Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58805 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε:

ragavelas έγραψε: Υπάρχει κάποιος που ενώ χρησιμοποιούσε εξωτερικό αέρα για να τροφοδοτεί τον εναλλάκτη το άλλαξε σε εσωτερικό, να μου πει διαφορές;

Χρησιμοποιώ εξωτερικό αλλά δεδομένου ότι η κασέτα (70 ventilato) χρησιμοποιεί εξωτερικό (άρα ανανεώνεται ο αέρας εντός του σπιτιού) σκέφτομαι να κάνω ένα μερεμετάκι και να τροφοδοτώ τον εναλλάκτη με εσωτερικό οπότε να αυξηθεί και η απόδοση του μιας και η εισερχόμενη θερμοκρασία θα είναι τουλάχιστον 20 βαθμοί σε σχέση με τους 10 που παίρνει απ' έξω.

Το κέρδος που θα έχω πόσο λέτε να είναι;

Θα ισχύσει το παρακάτω σενάριο;

Εξωτερικός αέρας:
Θερμ. Εισερχόμενου: 10
Θερμ. Εξερχόμενου: 65

Εσωτερικός:
Θερμ. Εισερχόμενου: 20
Θερμ. Εξερχόμενου: 75

Το ιδανικό θα ήταν να έβαζες με ταυ μέσα/έξω. Η εσωτερική περσίδα ανοιχτή και η εξωτερική με ρυθμιζόμενες γρίλιες. Έτσι η αναλογία αέρα που τραβάει θα είναι από 50/50 έως 100/0 μέσα. Κατά περίπτωση μπορείς να αλλάζεις την τροφοδοσία. Πχ κρύο - μόνο μέσα, βαριά ατμόσφαιρα - 50/50.
Το σενάριο δεν ισχύει γιατί η θερμοκρασία ανεβαίνει όσο μεγαλύτερο είναι το ΔΤ. Για παράδειγμα δεν ισχύει το:
Θερμ. Εισερχόμενου: 50
Θερμ. Εξερχόμενου: 105

Η απάντηση του starvax είναι η σωστότερη λύση. Να έχουμε στο μυαλό μας ότι πρέπει να ανανεώνεται ο αέρας του χώρου. Ζεσταίνωντας συνεχώς τον ίδιο αέρα, δημιουργείται ξηρότητα στην ατμόσφαιρα, και τότε θα είμαστε αναγκασμένοι να αγοράζουμε υγραντήρες 'η να τοποθετούμε κατσαρολάκια με βραστό νερό.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58821 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Zena έγραψε:

GT έγραψε:

Zena έγραψε:

Asteris έγραψε:

Zena έγραψε:

Zena έγραψε:

Asteris έγραψε:

nafplio έγραψε:


Έχεις μια πολύ ωραία τρύπα στο ταβάνι σου, μεγέθους 20χ20 εκατοστά περίπου και την έχεις στο πιό ζεστό σημείο του ταβανιού σου, μέσα στο θερμοθάλαμο του τζακιού σου. Όλα τα σπουργίτια της γειτονιάς, στην καμινάδα σου θα κουρνιάζουν και θα ευχαριστούν εκ βαθους της ψυχούλας τους...

Σφράγισε την από πάνω, μιά και ήδη έχεις κλείσει τις γυψοσανίδες κάτω στο τζάκι, βάλε και τα λαμάκια που λες και θα είσαι οκ. Αν κάποια στιγμή δεις θερμοκρασία πάνω από 100 βαθμούς (αν πχ δουλεύουν το τζάκι του κάτω και ο καυστήρας), τότε φωνάζεις τον γυψοσανιδά και κάνεις τα πάνω 750cm2, 1500cm2.


Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Τουλάχιστον τώρα μέσα στην κρίση θα έχω έτοιμο φαγητό: ψητά σπουργίτια:))) Στο σοβαρό τώρα όμως, δεν πιστεύω ότι θα μπορούν να φωλιάζουν μέσα στον θερμοθάλαμο γιατί η καμινάδα έχει ύψος 8-9μέτρα από το σημείο που η φ200 μπαίνει μέσα στην φ 300, απλά δεν φτάνει μέχρι το πάνω χείλος της φ300 αλλά 1-1,5 μέτρα χαμηλότερα (γι αυτό και δεν μονώσαμε πάνω... Δεν έφτανε το χέρι του μάστορα).Οπότε τις υγροποιήσεις φοβάμαι μόνο... Δεν ξέρω αν αξίζει όντως να σπάσουμε τη γυψοσανίδα για να μονώσουμε στο κάτω μέρος...ή να τα αφήσω έτσι...Τώρα, αν κάνουν οι σπουργίτες κάθετη εφόρμηση 7 μέτρων στη στενωπό...τι να πω...
Από εκεί και πέρα με προβληματίζει και το γεγονός ότι η invicta δεν αναφέρει τίποτα για την τρύπα στη βάση της κασέτας. Σαν να μην υπάρχει! Ε τι την βάλανε εκεί λοιπόν;Μήπως αν την κλείσω με λαμαρινάκι θα αυξήσω μεν τη ροή από τις ενσωματωμένες περσίδες αλλά θα κάνω καμιά ζημιά στα βεντιλατέρ ή στην εστία;; Και τέλος, επειδή δεν γίνεται για στατικούς λόγους να μεγαλώσω την εκτόνωση των 750, μήπως να μειώσω προκαταβολικά την εισαγωγή 15χ20 στην ποδιά;;
ASTERIS ξέρω ότι σε έχω κουράσει αλλά πραγματικά μόνο εδώ στο forum έχω την ελπίδα να βρω λύσεις...Σε ευχαριστώ κι εσένα και όλα τα παιδιά !!


Μάλλον παρερμήνευσες το χιούμορ του Αστέρη.
Εννοεί ότι με το κενό αυτό θα έχεις μεγάλη απώλεια θερμότητας, που θα ζεσταίνει τα σπουργίτια! :P

Πρέπει το κενό να κλείσει πάση θυσία.

Ξαναδιάβασε το post του Αστέρη, σου απαντάει και για το λαμάκι, δεν το πρόσεξες.

Αν δε μπορείς να μεγαλώσεις την περσίδα, άνοιξε πχ άλλες 1-2 στα πλάγια, όσες σε βολεύει, αυτό που ενδιαφέρει είναι το συνολικό εμβαδό.

Αυτό που λες για μείωση και της κάτω απλά ξέχνα το, δε μας ενδιαφέρει μόνο η αναλογία εμβαδού πάνω - κάτω, πρέπει να εξασφαλίσουμε και κάποιο minimum επιφάνειας για τη σωστή ροή και αποφυγή υπερθερμάνσεων.

Μα το κενό είναι 1,5 μ πάνω από τον θερμοθάλαμο που έφτιαξα με γυψοσανίδα-πετροβάμβακα.Δεν ενώνονται η καινούρια και η παλιά καμινάδα μέσα στον θερμοθάλαμο αλλά πάνω από αυτόν.....


Το παταράκι που κάνατε, δεν έχει περσίδες εκτόνωσης? Αν ναι, μιά χαρά ρουφάει αέρα από το δωμάτιο. Αν όχι, είναι οκ, δεν αδειάζει την ζέστη προς τα πάνω. Όπως και να έχει, κλείστε από πάνω το κενό, να μην περνάνε νερά, βρωμιές, σκόνες προς τα κάτω. Επίσης τα σπουργίτια μιά χαρά παγιδεύονται από λάθος τους και πέφτουν μέσα, την πρώτη χρονιά που βάλαμε το ενεργειακό, όλο πουλιά έβγαζα μέσα από την εστία τα πρωινά. Αναγκάστηκα και τύλιξα την απόληξη της καμινάδας με κοτετσόσυρμα. Μέχρι και μέσα στον καυστήρα βρήκα σπουργίτι απανθρακωμένο πέρυσι...

Το κλείσιμο της λαμαρίνας από κάτω δεν ενοχλεί την λειτουργία της κασέτας. Έτσι κι αλλιώς εκεί που είναι, 9 στις 10 φορές ταπώνεται όταν η κασέτα πατήσει πάνω σε μάρμαρο, τούβλο.

Την δε σμίκρυνση της περσίδας ξέχνα την, εδώ το μέγεθος μετράει, που λένε... B)
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58822 από Zena
Απαντήθηκε από Zena στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Zena έγραψε:

GT έγραψε:

Zena έγραψε:

Asteris έγραψε:

Zena έγραψε:

Zena έγραψε:

Asteris έγραψε:

nafplio έγραψε:


Έχεις μια πολύ ωραία τρύπα στο ταβάνι σου, μεγέθους 20χ20 εκατοστά περίπου και την έχεις στο πιό ζεστό σημείο του ταβανιού σου, μέσα στο θερμοθάλαμο του τζακιού σου. Όλα τα σπουργίτια της γειτονιάς, στην καμινάδα σου θα κουρνιάζουν και θα ευχαριστούν εκ βαθους της ψυχούλας τους...

Σφράγισε την από πάνω, μιά και ήδη έχεις κλείσει τις γυψοσανίδες κάτω στο τζάκι, βάλε και τα λαμάκια που λες και θα είσαι οκ. Αν κάποια στιγμή δεις θερμοκρασία πάνω από 100 βαθμούς (αν πχ δουλεύουν το τζάκι του κάτω και ο καυστήρας), τότε φωνάζεις τον γυψοσανιδά και κάνεις τα πάνω 750cm2, 1500cm2.


Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Τουλάχιστον τώρα μέσα στην κρίση θα έχω έτοιμο φαγητό: ψητά σπουργίτια:))) Στο σοβαρό τώρα όμως, δεν πιστεύω ότι θα μπορούν να φωλιάζουν μέσα στον θερμοθάλαμο γιατί η καμινάδα έχει ύψος 8-9μέτρα από το σημείο που η φ200 μπαίνει μέσα στην φ 300, απλά δεν φτάνει μέχρι το πάνω χείλος της φ300 αλλά 1-1,5 μέτρα χαμηλότερα (γι αυτό και δεν μονώσαμε πάνω... Δεν έφτανε το χέρι του μάστορα).Οπότε τις υγροποιήσεις φοβάμαι μόνο... Δεν ξέρω αν αξίζει όντως να σπάσουμε τη γυψοσανίδα για να μονώσουμε στο κάτω μέρος...ή να τα αφήσω έτσι...Τώρα, αν κάνουν οι σπουργίτες κάθετη εφόρμηση 7 μέτρων στη στενωπό...τι να πω...
Από εκεί και πέρα με προβληματίζει και το γεγονός ότι η invicta δεν αναφέρει τίποτα για την τρύπα στη βάση της κασέτας. Σαν να μην υπάρχει! Ε τι την βάλανε εκεί λοιπόν;Μήπως αν την κλείσω με λαμαρινάκι θα αυξήσω μεν τη ροή από τις ενσωματωμένες περσίδες αλλά θα κάνω καμιά ζημιά στα βεντιλατέρ ή στην εστία;; Και τέλος, επειδή δεν γίνεται για στατικούς λόγους να μεγαλώσω την εκτόνωση των 750, μήπως να μειώσω προκαταβολικά την εισαγωγή 15χ20 στην ποδιά;;
ASTERIS ξέρω ότι σε έχω κουράσει αλλά πραγματικά μόνο εδώ στο forum έχω την ελπίδα να βρω λύσεις...Σε ευχαριστώ κι εσένα και όλα τα παιδιά !!


Μάλλον παρερμήνευσες το χιούμορ του Αστέρη.
Εννοεί ότι με το κενό αυτό θα έχεις μεγάλη απώλεια θερμότητας, που θα ζεσταίνει τα σπουργίτια! :P



Πρέπει το κενό να κλείσει πάση θυσία.

Ξαναδιάβασε το post του Αστέρη, σου απαντάει και για το λαμάκι, δεν το πρόσεξες.

Αν δε μπορείς να μεγαλώσεις την περσίδα, άνοιξε πχ άλλες 1-2 στα πλάγια, όσες σε βολεύει, αυτό που ενδιαφέρει είναι το συνολικό εμβαδό.

Αυτό που λες για μείωση και της κάτω απλά ξέχνα το, δε μας ενδιαφέρει μόνο η αναλογία εμβαδού πάνω - κάτω, πρέπει να εξασφαλίσουμε και κάποιο minimum επιφάνειας για τη σωστή ροή και αποφυγή υπερθερμάνσεων.

Μα το κενό είναι 1,5 μ πάνω από τον θερμοθάλαμο που έφτιαξα με γυψοσανίδα-πετροβάμβακα.Δεν ενώνονται η καινούρια και η παλιά καμινάδα μέσα στον θερμοθάλαμο αλλά πάνω από αυτόν.....

Σας παραθέτω μία ζωγραφιά μου... Η Ένωση φ200 με φ 300 γίνεται πάνω και έξω από τον θερμοθάλαμο χωρίς μόνωση μεταξύ τους. Οπότε από τον θερμοθάλαμο δεν πιστεύω να έχω απώλειες θερμότητας μέσω του κενού στις 2 καμινάδες.Οι 2 άλλες καμινάδες είναι εκτός θερμοθαλάμου οπότε ούτε αυτές πιστεύω να με επιρεάσουν.... Τι λέτε για αυτά που σας δείχνω;;;;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58825 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Με το που ζεσταίνεται η Φ200, αρχίζει και ζεσταίνει και τον αέρα της Φ300. Με το που ζεσταίνεται η Φ300, αρχίζει και ανεβαίνει ο αέρας της προς τα πάνω. Με το που ανεβαίνει ο αέρας της προς τα πάνω, ρουφάει αέρα από το δωμάτιο και τον βγάζει πάνω στα κεραμίδια. ΤΑΠΩΜΑ και γρήγορα, ειδικά από πάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58869 από COSTASTREE
Απαντήθηκε από COSTASTREE στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
μιλησα με τον τζακα που το αναβαθμισε και μου πε οτι εβαλε βεντιλατερ που ειναι μεν αθορυβο αλλα οταν ζεσταινεται κλεινει απο μονο του για να κρυωσει.δ
δεδομενου οτι ειναι ακριβωσ κατω απο το μαντεμι ζεσταινεται και κλεινει ανεξαρτητα απο τον fc180

toy ειπα να αλλαξω βεντιλατερ και να βαλω και μεγαλυτερο .αυτο που φοραει πρεπει να ειναι 300αρι
εσυ τι προτεινεισ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58915 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

COSTASTREE έγραψε: μιλησα με τον τζακα που το αναβαθμισε και μου πε οτι εβαλε βεντιλατερ που ειναι μεν αθορυβο αλλα οταν ζεσταινεται κλεινει απο μονο του για να κρυωσει.δ
δεδομενου οτι ειναι ακριβωσ κατω απο το μαντεμι ζεσταινεται και κλεινει ανεξαρτητα απο τον fc180

toy ειπα να αλλαξω βεντιλατερ και να βαλω και μεγαλυτερο .αυτο που φοραει πρεπει να ειναι 300αρι
εσυ τι προτεινεισ?


Μήπως θα ήταν λογικό το βεντιλατέρ να τραβάει αέρα σχετικά κρύο για να ζεστάνει;
Σε αυτήν την περίπτωση ,εφόσον δουλεύει, δεν θα είχε θερμοκρασία ανάλογη με τον αέρα που τραβάει;
Μήπως το βεντιλατέρ θα έπρεπε να είναι κατάλληλο για χρήση σε περιβάλλον υψηλών θερμοκρασιών;
Αν είναι μήπως τραβάει αέρα 200 βαθμούς;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.552 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ