Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58280 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Υπάρχει κάποιος που ενώ χρησιμοποιούσε εξωτερικό αέρα για να τροφοδοτεί τον εναλλάκτη το άλλαξε σε εσωτερικό, να μου πει διαφορές;

Χρησιμοποιώ εξωτερικό αλλά δεδομένου ότι η κασέτα (70 ventilato) χρησιμοποιεί εξωτερικό (άρα ανανεώνεται ο αέρας εντός του σπιτιού) σκέφτομαι να κάνω ένα μερεμετάκι και να τροφοδοτώ τον εναλλάκτη με εσωτερικό οπότε να αυξηθεί και η απόδοση του μιας και η εισερχόμενη θερμοκρασία θα είναι τουλάχιστον 20 βαθμοί σε σχέση με τους 10 που παίρνει απ' έξω.

Το κέρδος που θα έχω πόσο λέτε να είναι;

Θα ισχύσει το παρακάτω σενάριο;

Εξωτερικός αέρας:
Θερμ. Εισερχόμενου: 10
Θερμ. Εξερχόμενου: 65

Εσωτερικός:
Θερμ. Εισερχόμενου: 20
Θερμ. Εξερχόμενου: 75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58283 από Zena
Απαντήθηκε από Zena στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

rivol έγραψε:

Zena έγραψε: Β) Οταν ανοίξαμε τη φούσκα διαπιστώσαμε ότι εκτός από την καμινάδα μας υπήρχαν και η καμινάδα του κάτω σπιτιού αριστερά και η καμινάδα του καυστήρα δεξιά.Μου είπε λοιπόν ο Τζακάς ότι όταν θα ανάβει και ο καυστήρας και το τζάκι θα υπάρχει υπερθέρμανση στη φούσκα και ότι θα μου τινάξει τον τοίχο της . Γι αυτό μου συνέστησε να μην βάλουμε κεραμοβάμβακα για σφράγισμα εκεί που η καινούρια inox φ200 περνά μέσα στην παλιά φ300 αφού άλλωστε το τζάκι έχει κάψει μόνο μία φορά οπότε η παλιά καμινάδα είναι καθαρή και δεν τίθεται θέμα οσμών.
Γ)Οταν περάσαμε την φ200 βάλαμε 8 μέτρα και τερματίσαμε 1 ,5 μέτρο πιο χαμηλά από το πάνω στόμιο της παλιάς καμινάδας. Ούτε κι εκεί μονώσαμε.


Μα είναι δυνατόν να μην μονώσεις το κενό ανάμεσα στις δυο καμινάδες; όλη η ζέστη από τον θερμοθάλαμο θα φεύγει από εκεί.
Αν έχεις (δώρο) δυο ακόμα καμινάδες να περνάνε μέσα από τον θερμοθάλαμο σου, εκμεταλλεύσου το βάζοντας μεγαλύτερα στόμια, αλλιώς μονώστε τες.

Η καμινάδα φ200 περνά μέσα στην παλιά φ300 σε ύψος 2 μ πάνω από το ταβάνι του γυψοσανιδένιου θερμοθαλάμου που έφτιαξα, οπότε η θερμότητα του θερμοθαλάμου μοναδική δίοδο έχει μέσα από την περσίδα 15χ50.δεν υπάρχει επικοινωνία του θερμοθαλάμου με το κενό μεταξύ φ200 και φ300. Από εκεί υποτίθεται θα εκτονώνονται οι 2 άλλες καμινάδες που κι αυτές τις άφησα εκτός γυψοσανιδένιου θερμοθαλάμου.Πάντως σε ευχαριστώ θερμά για την παρατήρηση!!!!:))

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58291 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν ζεσταθει η μια καμιναδα , δηλαδη η δικη σου , θα κανει την αλλη να ρουφαει σαν τρελη . Αν ορκιζεσαι οτι εχεις χωρισει τον χωρο και τον εχεις στοκαρει τοσο πολυ , ωστε να μην εχει ουτε χαραμαδα , εισαι οκ .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58303 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Υπάρχει κάποιος που ενώ χρησιμοποιούσε εξωτερικό αέρα για να τροφοδοτεί τον εναλλάκτη το άλλαξε σε εσωτερικό, να μου πει διαφορές;

Χρησιμοποιώ εξωτερικό αλλά δεδομένου ότι η κασέτα (70 ventilato) χρησιμοποιεί εξωτερικό (άρα ανανεώνεται ο αέρας εντός του σπιτιού) σκέφτομαι να κάνω ένα μερεμετάκι και να τροφοδοτώ τον εναλλάκτη με εσωτερικό οπότε να αυξηθεί και η απόδοση του μιας και η εισερχόμενη θερμοκρασία θα είναι τουλάχιστον 20 βαθμοί σε σχέση με τους 10 που παίρνει απ' έξω.

Το κέρδος που θα έχω πόσο λέτε να είναι;

Θα ισχύσει το παρακάτω σενάριο;

Εξωτερικός αέρας:
Θερμ. Εισερχόμενου: 10
Θερμ. Εξερχόμενου: 65

Εσωτερικός:
Θερμ. Εισερχόμενου: 20
Θερμ. Εξερχόμενου: 75

Το ιδανικό θα ήταν να έβαζες με ταυ μέσα/έξω. Η εσωτερική περσίδα ανοιχτή και η εξωτερική με ρυθμιζόμενες γρίλιες. Έτσι η αναλογία αέρα που τραβάει θα είναι από 50/50 έως 100/0 μέσα. Κατά περίπτωση μπορείς να αλλάζεις την τροφοδοσία. Πχ κρύο - μόνο μέσα, βαριά ατμόσφαιρα - 50/50.
Το σενάριο δεν ισχύει γιατί η θερμοκρασία ανεβαίνει όσο μεγαλύτερο είναι το ΔΤ. Για παράδειγμα δεν ισχύει το:
Θερμ. Εισερχόμενου: 50
Θερμ. Εξερχόμενου: 105


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58305 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@Ζηνα
Καλό θα ήταν να ανέβαζες καμία φώτο που να φαίνονται αυτά που περιγράφεις, έτσι θα μπορούσε κάποιος να σε βοηθήσει ευκολότερα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58311 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε:

GT έγραψε:


...Να βοηθήσουμε ρε παιδι μου , αλλα βοήθα και συ μην αρχισω το δουλεμα

GT grrrr grrr γαβ



:lol: :lol: :lol:

Βρε house πες μου τώρα, εγώ φταίω? :P

Έρχεται νέο μέλος στην παρέα μας, απογοητευμένο και απελπισμένο, περιμένει να διαβάσει κανένα μήνυμα βοήθειας και αντ' αυτού "απολαμβάνει" υποδοχή με ειρωνεία... εγώ τι περιμένεις να κάνω και τι πιστεύεις ότι θα έπρεπε να κάνω, για να τηρηθεί μια στοιχειώδης ισορροπία? ;)

Οι παλιότεροι στην παρέα γνωρίζουν το χιουμοριστικό ύφος σου και τη διάθεσή σου για βοήθεια, αλλά το νέο μέλος που δε σε ξέρει βλέπει καθαρή ειρωνεία και αυτό δεν είναι καθόλου κομψό... ;)





:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Ακόμα στα πετρέλαια...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.528 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ