Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53348 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

andrew έγραψε: Μετά από πολύ διάβασμα- 328 σελίδες είναι αυτές!- προχωρώ και εγώ το Σάββατο σε ενεργειακή εστία.
www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...occo-900-piano_p9061
Ξήλωμα τα μάρμαρα -έτσι κι αλλιώς σπασμένα από την καλή δουλειά του προηγούμενου τζακά- πέρασμα νέας σωλήνας καυσαερίων,μόνωση κλπ Με λίγα λόγια καινουριο τζάκι από την αρχή.Δύο από τις 4 εξαγωγές θα περνούν από εναλλάκτη 80άρι για να μπορέσει να φτάσει σίγουρα ζεστός ο αέρας στα 7 και 9 μέτρα σε δύο μακρινά δωμάτια κσι με δυο γωνίες.Βιντιλατέρ 800άρι και μακάρι να πετύχει αλλιώς με βλέπω πρόσφυγα για να γλιτώσω από τη σύζυγο. Είναι και τα 4 χιλιάρικα που θα κοστίσει η ιστορία μαζί με νέα επένδυση οπότε διακινδυνεύω πολύ!! :(
Ακούω και γκρίνια γιατί της είπα ότι θα βάλω τη μερσεντές των τζακιών :lol:
Ευχηθείτε καλή επιτυχία!!


Καλή επιτυχία, αλλά θα σε στεναχωρήσω γιατί νομίζω ότι το ξεκινάς λάθος. Στα δωμάτια θα στείλεις τις εξόδους της εστίας. Το μονομπλόκο για αυτόν τον λόγο το αγοράζουν συνήθως (μπορεί να στείλει με μεγάλο βεντιλατέρ θερμότητα σε μακρινά δωμάτια). Αν βάλεις εναλλάκτη θα τον συνδέσεις με μία έξοδο της εστίας ή θα βάλεις κι άλλο βεντιλατέρ?
Πάντως αν σκέφτεσαι να τον βάλεις με νέο βεντιλατέρ είναι πλεονασμός και λάθος.
Φιλικά Σταύρος :)


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53349 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

gikas έγραψε: Αστερη μπορεις να δεις τις διαστασεις του θερμοθαλαμου στην σελιδα 327 αν ειναι ενταξει.εχω πεσει 3 βαθμους περιπου απο χθες που εκλεισα τισ γυψοσανιδες.ευχαριστω.


Εντάξει είναι οι περσίδες, 3 βαθμούς σε τι έπεσες, στην εσωτερική θερμοκρασία?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53350 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

andrew έγραψε: Μετά από πολύ διάβασμα- 328 σελίδες είναι αυτές!- προχωρώ και εγώ το Σάββατο σε ενεργειακή εστία.
www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...occo-900-piano_p9061
Ξήλωμα τα μάρμαρα -έτσι κι αλλιώς σπασμένα από την καλή δουλειά του προηγούμενου τζακά- πέρασμα νέας σωλήνας καυσαερίων,μόνωση κλπ Με λίγα λόγια καινουριο τζάκι από την αρχή.Δύο από τις 4 εξαγωγές θα περνούν από εναλλάκτη 80άρι για να μπορέσει να φτάσει σίγουρα ζεστός ο αέρας στα 7 και 9 μέτρα σε δύο μακρινά δωμάτια κσι με δυο γωνίες.Βιντιλατέρ 800άρι και μακάρι να πετύχει αλλιώς με βλέπω πρόσφυγα για να γλιτώσω από τη σύζυγο. Είναι και τα 4 χιλιάρικα που θα κοστίσει η ιστορία μαζί με νέα επένδυση οπότε διακινδυνεύω πολύ!! :(
Ακούω και γκρίνια γιατί της είπα ότι θα βάλω τη μερσεντές των τζακιών :lol:
Ευχηθείτε καλή επιτυχία!!


Δύο Φ150, θα τις ενώσεις και θα τις περάσεις μέσα από τα Φ100 του εναλλάκτη... Γιατί θέλετε να κάνετε πράματα χωρίς σκέψη και μελέτη? Τίποτα δεν θα φτάνει στα δωμάτια...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53394 από gikas
Απαντήθηκε από gikas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ναι μέσα στο σπίτι έπεσε η θερμοκρασία 3 βαθμούς περίπου...Δηλαδή ο όγκος του θερμοθαλάμου επαρκεί? Αστέρη έχω τραβήξει μία Φ100 είσοδο αέρα από έξω και ακριβώς κάτω από το τασάκι και παρατηρώ ότι η περσίδα κάτω από το τζάκι που είναι 30 Χ 15 για παροχή αέρα μέσα από το σπίτι μου βγάζει λίγο κρύο αέρα.. Μήπως δεν έχω καλή φυσική ροή? Αν ναι, πως μπορώ να το ελέγξω? Μπορώ να καταλάβω κάτι από τις πάνω περσίδες?
Και πάλι σ΄ευχαριστώ....
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by gikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53396 από andrew
Απαντήθηκε από andrew στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

andrew έγραψε: Μετά από πολύ διάβασμα- 328 σελίδες είναι αυτές!- προχωρώ και εγώ το Σάββατο σε ενεργειακή εστία.
www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...occo-900-piano_p9061
Ξήλωμα τα μάρμαρα -έτσι κι αλλιώς σπασμένα από την καλή δουλειά του προηγούμενου τζακά- πέρασμα νέας σωλήνας καυσαερίων,μόνωση κλπ Με λίγα λόγια καινουριο τζάκι από την αρχή.Δύο από τις 4 εξαγωγές θα περνούν από εναλλάκτη 80άρι για να μπορέσει να φτάσει σίγουρα ζεστός ο αέρας στα 7 και 9 μέτρα σε δύο μακρινά δωμάτια κσι με δυο γωνίες.Βιντιλατέρ 800άρι και μακάρι να πετύχει αλλιώς με βλέπω πρόσφυγα για να γλιτώσω από τη σύζυγο. Είναι και τα 4 χιλιάρικα που θα κοστίσει η ιστορία μαζί με νέα επένδυση οπότε διακινδυνεύω πολύ!! :(
Ακούω και γκρίνια γιατί της είπα ότι θα βάλω τη μερσεντές των τζακιών :lol:
Ευχηθείτε καλή επιτυχία!!


Δύο Φ150, θα τις ενώσεις και θα τις περάσεις μέσα από τα Φ100 του εναλλάκτη... Γιατί θέλετε να κάνετε πράματα χωρίς σκέψη και μελέτη? Τίποτα δεν θα φτάνει στα δωμάτια...


Ο εναλλακτης Αστέρη είναι παραγγελία με 2 εισόδους Φ 150 και αντίστοιχες εξόδους. Ο αέρας θα σπρωχνεται με το βιντιλατέρ που είναι μεγάλο. Δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα....
Σε παρακαλώ εξήγησέ μου..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53404 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

andrew έγραψε:

Asteris έγραψε:

andrew έγραψε: Μετά από πολύ διάβασμα- 328 σελίδες είναι αυτές!- προχωρώ και εγώ το Σάββατο σε ενεργειακή εστία.
www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...occo-900-piano_p9061
Ξήλωμα τα μάρμαρα -έτσι κι αλλιώς σπασμένα από την καλή δουλειά του προηγούμενου τζακά- πέρασμα νέας σωλήνας καυσαερίων,μόνωση κλπ Με λίγα λόγια καινουριο τζάκι από την αρχή.Δύο από τις 4 εξαγωγές θα περνούν από εναλλάκτη 80άρι για να μπορέσει να φτάσει σίγουρα ζεστός ο αέρας στα 7 και 9 μέτρα σε δύο μακρινά δωμάτια κσι με δυο γωνίες.Βιντιλατέρ 800άρι και μακάρι να πετύχει αλλιώς με βλέπω πρόσφυγα για να γλιτώσω από τη σύζυγο. Είναι και τα 4 χιλιάρικα που θα κοστίσει η ιστορία μαζί με νέα επένδυση οπότε διακινδυνεύω πολύ!! :(
Ακούω και γκρίνια γιατί της είπα ότι θα βάλω τη μερσεντές των τζακιών :lol:
Ευχηθείτε καλή επιτυχία!!


Δύο Φ150, θα τις ενώσεις και θα τις περάσεις μέσα από τα Φ100 του εναλλάκτη... Γιατί θέλετε να κάνετε πράματα χωρίς σκέψη και μελέτη? Τίποτα δεν θα φτάνει στα δωμάτια...


Ο εναλλακτης Αστέρη είναι παραγγελία με 2 εισόδους Φ 150 και αντίστοιχες εξόδους. Ο αέρας θα σπρωχνεται με το βιντιλατέρ που είναι μεγάλο. Δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα....
Σε παρακαλώ εξήγησέ μου..


Και πάλι δεν φτάνουν οι δύο Φ150 σαν έξοδοι, εφόσον έχεις δύο Φ150 σαν είσοδο. Η έξοδος πρέπει να είναι διπλάσια από την είσοδο, πχ μία Φ150 είσοδος σε δύο Φ150 εξόδους. Οι δύο Φ150 που έβαλες, ή πρέπει να βγάλουν δύο Φ300, ή τέσσερις Φ150.

Επίσης είναι λάθος να ταΐσεις ζεστό αέρα τον εναλλάκτη. Ο εναλλάκτης πετυχαίνει μέγιστη απόδοση, όσο μεγαλύτερο είναι το ΔΤ μεταξύ θερμοκρασίας καμινάδας και αέρα εισαγωγής. Αν του δώσεις πχ 100 βαθμούς αέρα από την έξοδο αντί για 20 από το δωμάτιο, θα τραβήξει λιγότερη ενέργεια από την θερμότητα της καμινάδας. Πάρε απλό εναλλάκτη και δώστον αέρα δωματίου με άλλο μοτέρ και έξοδο στην σαλοκουζίνα, όχι σε δωμάτια. Σε δωμάτια κατευθείαν από τις εξόδου του τζακιού, δεν έχει ανάγκη...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.533 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ