Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53407 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

gikas έγραψε: Ναι μέσα στο σπίτι έπεσε η θερμοκρασία 3 βαθμούς περίπου...Δηλαδή ο όγκος του θερμοθαλάμου επαρκεί? Αστέρη έχω τραβήξει μία Φ100 είσοδο αέρα από έξω και ακριβώς κάτω από το τασάκι και παρατηρώ ότι η περσίδα κάτω από το τζάκι που είναι 30 Χ 15 για παροχή αέρα μέσα από το σπίτι μου βγάζει λίγο κρύο αέρα.. Μήπως δεν έχω καλή φυσική ροή? Αν ναι, πως μπορώ να το ελέγξω? Μπορώ να καταλάβω κάτι από τις πάνω περσίδες?
Και πάλι σ΄ευχαριστώ....


Βάλε μιά κόλλα Α4 με χαρτοταινία πάνω απο την περσίδα την πάνω και δες αν μπορεί να την σηκώσει με δύναμη η ροή. Κρύο αέρα κάτω νιώθεις γιατί η περσίδα ρουφάει αέρα με ταχύτητα από το δωμάτιο, αποκλείεται να βγαίνει κρύος αέρας από κει. Ο κρύος αέρας που βγαίνει από τον αεραγωγό κάτω από το συρτάρι, παρασέρνεται προς τα πάνω από την φυσική ροή.

Μπας και έπιασαν για τα καλά τα κρύα και έπεσε τόσο η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι? Για σήκωσε και μιά φωτογραφία από το τζάκι να δούμε πως έγινε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53456 από gikas
Απαντήθηκε από gikas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Λοιπόν.. στην 1 φωτο έχω μία γενική άποψη του τζακιού - στη 2 φωτο φαίνεται μπροστά η περσίδα εισαγωγής αέρα από το δωμάτιο και δεξιά είναι η εισαγωγή του αέρα για τον ενναλλάκτη. Στην 3η φωτογραφία φαίνεται η κλίση της σελίδας από τηνν ροή του αέρα που μου είπες να βάλω. Στην 4η φαίνεται η οπή κάτω από το τασάκι που έχω ανοίξει προς τα μπροστά 1 πόντο (θεώρησα για καλύτερη εισαγωγή αέρα)όλη η εστία είναι σηκωμένη επίσης 1 πόντο από τη γυψοσανίδα ( διακρίνεται και η Φ100 κάτω από το τασάκι) Τελος στην 5η φωτο έχω αφήσει 1 πόντο κενό πάνω στην εστία. Φυσικά και έχει πέσει η εξωτερική θερμοκρασία. Αυτή τη στιγμή έχω 26,5 βαθμούς και καίω περίπου 3 κιλά ξύλο την ώρα. Η ροή του αέρα από την πάνω περσίδα πως σου φαίνεται? Αρκεί?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53493 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

andrew έγραψε: Μετά από πολύ διάβασμα- 328 σελίδες είναι αυτές!- προχωρώ και εγώ το Σάββατο σε ενεργειακή εστία.
www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...occo-900-piano_p9061
Ξήλωμα τα μάρμαρα -έτσι κι αλλιώς σπασμένα από την καλή δουλειά του προηγούμενου τζακά- πέρασμα νέας σωλήνας καυσαερίων,μόνωση κλπ Με λίγα λόγια καινουριο τζάκι από την αρχή.Δύο από τις 4 εξαγωγές θα περνούν από εναλλάκτη 80άρι για να μπορέσει να φτάσει σίγουρα ζεστός ο αέρας στα 7 και 9 μέτρα σε δύο μακρινά δωμάτια κσι με δυο γωνίες.Βιντιλατέρ 800άρι και μακάρι να πετύχει αλλιώς με βλέπω πρόσφυγα για να γλιτώσω από τη σύζυγο. Είναι και τα 4 χιλιάρικα που θα κοστίσει η ιστορία μαζί με νέα επένδυση οπότε διακινδυνεύω πολύ!! :(
Ακούω και γκρίνια γιατί της είπα ότι θα βάλω τη μερσεντές των τζακιών :lol:
Ευχηθείτε καλή επιτυχία!!

Καλή επιτυχία. Αυτό ειναι ένα από τα τρία που έχω στο μυαλό μου να. βάλω. Πες μας εντυπώσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53531 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

gikas έγραψε: Λοιπόν.. στην 1 φωτο έχω μία γενική άποψη του τζακιού - στη 2 φωτο φαίνεται μπροστά η περσίδα εισαγωγής αέρα από το δωμάτιο και δεξιά είναι η εισαγωγή του αέρα για τον ενναλλάκτη. Στην 3η φωτογραφία φαίνεται η κλίση της σελίδας από τηνν ροή του αέρα που μου είπες να βάλω. Στην 4η φαίνεται η οπή κάτω από το τασάκι που έχω ανοίξει προς τα μπροστά 1 πόντο (θεώρησα για καλύτερη εισαγωγή αέρα)όλη η εστία είναι σηκωμένη επίσης 1 πόντο από τη γυψοσανίδα ( διακρίνεται και η Φ100 κάτω από το τασάκι) Τελος στην 5η φωτο έχω αφήσει 1 πόντο κενό πάνω στην εστία. Φυσικά και έχει πέσει η εξωτερική θερμοκρασία. Αυτή τη στιγμή έχω 26,5 βαθμούς και καίω περίπου 3 κιλά ξύλο την ώρα. Η ροή του αέρα από την πάνω περσίδα πως σου φαίνεται? Αρκεί?


Θα σε ακούνε αυτοί με τα μαϊμουδένια τζάκια και θα βρίζουν μέχρι αύριο μου φαίνεται. Καις 3 κιλά ξύλα και έχεις 26.5 βαθμούς, τι ήθελες, να ζεσταίνεται όλη η πολυκατοικία με το τζάκι σου? Μιά χαρά είναι η εγκατάσταση, έχεις τεράστιες εξαγωγές, οπότε εντάξει είναι και η ροή. Κόψε τώρα το τάισμα, να κρατήσεις 23-24 βαθμούς και να κάνεις ακόμη παραπάνω οικονομία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53537 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φιλε gika , πολυ ωραια η κατασκευη σου . Βλεπω ακολουθησες κατα γραμμα τις οδηγιες.
Ερωτησουλες :
1. Τι βεντιλατερ εβαλες? Ποσα m3? Τιμη? Το εβαλες μεσα στην φουσκα ή απο εξω? Κανει θορυβο στην μεγιστη σκαλα που ισορροπει? Ποση μεγιστη θερμοκρασια ειδες εκει?
2. Το controller ποιο ειναι?
3. Ο εναλλακτης μετα απο ποση ωρα βγαζει ζεστο αερα?
4. Εχεις φωτο απο την διαδικασια της κατασκευης?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53548 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ερωτηση
θελω να περασω καμιναδα ανοξειδωτη φ200 μεσα στην υπαρχουσα γαλβανιζε φ250.
απο πανω λογικα πρεπει να κλειστει και να στεγανοποιηθει.
απο κατω αν κανω το ιδιο,λεει ο εγκαταστατης οτι εγκλωβιζεται ο αερας μεσα(συστολες-διαστολες)και θα μου καψει τον πετροβαμβακα το λιγοτερο..
αν δεν τον κλεισω απο κατω θα εχω μυρωδιες απο την παλια καμιναδα..
εχει κανεις καμια ιδεα τι γινεται σε αυτην την περιπτωση.. :S
μηπως να ξηλωσω την παλια και να ησυχασω..??

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.481 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ