Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58916 από COSTASTREE
Απαντήθηκε από COSTASTREE στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
παιρνει αερα εξωτερικο απλα ειναι ακριβωσ κατω απο το δοχειο για τη σταχτη και αμλλον ζεσταινεται απο εκει


τωρα τα υπολοιπα δεν τα ξερω
μηπωσ αν το πηγαινα κοντα στην εισοδο του εξωτερικου αερα να μην ζεσταινοταν τοσο πολυ?

giol έγραψε:

COSTASTREE έγραψε: μιλησα με τον τζακα που το αναβαθμισε και μου πε οτι εβαλε βεντιλατερ που ειναι μεν αθορυβο αλλα οταν ζεσταινεται κλεινει απο μονο του για να κρυωσει.δ
δεδομενου οτι ειναι ακριβωσ κατω απο το μαντεμι ζεσταινεται και κλεινει ανεξαρτητα απο τον fc180

toy ειπα να αλλαξω βεντιλατερ και να βαλω και μεγαλυτερο .αυτο που φοραει πρεπει να ειναι 300αρι
εσυ τι προτεινεισ?


Μήπως θα ήταν λογικό το βεντιλατέρ να τραβάει αέρα σχετικά κρύο για να ζεστάνει;
Σε αυτήν την περίπτωση ,εφόσον δουλεύει, δεν θα είχε θερμοκρασία ανάλογη με τον αέρα που τραβάει;
Μήπως το βεντιλατέρ θα έπρεπε να είναι κατάλληλο για χρήση σε περιβάλλον υψηλών θερμοκρασιών;
Αν είναι μήπως τραβάει αέρα 200 βαθμούς;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58930 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σίγουρα όσο πιο κοντά στην πηγή του αέρα τόσο καλύτερα.
Είσαι σίγουρος ότι ο σωλήνας που φέρνει τον εξωτερικό αέρα στο βεντιλατέρ δεν τραβάει από μέσα απο την φούσκα;
Κουμπώνει καλά ο σωλήνας στο βεντιλατέρ;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": COSTASTREE

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58933 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

COSTASTREE έγραψε: παιρνει αερα εξωτερικο απλα ειναι ακριβωσ κατω απο το δοχειο για τη σταχτη και αμλλον ζεσταινεται απο εκει


τωρα τα υπολοιπα δεν τα ξερω
μηπωσ αν το πηγαινα κοντα στην εισοδο του εξωτερικου αερα να μην ζεσταινοταν τοσο πολυ?

giol έγραψε:

COSTASTREE έγραψε: μιλησα με τον τζακα που το αναβαθμισε και μου πε οτι εβαλε βεντιλατερ που ειναι μεν αθορυβο αλλα οταν ζεσταινεται κλεινει απο μονο του για να κρυωσει.δ
δεδομενου οτι ειναι ακριβωσ κατω απο το μαντεμι ζεσταινεται και κλεινει ανεξαρτητα απο τον fc180

toy ειπα να αλλαξω βεντιλατερ και να βαλω και μεγαλυτερο .αυτο που φοραει πρεπει να ειναι 300αρι
εσυ τι προτεινεισ?

Αν είναι μήπως τραβάει αέρα 200 βαθμούς;


Πρέπει να γυρνας και εσωτερικό αέρα, η υπερθέρμανση οφείλεται στην αδυναμία του μοτέρ να ανεβάσει περισσότερο την εσωτερική πίεση. Έτσι αναγκάζεται να γυρναει χωρίς να ψύχεται καθώς δεν φεύγει ο αέρας από μέσα. Χωρίς να έχω ψάξει τις δημοσιεύσεις σου , είμαι σίγουρος ότι έχεις βάλει σαλίγκαρο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Stavrax.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": COSTASTREE

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58964 από pompiere2001
Απαντήθηκε από pompiere2001 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteri καλησπερα θα ηθελα τα φωτα σου μιας και εχω διαβασει σχεδον ολες τις δημοσιευσεις για το θεμα της επιλογης θερμανσης και θεωρο οτι εισαι αρκετα ψαγμενος.Εχω ενα σπιτι 120 τμ κατασκευης 2006 στον 1ο οροφο και αποτελειτε απο 3 υπνοδωματια ,2 μπανια ,ενα διαδρομο περιπου 4 μετρα που ενωνει τα δωματια και τα μπανια , κουζινα και σαλονι.Αυτην την στιγμη εχω ενα ανοιχτο μαντεμενιο τζακι ημικυκλικο και διαθετει καμιναδα τσιμεντενια περι τα 10 μετρα και σκεφτομαι να βαλω μια κασσετα αλλα ομως δεν θελω να χαλασω την υπαρχουσα επενδυση διοτι ειναι απο γρανιτη και ειναι παρα πολυ καλη επιλογη.Οταν αναβω το τζακι εχω 23 με 24 στο σαλονι και κουζινα και δυστηχως 17 με 18 στα δωματια.Εχω δυο μικρα παιδια και δεν μπρω να τα εχω μονο στο σαλονι και την κουζινα διοτι θελουν να παιζουν στα δωματια τους. Θα μπορουσες να μου προτινεις καποια μοντελα και τις επιπλεον υλικα θα χρειαστω για να μπορεσω να καλυψω ολο ή σχεδον ολο το σπιτι μερα-νυχτα με 23-24 στο σαλονι κουζινα και τουλαχιστον 20-21 στα δωματια?Για να μπορεσω να σε βοηθησω εαν βοηθαει σε τιποτα ,επειδη ειμαι στην επαρχια οι υπαρχουσες κασσετες που μπορω να βρω ειναι :Supra ,La Nordica,Bertucci,Jolly-Mec,Edilcamin και καποιες αλλες που αυτην την στιγμη μου διαφευγουν.Δυστηχως δεν μπορω να ανεβω Αθηνα για να εχω περισσοτερες επιλογες
Καθε βοηθεια θα ηταν δεκτη και θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.Ευχαριστω πολυ θα περιμενω νεα σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58987 από Zena
Απαντήθηκε από Zena στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Με το που ζεσταίνεται η Φ200, αρχίζει και ζεσταίνει και τον αέρα της Φ300. Με το που ζεσταίνεται η Φ300, αρχίζει και ανεβαίνει ο αέρας της προς τα πάνω. Με το που ανεβαίνει ο αέρας της προς τα πάνω, ρουφάει αέρα από το δωμάτιο και τον βγάζει πάνω στα κεραμίδια. ΤΑΠΩΜΑ και γρήγορα, ειδικά από πάνω.

Μα αυτό ακριβώς προσπαθώ να σας εξηγήσω από χτες! Η φ300 δεν μπορεί να ρουφήξει αέρα ούτε από τον θερμοθάλαμο που φτιάχτηκε για την κασέτα , γιατί βρίσκεται πάνω από το πατάρι του,ούτε όμως και από το δωμάτιο, γιατί η φούσκα μέσα στην οποία βρίσκεται η Ένωση της φ200 με την φ300 δεν έχει περσίδες ώστε να επικοινωνεί ο αέρας της φούσκας με αυτόν του δωματίου. Αν δεις το σχέδιο που έκανα ΑΣΤΕΡΙΣ πιο προσεκτικά θα δεις ότι ουσιαστικά η φ300 είναι απομονωμένη μέσα σε έναν τούβλινο αεροστεγή θάλαμο που δεν επικοινωνεί ούτε με το δωμάτιο ούτε και με τον θερμοθάλαμο της κασέτας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58994 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ωραία. Τότε όπως είπα και πιό πάνω, κλείσε το κενό των δύο καμινάδων στο πάνω μέρος, να μην μπαίνουν σκόνες, βρωμιές και εν τέλει και σπουργίτια (γιατί κάποια στιγμή θα μπουν, να είσαι σίγουρη) και ακούς φτερουγίσματα μέσα από το τζάκι σου.

Το πατάρι σου θα ήθελε δυό μικρές περσίδες για να εκτονώνεται, γιατί θα το ζεσταίνει η καμινάδα που περνάει. Παρακολούθησέ το και αν δεις μεγάλες θερμοκρασίες, βάλτες, προτού σκάσει η κατασκευή.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Zena

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.527 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ