Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51245 από DrNick
Απαντήθηκε από DrNick στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε:

ark έγραψε: Μετά απ' αυτό με την palazzetti αποφάσισα να αλλάξω προσανατολισμό και να παω στη la nordica..
Πήρα λοιπόν τηλ στην αντιπροσωπεία και ρώτησα ποιές είναι οι διαφορές μεταξύ αυτού
lanordica-extraflame.com/en/fireplaces-m...hisa-750-piano_p9051
και αυτού
lanordica-extraflame.com/en/fireplaces-m...nker-750-piano_p9052


Η διαφορα ειναι οτι το ενα εχει βερμικουλιτη ασπρο , ενω το αλλο εχει η μαυρο η' μαντεμι !
Ιδια εντελος , μονο το ασπρο μαυρο μεσα αλλαζει και το χερουλι στην πορτα !
Αν αποφασισες αυτη , τοτε η διαφορα οπως την βλεπω εγω ειναι η εξής . Ειναι σπαστικο να εχει τοσο εντονο φως , αμα εχεις γουστα για χαμηλο φωτισμο , και θες tv με χαμηλα φωτα , τοτε αστο το ασπρο !
Το μαυρο και παλι εχει πολυ φως !
Απ την αλλη λενε οτι με βερμικουλιτη μεσα κανει καλητερη καυση .

Πόσο δοκιμασμένο υλικό είναι ο βερμικουλίτης; Τι θερμό χωρητικότητα έχει;Το μαντέμι είναι δοκιμασμένο υλικό ... Αν και νομίζω ότι τα μονομπλόκο έχουν λεπτό μαντέμι (καμία σχέση με τα 8-9mm που λέει ο ASTERISότι πρέπει να έχει ένα καλό foyer).Εστία με χοντρό άρα και ανθρκτικότερο μαντέμι έχουν μόνο τα foyer.απλά με τα mono blocks έχεις ήσυχο το κεφάλι σου ότι δεν θα σου κάνει λαδιά ο μάστορας και πατέντες αμφίβολου αποτελέσματος. Αν όμως βρεις μάστορα που ξέρει τη δουλειά του και ακολουθεί πιστά τις εργοστασιακές οδηγίες τότε μάλλον το foyer που μετατρέπεται σε μονομπλόκο είναι προτιμότερο και ανθεκτικότερο από ένα μονομπλόκο απλό ... Και όσον αφορά στο οικονομικό δεν υπάρχει πολύ μεγάλη διάφορα ... Μάλλον το foyer επέρχεται πιο φθηνά . Τι λέτε εσείς γι αυτό HOUSE και ASTERIS?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51253 από Yannos
Απαντήθηκε από Yannos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Yannos έγραψε: Καλησπέρα. Μόλις χθες σας ανακάλυψα και προσπαθώ να διαβάσω όλα αυτά τα χρήσιμα σχόλια που έχετε κάνει. Μόλις τον προηγούμενο μήνα επένδυσα στην αλλαγή του τζακιού μου σε ενεργειακό γιατί πλέον το πετρέλαιο δεν πλησιάζεται ειδικά όταν έχεις μωρά παιδιά.
Έχω μια μεζονέτα τριώροφη που αποτελείτε από υπόγειο(γραφείο - ενιαίος χώρος - λεβητοστάσιο) το ισόγειο (κουζίνα - σαλοτραπεζαρία - μπάνιο 70τμ) και πρώτος όροφος (τρία υπνοδωμάτια και μπάνιο άλλα 70τμ). Το υπόγειο δεν με ενδιαφέρει να θερμαίνετε αφού το χρησιμοποιώ μόνο εγώ. Έχει σώματα αλλά τα έχω κλειστά.
Ο μόνος τρόπος που θα μπορούσα να ζεστάνω καλά το σπίτι θεώρησα ότι ήταν ένα ενεργειακό νερού που θα συνδεθεί με τα σώματα. Πήρα λοιπόν αυτό www.thermostahl.gr/misc/IDRO%20Thermostahl_technical_gr.pdf το μεγάλο. Μπορώ να πω ότι μέχρι τώρα δουλεύει καλά. Τα σώματα τα ζεσταίνει σε 20 λεπτά (αλλά ακόμα είναι νωρίς ειδικά εδώ στην Κρήτη) και το νερό σε 30 λεπτά. Δεν έχω μετρήσει ακόμα τα κιλά που χρειάζομαι την μέρα αλλά υπολογίζω περίπου στα 30-40 από το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα. Το βράδυ βάζω δύο μεγάλα με κάτι πιο μικρά και το πρωί που ξυπνάω έχω 22 κάτω και 20 πάνω. Θεωρώ πως είναι καλά. Δεν ξέρω αν είναι πολλά τα ξύλα που θέλω ή όχι. Απλά η εστία μου φαίνεται τεράστια και πιστεύω ότι θέλει ξύλο για να ζεστάνει. Τον κυκλοφορητή τον έχω βάλει να ξεκινάει στου 40 βαθμούς και όταν φτάνει στους 60 τα σώματα καίνε. Μετά διατηρώ την θερμοκρασία περίπου στους 45-50 και είναι ζεστά τα σώματα.
Αυτό που βλέπω είναι ότι έχω διαφορά δύο με τρεις βαθμούς πάνω με κάτω εκτός απ' το ένα δωμάτιο γιατί περνάει από κει η καπνοδόχος. Έχω κλείσει και το ένα σώμα απ' τα τρία στο ισόγειο. Δηλαδή έχω στο ισόγειο 23-24 και πάνω 21-22 εκτός απ' το υπνοδωμάτιο που είπα στο οποίο έχω κλείσει και το σώμα. Η ερώτηση μου είναι πως μπορώ να έχω την ίδια θερμοκρασία πάνω με κάτω (με απόκλιση από μισό έως ένα βαθμό) χωρίς να κλείσω άλλο σώμα απ' τον ενιαίο (γιατί η γυναίκα φωνάζει λόγω νεογέννητου);
Εκτός και αν οι δύο βαθμοί διαφορά δεν είναι πρόβλημα. Αυτό που με φοβίζει είναι μήπως αυτοί οι δύο βαθμοί μου δημιουργήσουν θέμα στην υγεία των παιδιών. Στην υγρασία κάτω είναι στο 68% περίπου και πάνω στο 71% το οποίο απ' ότι διάβασα σε φόρουμ για παιδιά είναι αρκετά καλό.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έβαζα κασέτα και όχι αυτό που έβαλα θα είχα το ίδιο αποτέλεσμα, καλύτερο ή χειρότερο; Μιλάω για το σύνολο της θέρμανσης. Δηλαδή κόστος(ξύλα) - αποτέλεσμα(ζέστη).
Αυτά για αρχή.


Αυτά είχα παραθέσει πριν μέρες αλλά δεν πήρα απάντηση προφανώς γιατί υπήρχαν πολλά ποστ και καλύφθηκε. Μήπως έχει κάποιος κάποια ιδέα για τους προβληματισμούς - ερωτήσεις μου;
Να προσθέσω εδώ ότι προχώρησα λίγο το διάβασμα στο τόπικ και είδα ότι υπάρχει μεγάλη επιφύλαξη για τα ελληνικά. Θα πρέπει να ανησυχώ; Μέχρι τώρα (αρχή είναι βέβαια)όλα λειτουργούν ρολόι αλλά με έχετε ανησυχήσει εδώ μέσα.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Yannos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51257 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ενας τροοπος για να πετυχεις κατανομη θερμοκρασιας κατα χωρους ειναι η χρηση θερμοστατικων βαλβιδων σε καθε σωμα με την ρυθμιση των βαλβιδων ρυθμιζεις την θερμοκρασια καθε χωρου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51258 από Yannos
Απαντήθηκε από Yannos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dimlyk έγραψε: ενας τροοπος για να πετυχεις κατανομη θερμοκρασιας κατα χωρους ειναι η χρηση θερμοστατικων βαλβιδων σε καθε σωμα με την ρυθμιση των βαλβιδων ρυθμιζεις την θερμοκρασια καθε χωρου


Τι είναι αυτό πως γίνεται και πόσο περίπου στοιχίζει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51260 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...18&id=8479&Itemid=53

ριξε μια ματια και θα σου λυθουν οι αποριες,,,αν οχι,,, ξαναελα... τιμη μονο μη με ρωτας :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51268 από Yannos
Απαντήθηκε από Yannos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Απ' ότι κατάλαβα κάνει δουλειά αλλά ένα ερώτημα που μου προκύπτει είναι αν σε όλα τα σώματα ο διακόπτης κόψει την παροχή νερού με βάση αυτό που θα του έχω δώσει τότε το νερό που ζεσταίνεται απ' το τζάκι που πάει; Μήπως επειδή δεν είναι λέβητας πετρελαίου για να σταματήσει θα έχει πρόβλημα με το νερό που θα θερμαίνεται απ' το τζάκι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.531 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ