Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58708 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το τζάκι σας δεν σφραγίζει καλά, δεν έχει έλεγχο αέρα, δεν έχει απόδοση. Προχωρήστε στο επόμενο χωρίς να κοιτάξετε πίσω. Μιά απόφαση είναι και μόλις το αποφασίσετε, θα νιώσετε κιόλας καλύτερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58717 από Zena
Απαντήθηκε από Zena στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

Zena έγραψε:

Zena έγραψε:

Asteris έγραψε:

nafplio έγραψε:

Που το είδες αυτό γραμμένο, λάθος είναι. Δεν αλλάζουμε διατομή της καμινάδας στα μισά, την ίδια κρατάμε μέχρι πάνω, αλλιώς δεν θα μπορούμε να την καθαρίσουμε. Όταν λέμε ότι πάνω από τα 4μ μικραίνουμε την καμινάδα, εννοούμε ότι την αλλάζουμε όλη με μικρότερη, αν πχ είναι 4μέτρα χρησιμοποιούμε Φ200, αν είναι 6μ βάζουμε Φ180 και αν είναι 8 μέτρα, βάζουμε Φ160...


asteri εχω καμινάδα γύρω στα 8 μέτρα με φ200 σε sellenic. Υπάρχει τρόπος να μειώσω τον ελκυσμό του καπνού? Ρωτάω γιατί οταν κλεινω τις γρίλιες σε κάποια ξύλα η φωτιά ειναι ζωηρή και νομίζω πως απο κάπου μπάζει αέρα.


Βάλε υαλοκόρδονο στο τζάμι και πειραματίσου. Είναι το μόνο σημείο που μπορεί να πειράξεις στο Selenic, όλο το υπόλοιπο είναι ήδη σφραγισμένο όσο πάει.

Καλησπέρα σε όλους!!!Επιτέλους χτες, μετά κόπων και βασάνων τοποθετήθηκε η κασέτα για την οποία σας έπρηξα: Salgueda 800 gv turbo. Κατά την τοποθέτηση προέκυψαν πολλές δυσκολίες και ελήφθησαν πολλές αποφάσεις κυριολεκτικά στο ποδάρι λόγω ανυπέρβλητων δυσκολιών. Πρώτα από όλα να ευχαριστήσω όλους σας για την αμέριστη συμπαράσταση και βοήθεια: ASTERIS, STAVRAX,GT,BARBANIKOS, HOUSE (ελπίζω να μην ξεχνώ κάποιον) είσαστε όλοι φοβεροί. Ας τα πάρουμε από την αρχή όμως. Α) η πρόσοψη της φούσκας του παλιού τζακιού έχει πλάτος 1,50μ και ύψος 3,5μ. Αν λοιπόν έβαζα τις δύο περσίδες που είχα , μήκους 45 cm η καθεμία, θα έπρεπε το σπάσιμο της φούσκας να είναι 1 μ μήκος, οπότε τα 3,5 μέτρα ύψος θα στηρίζονταν σε δύο << ποδαράκια>> 25cm έκαστο δεξιά και αριστερά από τις περσίδες. Με τον κίνδυνο ενδεχόμενου μελλοντικού <<κρεμάσματος >>του τοίχου αναγκάστηκα να βάλω περσίδα 15χ50cm στα 75 cm ύψος από το πάνω μέρος της κασέτας. Ο θερμοθάλαμος έγινε από ορθοστάτεσ,πυράντοχη γυψοσανίδα και άκαυστο πετροβάμβακα και αλουμινοταινία.Έχει ύψος 80 cm πάνω από την κασέτα, και ο πετροβάμβακας απέχει 2cm στο πλάι και 7 cm στην πλάτη της κασέτας. Την κασέτα την σηκώσαμε 2 cm και έτσι αφήνει στο κούτελό της 2cm από το σενάζι ενώ στα πλαινά αφήνει 0,5 cm από το γύρισμα της γυψοσανίδας.Στην παλιά εστία είχε στη βάση της ένα άνοιγμα 20χ30 για το ταψάκι της στάχτης. Φέραμε εκεί λοιπόν εξωτερικό αέρα με μία φ120 που την κυρτώσαμε προς την κοιλιά της εστίας και εσωτερικό αέρα ανοίγοντας μία τρύπα 15χ20 στην ποδιά του τζακιού.Άρα έχω εισαγωγές (15χ20)+φ120+(2χ80)=570 περίπου και εξαγωγή 15χ50= 750.
Β) Οταν ανοίξαμε τη φούσκα διαπιστώσαμε ότι εκτός από την καμινάδα μας υπήρχαν και η καμινάδα του κάτω σπιτιού αριστερά και η καμινάδα του καυστήρα δεξιά.Μου είπε λοιπόν ο Τζακάς ότι όταν θα ανάβει και ο καυστήρας και το τζάκι θα υπάρχει υπερθέρμανση στη φούσκα και ότι θα μου τινάξει τον τοίχο της . Γι αυτό μου συνέστησε να μην βάλουμε κεραμοβάμβακα για σφράγισμα εκεί που η καινούρια inox φ200 περνά μέσα στην παλιά φ300 αφού άλλωστε το τζάκι έχει κάψει μόνο μία φορά οπότε η παλιά καμινάδα είναι καθαρή και δεν τίθεται θέμα οσμών.
Γ)Οταν περάσαμε την φ200 βάλαμε 8 μέτρα και τερματίσαμε 1 ,5 μέτρο πιο χαμηλά από το πάνω στόμιο της παλιάς καμινάδας. Ούτε κι εκεί μονώσαμε.
Δ) Ανάψαμε φωτιά χωρίς όμως να πολυτσιτώσουμε τη φωτιά και διαπίστωσα ότι 1 ώρα μετά φυσική ροή στην πάνω περσίδα δεν είχα μεγάλη( ίσα που κουνιόταν η χαρτοπρτσέτα) αν και έβγαζε αρκετή ζέστη(Στα υπόψιν δεν άνοιξα τα 2 ανοίγματα για αεραγωγούς στο πάνω μέρος της κασέτας ). Διαπίστωσα όμως ότι όταν άνοιγα το βεντιλατέρ η ροή αυτή αυξανότανε. Ο λόγος είναι μάλλον ότι μέρος του αέρα που σπρώχνουν τα βεντιλατέρ βρίσκει διέξοδο από μία τρύπα 5χ30 που υπάρχει στη βάση της κασέτας( ο ΑΣΤΕΡΙΣ την έχει αναφέρει στο παρελθόν ως πιθανή υποδοχή για μεγάλο βεντιλατέρ- φαίνεται και στο manual της)οπότε διευκολύνει την φυσική ροή μέσα στον μεγάλο θερμοθάλαμο, με τίμημα όμως να μην βγάζουν πολύ δυνατά και μακριά τον ζεστό αέρα τα βεντιλατέρ από τις ενσωματωμένες περσίδες στην μετώπη(στο 1,5 μέτρο δεν αισθάνομαι ροή ζεστού αέρα)
Οι ερωτήσεις μου είναι οι ακόλουθες:
Α)πώς θα πετύχω μεγαλύτερη φυσική ροή από την περσίδα εκτόνωσης; Μήπως μικραίνοντας το άνοιγμα 15χ20 στην ποδιά του τζακιού;
Β)την τρύπα που υπάρχει στη βάση της κασέτας και μάλλον προορίζεται για υποδοχή μεγάλου βεντιλατέρ σκέφτομαι να την ταπώσω με ένα κομμάτι λαμαρίνας που θα βάλω συρταρωτά από το κενό των 2 cm που υπάρχει κάτω από την κασέτα(έχω σκεφτεί πατέντα).Έτσι όλος ο αέρας των βεντιλατέρ θα βγαίνει από μπροστά και δεν θα διαχέεται στον μεγάλο θερμοθάλαμο. Είναι δυνατόν να πάθει ζημιά η εστία αν το κάνω αυτό;;
Γ) Πριν ακόμα βάψω τη γυψοσανίδα, όσο έχω την ευκαιρία, να βγάλω ένα κομμάτι της και να μονώσω με πετροβάμβακα την είσοδο της καμινάδας φ200 μέσα στην παλιά καμινάδα για να μην έχω υγροποιήσεις(πραγματικά δεν ξέρω τι είναι αυτό....απλά αναπαράγω αυτά που διαβάζω....:)) ) ή αν το κάνω όντως θα μου τιναχθεί η φούσκα από την ζέστη τόσες καμινάδες που έχει εκεί μέσα;;;
ASTERIS, σε παρακαλώ πολύ εσένα αλλά και όποιον άλλο μπορεί να βοηθήσει.... Έχω φτάσει στην πηγή και μου μένει να πιω νερό....Ας μου απαντήσετε στα ερωτήματα που σας έθεσα. Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!!

Καμία άλλη απάντηση στα α, Β, γ ερωτήματα;


Έχεις μια πολύ ωραία τρύπα στο ταβάνι σου, μεγέθους 20χ20 εκατοστά περίπου και την έχεις στο πιό ζεστό σημείο του ταβανιού σου, μέσα στο θερμοθάλαμο του τζακιού σου. Όλα τα σπουργίτια της γειτονιάς, στην καμινάδα σου θα κουρνιάζουν και θα ευχαριστούν εκ βαθους της ψυχούλας τους...

Σφράγισε την από πάνω, μιά και ήδη έχεις κλείσει τις γυψοσανίδες κάτω στο τζάκι, βάλε και τα λαμάκια που λες και θα είσαι οκ. Αν κάποια στιγμή δεις θερμοκρασία πάνω από 100 βαθμούς (αν πχ δουλεύουν το τζάκι του κάτω και ο καυστήρας), τότε φωνάζεις τον γυψοσανιδά και κάνεις τα πάνω 750cm2, 1500cm2.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Τουλάχιστον τώρα μέσα στην κρίση θα έχω έτοιμο φαγητό: ψητά σπουργίτια:))) Στο σοβαρό τώρα όμως, δεν πιστεύω ότι θα μπορούν να φωλιάζουν μέσα στον θερμοθάλαμο γιατί η καμινάδα έχει ύψος 8-9μέτρα από το σημείο που η φ200 μπαίνει μέσα στην φ 300, απλά δεν φτάνει μέχρι το πάνω χείλος της φ300 αλλά 1-1,5 μέτρα χαμηλότερα (γι αυτό και δεν μονώσαμε πάνω... Δεν έφτανε το χέρι του μάστορα).Οπότε τις υγροποιήσεις φοβάμαι μόνο... Δεν ξέρω αν αξίζει όντως να σπάσουμε τη γυψοσανίδα για να μονώσουμε στο κάτω μέρος...ή να τα αφήσω έτσι...Τώρα, αν κάνουν οι σπουργίτες κάθετη εφόρμηση 7 μέτρων στη στενωπό...τι να πω...
Από εκεί και πέρα με προβληματίζει και το γεγονός ότι η invicta δεν αναφέρει τίποτα για την τρύπα στη βάση της κασέτας. Σαν να μην υπάρχει! Ε τι την βάλανε εκεί λοιπόν;Μήπως αν την κλείσω με λαμαρινάκι θα αυξήσω μεν τη ροή από τις ενσωματωμένες περσίδες αλλά θα κάνω καμιά ζημιά στα βεντιλατέρ ή στην εστία;; Και τέλος, επειδή δεν γίνεται για στατικούς λόγους να μεγαλώσω την εκτόνωση των 750, μήπως να μειώσω προκαταβολικά την εισαγωγή 15χ20 στην ποδιά;;
ASTERIS ξέρω ότι σε έχω κουράσει αλλά πραγματικά μόνο εδώ στο forum έχω την ελπίδα να βρω λύσεις...Σε ευχαριστώ κι εσένα και όλα τα παιδιά !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58721 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Laman έγραψε: Βοηθεια κανεις...????

Laman έγραψε: Καλησπερα σας. Προσφατα μου τοποθετησαν( ηταν δώρο ) το τζάκι που βλεπετε στις φωτογραφίες.
Μαλλον προκειται για το πιο απλο μαντεμενιο τζακι με συρομενη πορτα, καθως οπως βλεπετε δεν εχει ρυθμιση για τον αερα καυσης :( Απο την πρωτη μερα που το εβαλα ψαχτηκα γενικα με τα τζακια γιατι δεν ειχα ιδεα, οποτε του εκανα διαφορες επεμβασεις με σκοπο αν αυξησω την αποδοση του.
Αυτο που εκανα ειναι οτι ανοιξα μια τρυπα στην κατω μερια 40Χ10 και συμπληρωσα στην πανω μερια μια περσιδα 40*20 ετσι ωστε να εχω καλη φυσικη ροη. Επισης μονωσα την πορτα οσο μπορουσα με υαλοκορδονο.
Τωρα ειμαι στο σημειο που παιζω με το κλαπετο. Το προβλημα μου ειναι οτι οταν το κλεισω ή εστω το μισοκλεισω ολα τα καυσαερια βγαινουν μεσα απο τη φουσκα κ γινεται χαμος??!!! Τι μπορω να κανω για αυτο?? Επισης το κουλο που κανει ειναι οτι οταν εχει μεσα αρκετα ξυλα γινεται χαμος, λες κ το φυσας με κανενα πιστολακι, ενω οταν εχουν μεινει 1-2 ξυλα ισα που εχει φλογα κ τοτε θελει κ να κουναω κ τα ξυλα για να μη σβησει.....
Το τζακι δεν εχω ιδεα τι ποροελευσης ειναι. Η φουσκα ειναι παντου μονωμενη με πετροβαμβακα και εχω φερει κ εξωτερικο αερα κατω απο το σταχτοδοχειο, Η καμιναδα ειναι Φ250, γυρω στα 4 μ και εχει περιστροφικο καπελο


Ανεβασε σε παρακαλω φωτο απο το τζακι>Μην βιαστεις να παρεις αποφασεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58755 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

erimitis έγραψε:

Laman έγραψε:

Laman έγραψε:


Ανεβασε σε παρακαλω φωτο απο το τζακι>Μην βιαστεις να παρεις αποφασεις




Τις ανέβασε αλλά δε σου κάνουν.

Ζήτα συγκεκριμένα τι θες να σου βγάλει.

Πάντως αν κρίνω από την παρέμβασή σου, Πρόεδρος μπορεί να μην είσαι πια, είσαι όμως επίτιμος εφ' όρου ζωής ύστερα απ' όσα τράβηξες! :pinch:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58761 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Zena έγραψε:

Asteris έγραψε:

Zena έγραψε:

Zena έγραψε:

Asteris έγραψε:

nafplio έγραψε:


Έχεις μια πολύ ωραία τρύπα στο ταβάνι σου, μεγέθους 20χ20 εκατοστά περίπου και την έχεις στο πιό ζεστό σημείο του ταβανιού σου, μέσα στο θερμοθάλαμο του τζακιού σου. Όλα τα σπουργίτια της γειτονιάς, στην καμινάδα σου θα κουρνιάζουν και θα ευχαριστούν εκ βαθους της ψυχούλας τους...

Σφράγισε την από πάνω, μιά και ήδη έχεις κλείσει τις γυψοσανίδες κάτω στο τζάκι, βάλε και τα λαμάκια που λες και θα είσαι οκ. Αν κάποια στιγμή δεις θερμοκρασία πάνω από 100 βαθμούς (αν πχ δουλεύουν το τζάκι του κάτω και ο καυστήρας), τότε φωνάζεις τον γυψοσανιδά και κάνεις τα πάνω 750cm2, 1500cm2.


Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Τουλάχιστον τώρα μέσα στην κρίση θα έχω έτοιμο φαγητό: ψητά σπουργίτια:))) Στο σοβαρό τώρα όμως, δεν πιστεύω ότι θα μπορούν να φωλιάζουν μέσα στον θερμοθάλαμο γιατί η καμινάδα έχει ύψος 8-9μέτρα από το σημείο που η φ200 μπαίνει μέσα στην φ 300, απλά δεν φτάνει μέχρι το πάνω χείλος της φ300 αλλά 1-1,5 μέτρα χαμηλότερα (γι αυτό και δεν μονώσαμε πάνω... Δεν έφτανε το χέρι του μάστορα).Οπότε τις υγροποιήσεις φοβάμαι μόνο... Δεν ξέρω αν αξίζει όντως να σπάσουμε τη γυψοσανίδα για να μονώσουμε στο κάτω μέρος...ή να τα αφήσω έτσι...Τώρα, αν κάνουν οι σπουργίτες κάθετη εφόρμηση 7 μέτρων στη στενωπό...τι να πω...
Από εκεί και πέρα με προβληματίζει και το γεγονός ότι η invicta δεν αναφέρει τίποτα για την τρύπα στη βάση της κασέτας. Σαν να μην υπάρχει! Ε τι την βάλανε εκεί λοιπόν;Μήπως αν την κλείσω με λαμαρινάκι θα αυξήσω μεν τη ροή από τις ενσωματωμένες περσίδες αλλά θα κάνω καμιά ζημιά στα βεντιλατέρ ή στην εστία;; Και τέλος, επειδή δεν γίνεται για στατικούς λόγους να μεγαλώσω την εκτόνωση των 750, μήπως να μειώσω προκαταβολικά την εισαγωγή 15χ20 στην ποδιά;;
ASTERIS ξέρω ότι σε έχω κουράσει αλλά πραγματικά μόνο εδώ στο forum έχω την ελπίδα να βρω λύσεις...Σε ευχαριστώ κι εσένα και όλα τα παιδιά !!


Μάλλον παρερμήνευσες το χιούμορ του Αστέρη.
Εννοεί ότι με το κενό αυτό θα έχεις μεγάλη απώλεια θερμότητας, που θα ζεσταίνει τα σπουργίτια! :P

Πρέπει το κενό να κλείσει πάση θυσία.

Ξαναδιάβασε το post του Αστέρη, σου απαντάει και για το λαμάκι, δεν το πρόσεξες.

Αν δε μπορείς να μεγαλώσεις την περσίδα, άνοιξε πχ άλλες 1-2 στα πλάγια, όσες σε βολεύει, αυτό που ενδιαφέρει είναι το συνολικό εμβαδό.

Αυτό που λες για μείωση και της κάτω απλά ξέχνα το, δε μας ενδιαφέρει μόνο η αναλογία εμβαδού πάνω - κάτω, πρέπει να εξασφαλίσουμε και κάποιο minimum επιφάνειας για τη σωστή ροή και αποφυγή υπερθερμάνσεων.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58790 από Zena
Απαντήθηκε από Zena στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε:

Zena έγραψε:

Asteris έγραψε:

Zena έγραψε:

Zena έγραψε:

Asteris έγραψε:

nafplio έγραψε:


Έχεις μια πολύ ωραία τρύπα στο ταβάνι σου, μεγέθους 20χ20 εκατοστά περίπου και την έχεις στο πιό ζεστό σημείο του ταβανιού σου, μέσα στο θερμοθάλαμο του τζακιού σου. Όλα τα σπουργίτια της γειτονιάς, στην καμινάδα σου θα κουρνιάζουν και θα ευχαριστούν εκ βαθους της ψυχούλας τους...

Σφράγισε την από πάνω, μιά και ήδη έχεις κλείσει τις γυψοσανίδες κάτω στο τζάκι, βάλε και τα λαμάκια που λες και θα είσαι οκ. Αν κάποια στιγμή δεις θερμοκρασία πάνω από 100 βαθμούς (αν πχ δουλεύουν το τζάκι του κάτω και ο καυστήρας), τότε φωνάζεις τον γυψοσανιδά και κάνεις τα πάνω 750cm2, 1500cm2.


Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Τουλάχιστον τώρα μέσα στην κρίση θα έχω έτοιμο φαγητό: ψητά σπουργίτια:))) Στο σοβαρό τώρα όμως, δεν πιστεύω ότι θα μπορούν να φωλιάζουν μέσα στον θερμοθάλαμο γιατί η καμινάδα έχει ύψος 8-9μέτρα από το σημείο που η φ200 μπαίνει μέσα στην φ 300, απλά δεν φτάνει μέχρι το πάνω χείλος της φ300 αλλά 1-1,5 μέτρα χαμηλότερα (γι αυτό και δεν μονώσαμε πάνω... Δεν έφτανε το χέρι του μάστορα).Οπότε τις υγροποιήσεις φοβάμαι μόνο... Δεν ξέρω αν αξίζει όντως να σπάσουμε τη γυψοσανίδα για να μονώσουμε στο κάτω μέρος...ή να τα αφήσω έτσι...Τώρα, αν κάνουν οι σπουργίτες κάθετη εφόρμηση 7 μέτρων στη στενωπό...τι να πω...
Από εκεί και πέρα με προβληματίζει και το γεγονός ότι η invicta δεν αναφέρει τίποτα για την τρύπα στη βάση της κασέτας. Σαν να μην υπάρχει! Ε τι την βάλανε εκεί λοιπόν;Μήπως αν την κλείσω με λαμαρινάκι θα αυξήσω μεν τη ροή από τις ενσωματωμένες περσίδες αλλά θα κάνω καμιά ζημιά στα βεντιλατέρ ή στην εστία;; Και τέλος, επειδή δεν γίνεται για στατικούς λόγους να μεγαλώσω την εκτόνωση των 750, μήπως να μειώσω προκαταβολικά την εισαγωγή 15χ20 στην ποδιά;;
ASTERIS ξέρω ότι σε έχω κουράσει αλλά πραγματικά μόνο εδώ στο forum έχω την ελπίδα να βρω λύσεις...Σε ευχαριστώ κι εσένα και όλα τα παιδιά !!


Μάλλον παρερμήνευσες το χιούμορ του Αστέρη.
Εννοεί ότι με το κενό αυτό θα έχεις μεγάλη απώλεια θερμότητας, που θα ζεσταίνει τα σπουργίτια! :P

Πρέπει το κενό να κλείσει πάση θυσία.

Ξαναδιάβασε το post του Αστέρη, σου απαντάει και για το λαμάκι, δεν το πρόσεξες.

Αν δε μπορείς να μεγαλώσεις την περσίδα, άνοιξε πχ άλλες 1-2 στα πλάγια, όσες σε βολεύει, αυτό που ενδιαφέρει είναι το συνολικό εμβαδό.

Αυτό που λες για μείωση και της κάτω απλά ξέχνα το, δε μας ενδιαφέρει μόνο η αναλογία εμβαδού πάνω - κάτω, πρέπει να εξασφαλίσουμε και κάποιο minimum επιφάνειας για τη σωστή ροή και αποφυγή υπερθερμάνσεων.

Μα το κενό είναι 1,5 μ πάνω από τον θερμοθάλαμο που έφτιαξα με γυψοσανίδα-πετροβάμβακα.Δεν ενώνονται η καινούρια και η παλιά καμινάδα μέσα στον θερμοθάλαμο αλλά πάνω από αυτόν.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.540 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ