Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52643 από Yannos
Απαντήθηκε από Yannos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

Yannos έγραψε: Τώρα μπερδεύτηκα. Και μου φαίνεται ότι όσο το σκαλίζω τόσο θα χάνω την μπάλα.
Asteri με λίγα λόγια. Αν έχω στην περιοχή 12 βαθμούς και θέλω στο σπίτι να έχω 22 με βάση τον κατασκευαστή του τζακιού μου πόσα ξύλα πρέπει να καίω. Κατά προσέγγιση πάντα έτσι;
Αυτό που κατάλαβα απ' το προηγούμενό σου σχόλιο ήταν ότι για κάθε βαθμό που ζητάς μέσα στο σπίτι θες περίπου 0,5kw. Σωστά;


Για να πας από τους 12 στους 22, θα θες χοντρά-χοντρά 5kW ενέργεια την ώρα. Ένα τζάκι με απόδοση 75% και με νορμάλ ξύλα (25% υγρασία - 3.5kW/kg), θα θέλει 5 / (3.5 x 0.75) = 1.9 κιλά ξύλα. Άντε να είναι 2-2.5 κιλά την ώρα δηλαδή. Τα 4 είναι σίγουρα ένδειξη ότι κάτι δεν πάει σωστά. Πχ, αν εγώ κάψω 4 κιλά ξύλα την ώρα για 10 ώρες, το σπίτι θα έχει 27 βαθμούς κάτω και 23 βαθμούς επάνω (65+65τμ στην Β. Ελλάδα).


Αρα καλά είπα για κάθε βαθμό που ζητάς θές 0,5kw. Τόσο τα έβγαλα και γω περίπου 2 κιλά. Βέβαια δεν είμαι σίγουρος για την υγρασία των ξύλων γιατί όπως σου είπα είναι δικά μου και όχι αγορασμένα και ήταν σε λιόφυτο μέχρι πριν από ένα μήνα. Μήπως ξέρεις (σε πρήζω) πως μπορούμε να δούμε την υγρασία των ξύλων; Εκτός απ' τον καπνό που βγάζουν κάποιος άλλος τρόπος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52648 από Yannos
Απαντήθηκε από Yannos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Κάτι υγρασιόμετρα που κυκλοφορούν στο internet κάνουν δουλειά ή είναι φόλα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52658 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Yannos έγραψε: Κάτι υγρασιόμετρα που κυκλοφορούν στο internet κάνουν δουλειά ή είναι φόλα;


Ειδες εδώ;

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...7619&Itemid=53#47619

και

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...t=90&Itemid=53#40463

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52663 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το... test drive από χθες που έπεσε η θερμοκρασία, έδειξε τα εξής:

1ον (και άσχετο με τη θέρμανση, αλλά είναι ενδεικτικό της τσαπατσουλιάς πολλών συνεργείων): έξω είχε 6 μποφόρ και μέσα - σε μια μπαλκονόπορτα και ένα παράθυρο - οι κουρτίνες ανέμιζαν εντυπωσιακά. Πρωί-πρωί ο κουφωματάς τα άκουσε...

2ον: οι δυο περσίδες πάνω, είναι περίπου 210 τετραγωνικά εκατοστά. Μάλλον πολύ λίγα σε σχέση με όσα έχω διαβάσει. Φαίνεται και πάνω ψηλά, κοντά στα γύψινα, ότι υπάρχει ένα θεματάκι... Η είσοδος εσωτερικού αέρα (περιμετρικά της εστίας) είναι περίπου 250 τετρ. εκ..
Οι περσίδες είναι βιδωτές. Πως τοποθετώ μεγαλύτερες; Βγάζω αυτές, κόβω την γυψοσανίδα και βάζω μεγαλύτερες;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52664 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ναι, και θα πάρεις πιό ωραίες περσίδες που μπαίνουν κουμπωτές, να μην χρειάζονται τις άσχημες βίδες...

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52669 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

eightball2020 έγραψε:

eightball2020 έγραψε:

Asteris έγραψε:

eightball2020 έγραψε:

Asteris έγραψε:

eightball2020 έγραψε:

eightball2020 έγραψε:

GT έγραψε:

eightball2020 έγραψε:


Κατανοητό. Εκεί όμως που θα ακουμπάει ο πετροβαμβακας με τη σωλήνα δεν θα φέρει μυρωδιά στο σπίτι;

Πιστεύω πάντως οτι θα πρέπει η πόρτα κάθε εστίας να ειναι ανοιγομενη όπως είπε κάποιος φίλος κ να έχει κ σφουγγαρακι περιμετρικά,έτσι ώστε να σφραγίζει καλύτερα κ να γίνεται οικονομία ξύλου, αυτό μέχρι στιγμής το έχω δει στη laudel κ στην palazzetti, μόνο που η δεύτερη δεν ειναι μόνο ανοιγομενη αλλά κ συρωμενη πάνω αλλά έχει περιμετρικά σφουγγαρακια. Δεν θαπρεπε να κοιτάμε μια τέτοια εστία για καλύτερη απόδοση κ οικονομία;


1. Δε μπορώ να στο πω με σιγουριά... Αν σ' εκείνο το σημείο ο καπναγωγός πιάσει 200οC και πάνω, ίσως και να μυρίσει. Βάζεις πετροβάμβακα με αλουμινόφυλλο, το οποίο ακουμπάει στον καπναγωγό ώστε να αντανακλά τη θερμότητα. Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις κεραμοβάμβακα.
Asteris, θα ήθελα και εγώ τη συμβουλή σου πάνω σε αυτό.

2. Εστία χωρίς πόρτα που σφραγίζει σωστά, δεν είναι ενεργειακή.
Είτε ανοιγόμενη είτε ανασυρόμενη (θέμα γούστου και € είναι), σε μια σωστή ενεργειακή εστία η πόρτα κλείνει σωστά, για να μη μπάζει αέρα ανεξέλεγκτα.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.494 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ