθηκε από κροκος στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
εχω βαλει πετροβαμβακα και εγινε ο θερμοθαλαμος, εχω βγαλει και δυο περσιδες για εκτωνωση με φυσικη ροη, τωρα εαν βαλω εναλακτη θα χρειαστω αλλες δυο περσιδες; συν δυο απο κατω για κρυο αερα; παρακαλω την βοηθεια σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61536 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στο τόπικ τζάκια ενεργειακά στην σελίδα 353 έχω δημοσιεύσει ένα σχέδιο το οποίο δείχνει τι πρέπει να κανείς.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.527 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ