Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61274 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ωραια .... Λοιπον καλο τζακι, μικρο βεβαια , αν δεν το θες να ζεστανεις μεγαλο χωρο , παρτο ! απο 6-12 λεει , 9 ειναι ! Αν δεν μαυριζει και το τζαμι , ειναι ωραιο ! Περιμενουμε να το παρεις και να μας πεις εντυπωσεις . Απο αποδοση δινει 81 % , δηλαδη 5 % παραπανω απ τα dovre , ινβικτα !
Θα ευχαριστιθεις φωτια , αλλα δεν θα παρεις πολυ ζεστη ! Το δικο μου το σπιτι τα ζηταει ωρες ωρες και τα 15 KW ! Απο θεαμα , θα εντυπωσιαστείς !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61369 από tuluba
Απαντήθηκε από tuluba στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ένα μπραβο και ευχαριστώ σε όλους οσους ερωτησανε (γιατι δεν ειχα σκευτει τις απορίες) αλλα και πολλα μπράβο και ευχαριστώ σε αυτους που απάντησαν.
Εχω μελετήσει (όχι διαβασει) τις 100 πρωτες σελίδες και τις τελευταιες 56, κανετε λειτουργημα πραγματικα , αυτές τις μερες.

Είμαι κατοικος αττικης , σε πολυκατοικία 5 ορώφων , στο τελευταιο διαμερισμα. Τους τελευταιους μηνες ψάχνω εναλλακτικές πηγες θέρμανσης , εχω καταλήξει σε αντλίες θερμότητας αλλα μιας και δεν εχω τα 5 χιλιαρικα θα γυρίσω το παραδοσιακό τζακι σε ενεργειακό (με η χωρις εισαγωγικά) – κασέτα.

Εχω καταλήξει σε invicta 700 GV με δεξιο παράθυρο. Ο άμεσα θερμαινόμενος χώρος θα είναι μια σαλονο-κουζινο-τραπεζαρία 55 τετρ. Αν πιάνω εκει 24 βαθμ. ελπίζω με ενδιάμεσα χωλς 3+5 τετρ. Να ανεβάζω την θερμοκρασία στα μεσα δωμάτια (30τετρ.) στους 21-22 βαθμους.
Αυτά , σίγουρα θα επιστρεψω με απορίες όταν ερθει η ώρα .

Να’στε καλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61371 από dimkap
Απαντήθηκε από dimkap στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Λοιπόν το project ολοκληρώθηκε...το τζάκι invicta 700GV τοποθετήθηκε και οι αεραγωγοί (2) οδηγήθηκαν ψηλά στην φούσκα και μαζί με την φυσική ροή κάνουν φούρνο το σπίτι (92τμ) χαλαρά...!!
Από όλη την ιστορία ένα πράγμα με προβληματίζει...από τις εξόδους του ανεμιστήρα δεν νιώθω μεγάλη ροή αέρα στο χέρι μου αλλά την χαρτοπετσέτα αν την βάλω εμπρός από τον αεραγωγό την πετάει στον αέρα.
Όπως και να είναι αυτό κάτω είναι το τζάκι...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61372 από YiannisCris
Απαντήθηκε από YiannisCris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
House, ευχαριστώ για την απάντηση.
Το σπίτι είναι 100 τμ με καλή μόνωση. Ο χώρος που βρίσκεται το τζάκι είναι 35 τμ.
Τα 2 βασικά ερωτήματα είναι:
- Διαφημίζεται για κατανάλωση ενός κιλού ξύλων την ώρα. Ευσταθεί?
- Η φυσική ροή μπορεί ύστερα από αρκετές ώρες λειτουργίας να ζεστάνει ή να έστω να βελτιώση την θερμοκρασία σε όλο το σπίτι?

Θα ενημερώσω αναλυτικά μετά την εγκατάσταση εφόσον δεν φαίνεται να κάνω εντελώς άστοχη επιλογή (τουλάχιστον σύμφωνα με τον house)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61396 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dimkap έγραψε: Λοιπόν το project ολοκληρώθηκε...το τζάκι invicta 700GV τοποθετήθηκε και οι αεραγωγοί (2) οδηγήθηκαν ψηλά στην φούσκα και μαζί με την φυσική ροή κάνουν φούρνο το σπίτι (92τμ) χαλαρά...!!
Από όλη την ιστορία ένα πράγμα με προβληματίζει...από τις εξόδους του ανεμιστήρα δεν νιώθω μεγάλη ροή αέρα στο χέρι μου αλλά την χαρτοπετσέτα αν την βάλω εμπρός από τον αεραγωγό την πετάει στον αέρα.
Όπως και να είναι αυτό κάτω είναι το τζάκι...

Καλορίζικιο και καλές ζέστες!! αν και απ' ότι κατάλαβα σκάτε ήδη! :P

Αεραγωγό εννοείς την περσίδα φυσικής ροής ψηλά στον κώνο. είναι γενικότερη παρατήρηση ότι η φυσική ροή όταν στηθεί σωστά έχει σαφώς δυνατότερη ροή.
εκτός και αν εννοείς ότι δεν νοιώθεις στο χέρι σου τη ροή που πετάει την χαρτοπετσέτα οπότε .... βάλε λίγη nivea και μην κάνεις χειρονακτικές εργασίες για 2 εβδομάδες! :woohoo:

διόρθωση: δεν έχεις το 700GV, το 700 Wide Vision Turbo έχεις. Απλά για να μην μπερδεύεται ο κόσμος

αντε και καλές ζέστες και πάλι! τίποτα πιο ωραίο από τη γλυκιά νύστα της ζέστης το βράδυ! (τόσα χρόνια πολλοί δεν το ζούσαν με το πετρέλαιο!)

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61411 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καταρχάς χαιρετίσμα στον pduke, είδα όλο το.. στόρι σου :) μεγάλο σπίτι πας να ζεστάνεις μόνο με τζάκι. ήρθα και ξέρω :lol:

και γω είμαι σε φάση "tuning" στο τζάκι, έχω ένα ενεργειακό foyer, το Godin Defi 12.7 ΚW.

αφού... έκανα κάνα μήνα να διαβάσω αυτό το topic, κατάλαβα 2-3 πράματα για την κατασκευή που και γιαυτο το λόγο βρήκα το forum

το κυριότερο είναι ότι ο θερμοθάλαμος δεν έχει πατάρι και το... ταβάνι πάει επάνω για αρκετούς πόντους, οπότε δεν βγαίνει εύκολα η ζέστη από την περσίδα (που ευτυχώς την είχα κάνει μεγάλη)

το δεύτερο ήταν ότι δεν είχα.. έλεγχο της εισόδου φρέσκου αέρα, ήταν μια τρύπα με περσίδα στη βάση του θερμοθάλαμου που δεν μπορούσα να κλείνω και να ανοίγω. αυτό το διόρθωσα με τάμπερ που έχει ντίζα.

η... μαγκιά είναι ότι δουλεύω σε τελειωμένη κατασκευή γυψοσανίδας, δεν πειράζουμε και δεν ανοίγουμε τίποτα. το πως μπήκε τάμπερ-σωλήνα και ντίζα ήταν μαγκιά :)

το καλό μέρος έρχεται τώρα. πως φτιάχνεις πατάρι δουλεύοντας μόνο από το άνοιγμα της περσίδας; εκεί σε θέλω.....
το σχέδιο λέει να κόψω δύο λαμαρίνες που να αγκαλιάσουν την καμινάδα, και ήδη τα έκανα τα πατρόν σε χαρτόνι. στη μέση θα είναι και αλληλοεπικαλυπτόμενα.
από πάνω μεριά θα βάλω πετροβάμβακα και θα κάνω και τις τρύπες του επάνω θερμοθάλαμου (του παταριού).

το θέμα είναι πως να στερεώσω τις λαμαρίνες στον υπάρχοντα θερμοθάλαμο. ο γυψοσανιδάς (που δεν έκανε το πατάρι γιατί δεν.. χρειάζεται) λέει ότι το έχει το κόλπο, οπότε από... βδομάδα θα το ξεκινήσουμε.

τώρα το καίω μεν αλλά όχι τέρμα το τζάκι, οπότε θέλω να το τελειώσω για να το δίνω τέρμα... έχω μεγάλο σαλόνι και θέλω καμια μέρα να το δω να ανεβάζει 1-2 βαθμούς θερμοκρασία από το τζάκι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.499 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ