Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51191 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αυτό που έκανε ο pduke, να βάλει στο προφίλ του, την εστία που έχει, νομίζω ότι εξυπηρετεί. Έτσι ξέρεις τι εστία έχει ο άλλος, και μπορείς να δώσεις την σωστή απάντηση, χωρίς να τον ρωτάς τι έχει 'η να ανατρέχεις σε παλαιότερα μηνύματα. Εγώ το έχω κάνει πριν από καιρό. Ας με συγχωρέσουν όσοι το έχουν γράψει, αλλά δεν τους αναφέρω. Προτείνω να το κάνουμε όλοι.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51204 από centaurus
Απαντήθηκε από centaurus στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

centaurus έγραψε: Να ρωτησω κατι, η ενωση της καπνοδοχου με την παλια μου κλασικη εστια ηταν με καναβη και καλιτεχνικο στοκο αν δεν κανω λαθος...μπορω να χρεισιμοποιησω τον ιδιο τροπο για να ενωσω και το ενεργειακο μου ή θα εχω προβλημα?


Μαγγανέζα θα βάλεις, αλλά γιατί κάνεις συνδέσεις με την παλιά καμινάδα? Κανονικά θέλει inox μέχρι τέρμα πάνω, να έχεις σωστή ροή, όπως και εύκολο καθαρισμό στο μέλλον, εφόσον αποφάσισες ότι θα έχεις το ξύλο για κύρια θέρμανση...


Η καμιναδα που εχω ειναι ινοξ 30ρα και υπαρχει ενα κοματι 25ρας ινοξ μεχρι το ταβανι με το οποιο ειχε ενωθει το προηγουμενο αλλα με κλιση 30 μοιρες περιπου οποτε κκι μονοκοματη να εβαζα παλι την κλιση δεν θα την γλιτωνα...ειναι 5.5 μετρα μεχρι την εστια.
Θεωρεις πως θα εχω προβλημα εαν το ενωσω με τον τροπο που ειπα? Ειναι αλλο αυτο που ειπα και αλλο η μαγγανεζα? Μηπως ηταν μαγγανεζα αυτο το ασπρο τυλιχτο με την καναβη? Μπερδευτηκα!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by centaurus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51205 από ark
Απαντήθηκε από ark στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nasos02 έγραψε:

ark έγραψε: Πήγα σήμερα να δω τα monoblocco L64 και L78 της palazzetti και μιλώντας με τον πωλητή μου είπε πως σε ολη αυτή τη σειρά όταν ανοίγεις την συρόμενη πόρτα ανοίγει αυτόματα και το κλαπέτο,και όταν κλείνεις κλείνει και πάλι μόνο του.Επίσης αυτό ρυθμίζεται πριν την εγκατάσταση σε 3 σκάλες..τελείως κλειστό,ημιανοιχτό,και σχεδόν ανοιχτό.Ο λόγος που αυτοί το ρυθμίζουν πάντα στην πρώτη σκάλα δηλαδή οχι τελείως κλειστό-αλλά με το μικρότερο άνοιγμα-είναι γιατί τα ξύλα που αγοράζουμε έχουν πάντα περισσότερη απ' ότι θα' πρεπε υγρασία.Παραδέχθηκε όμως οτι με τελείως κλειστό και ξερά ξύλα γίνεται καλύτερη καύση.
Εσυ asteri αν το πάρω τελικά τι προτείνεις;σε ποια σκάλα να τους πω;
Το άλλο που άκουσα είναι οτι γύρω απο κει που θα μπει το τζάκι,(δηλαδή ανάμεσα τζάκι-επένδυση),δεν χρειάζεται καμία μόνωση,γιατί το τζάκι εχει δικό του θερμοθάλαμο και γύρω απ' αυτό δεν αναπτύσσονται και τόσο μεγάλες θερμοκρασίες...



Φίλε ark,προχθές πήγα και εγω στη palazzetti στη θεσσαλονίκη για το EL 78.
Από αυτά που μου είπε η πωλήτρια εγώ κατάλαβα ότι το κλαπέτο μπορείς ανα πάσα στιγμή εσύ να το ρυθμήσεις σε όποια σκάλα θέλεις και όταν ανοίγεις την πόρτα αυτό ανοίγει εντελώς όπως είπες.
Όσον αφορά τη μόμωση όντως δεν προτείνουν μόνωση, ακριβώς τα ίδια που είπαν και εσένα.

παρεπιμπτώντος το τζάκι είναι καταπληκτικό, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσει κανείς τόσα χρήματα, και να περιμένει να τα κάνει απόσβεση και σε πόσο χρόνο.
Υ.Γ. H διαφορά τιμής μεταξύ του EL68 KAI EL78 είναι πολύ μικρή οπότε το μεγαλύτερο είναι προτιμότερο ανάμεσα στα δύο.

Aυτό που λες με το κλαπέτο γίνεται στο ecomonoblocco και οχι στο απλό και πιο φθηνό monoblocco.To ecomonoblocco είναι ακριβότερο κατά 700-800€.Τώρα για την μόνωση όντως αυτοί δεν την προτείνουν αλλά ο κατασκευαστής στο manual αναφέρει ξεκάθαρα οτι πρέπει να μπει και να είναι πετροβάμβακας αλουμινίου
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nasos02

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51216 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

centaurus έγραψε:

Asteris έγραψε:

centaurus έγραψε: Να ρωτησω κατι, η ενωση της καπνοδοχου με την παλια μου κλασικη εστια ηταν με καναβη και καλιτεχνικο στοκο αν δεν κανω λαθος...μπορω να χρεισιμοποιησω τον ιδιο τροπο για να ενωσω και το ενεργειακο μου ή θα εχω προβλημα?


Μαγγανέζα θα βάλεις, αλλά γιατί κάνεις συνδέσεις με την παλιά καμινάδα? Κανονικά θέλει inox μέχρι τέρμα πάνω, να έχεις σωστή ροή, όπως και εύκολο καθαρισμό στο μέλλον, εφόσον αποφάσισες ότι θα έχεις το ξύλο για κύρια θέρμανση...


Η καμιναδα που εχω ειναι ινοξ 30ρα και υπαρχει ενα κοματι 25ρας ινοξ μεχρι το ταβανι με το οποιο ειχε ενωθει το προηγουμενο αλλα με κλιση 30 μοιρες περιπου οποτε κκι μονοκοματη να εβαζα παλι την κλιση δεν θα την γλιτωνα...ειναι 5.5 μετρα μεχρι την εστια.
Θεωρεις πως θα εχω προβλημα εαν το ενωσω με τον τροπο που ειπα? Ειναι αλλο αυτο που ειπα και αλλο η μαγγανεζα? Μηπως ηταν μαγγανεζα αυτο το ασπρο τυλιχτο με την καναβη? Μπερδευτηκα!


Αν είναι inox μέχρι πάνω, είναι οκ...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": centaurus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51231 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@pduke
Φίλε Πάνο, μέχρι τώρα σου λέγαμε για διπλή είσοδο αέρα μέσα/έξω. Ε λοιπόν για την περίπτωσή σου ήταν λάθος. Αν τροφοδοτείται το βεντιλατέρ με αέρα από τον κάτω όροφο και τον στέλνει επάνω η αναπλήρωση θα γίνεται από τα κουφώματα! Έτσι δεν θα μπορεί να ζεσταθεί το ισόγειο. Στον εναλλάκτη να έχεις μοναδική είσοδο με φρέσκο αέρα για να μην διαταράξεις τις ισορροπίες πίεσης μεταξύ των δυο ορόφων. Οπότε για τις εργασίες που πρέπει να γίνουν έχουμε και λέμε:
1. Δυο τρύπες φ125 στον εξωτερικό τοίχο, με απόσταση 40 πόντους μεταξύ τους. Η μια για αέρα καύσης και η άλλη απευθείας στο βεντιλατερ.
2. Πατάρι στην περίπτωση σου δε νομίζω να χρειάζεται. Μόνο καλό σφράγισμα του κενού ανάμεσά στον αμίαντο και την καπνοσωλήνα με λάσπη από πυροτσιμέντο. Βάζεις και μια περσίδα εκτονωσης σύριζα με το ταβανι και είσαι οκ.
3. Μετά τον εναλλάκτη βάζεις συστολή σε φ160 και την υπόλοιπη καμινάδα μέχρι το καπέλο την περνας σε φ160. Έτσι μειωνεις τον ελκυσμο και έχεις καλύτερη καύση.
Αν πιστεύει κάποιος ότι έχω λάθος στην σκέψη μου, καλό θα ήταν να το αναφέρει προτού ξεκινήσει ο Πάνος τις εργασίες. :dry:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51241 από DrNick
Απαντήθηκε από DrNick στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

DrNick έγραψε:

Asteris έγραψε:

DrNick έγραψε:

Asteris έγραψε:

DrNick έγραψε:

Asteris έγραψε:

DrNick έγραψε:

dimostg@gmail.com έγραψε: Αστέρη
Έστω και αργά χρόνια πολλά αν θυμάμαι καλά είπες ότι γιορτάζεις μαζί με τους Στέλιους. Εύχομαι υγεία και χαρά και καλές ζέστες σε σένα και σε όλους τους φίλους του φορουμ

ASTERIS χρόνια σου πολλά κι από εμένα.Αδελφικός μου φίλος αποφάσισε να βάλει την mono block Edilcamin forte plus 1 και θα του έρθει κατά 500 ευρώ φθηνότερη από τη δική μου turbo fonte 887 .Μάλιστα στην τιμή που του έδωσε είναι μέσα και η τοποθέτηση 2 αεραγωγών στα 2 υπνοδωμάτια και κάπως έτσι άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια...Μεταξύ των 2 εστιών υπάρχουν σίγουρα διαφορές..a) η edilcamin αναφέρει ωφέλιμη ισχύ από 7 ως 19 kw , ενώ η turbo fonte 18 Kw ονομαστική. Και b) η edilcamin είναι ΣΥΝΕΧΟΥΣ καύσης;Και αν όχι τι μπορεί να σημαίνει αυτό; PLEASE απάντησε μου γιατί αυτός αύριο παραγγέλνει και μου είπε πως θα μας κάνει ακόμα καλύτερη τιμή αν παραγγείλουμε μαζί.... :(


To συζητάς δηλαδή να δώσεις 2800€ για ένα απλό foyer? Για 250 κιλά σίδερο? Σου πιάνουν τον πωπό και με τα δύο χέρια και σε έχουν σηκώσει στον αέρα, τι άλλο να σου πω. Να έκανε 1000-1200€ να σου πω πάρτο. Στα 3000€ παίρνεις κανονικό μονομπλόκο σαν το forte plus, δεν ασχολείσαι με foyer. Καλά, χρυσά, αλλά για 1000€.

Συνεχόμενη καύση είναι η ικανότητα να σφραγίζουν τόσο καλά, ώστε να τα φορτώνεις μια φορά και να καίνε για ώρες.

Δείτε και το Palazzetti www.soba.gr/index.php?option=com_virtuem...uct_id=1499&Itemid=0 και όποιο σας αρέσει καλύτερα.

Οσον αφορά στη διάρκεια ζωής ποιά είναι η μέση διάρκεια ενός mono block σαν το forte plus σε σχέση με το turbo fonte? Έχω ακούσει ότι τα mono block "πετσικάρουν " σύντομα. Επίσης τα 7-18kw ισχύς του forte plus μήπως είναι λίγα για τα 450 -500 κυβικά μου; Και τέλος είναι καλά τα edilcamin ή καλύτερα είναι τα palazzeti;


Εφόσον δουλευτούν στην ίδια ένταση και δεν γίνουν υπερβολές (να βάλεις το τζάκι να δουλεύει τσίτα όλη την ώρα), δεν βλέπω γιατί ένα μονομπλόκο να πιτσικάρει πιό γρήγορα από το foyer, την στιγμή που το μοτέρ του πρώτου το δροσίζει επαρκώς και δεν το αφήνει να υπερθερμαίνεται.

Τα 18kW είναι λογικά μιά χαρά για τα κυβικά σου, ανάλογα και με την μόνωση που έχεις βέβαια. Και οι δύο μάρκες είναι από τις καλύτερες, με την Palazzetti να έχει τα πρωτεία και στο design.

ASTERIS και λοιποί συμforumίτες καλησπέρα από την όμορφη Βιέννη ! Λόγω επαγγελματικής υποχρέωσης απείχα για λίγο από τα τεκταινόμενα αλλά μόλις βρήκα wifi να μαι και πάλι ! ΑΣΤΕΡΙΣ επχω να σου κάνω άλλη μία ερώτηση σχετικά με το μονομπλόκο... Αν θεωρήσουμε ότι το μαντέμι της turbo fonte των 250 kg έχει μεγαλύτερη θερμό χωρητικότητα από το forte plus της edilcamin μήπως η δεύτερη εστία θα παγώνει σχετικά γρήγορα σε σχέση με την turbofonte οπότε χάνεται κάπως έτσι το πλεονέκτημα της εύκολης αναζωπύρωσης της φωτιάς ας πούμε το πρωί μετά από 6-7 ώρες από το τελευταίο φόρτωνε με ξύλα; Και 2 η ερώτηση : μήπως η εστία των 250 kg μαντέμι ζήσει περισσότερο από την ατσάλι ή εστία της edilcamin?



Το αν θα έχει κάρβουνα το πρωί, εξαρτάται από το πόσο σφραγισμένη είναι η εστία, ώστε να κάνει την ελάχιστη δυνατή καύση αυτές τις 5-6 ώρες που θα την έχεις προ-φορτώσει ξύλα. Και 400 κιλα να είναι το μαντέμι, αν μπάζει, θα τα κάψει όλα σε 2 ώρες. Θεωρώ ότι και οι δύο εν λόγω εστίες θα έχουν την ικανότητα της διαχείρισης ώστε να μπορούν να κάψουν για πολλή ώρα. Αυτήν η ικανότητα λέγεται Continuous, οπότε δες τα χαρακτηριστικά τους αν την περιλαμβάνουν.

Στο ποιά θα σκάσει νωρίτερα, η μαντεμένια έχει το προβάδισμα στην αντοχή, αλλά παίζουν κι άλλα πολλά ρόλο, πόσο δυνατά θα δουλεύουν, πόσες διακοπές ρεύματος θα φάει το μονομπλόκο (με αντίστοιχα τσιτώματα), το πόσο καλό αερισμό θα έχει το foyer (ένα σημείο να ζορίζεται, μας φτάνει, αυτό θα σκάσει), πόσο πάχος έχει το καθένα (4mm δεν σημαίνει ότι θα αντέξει για πάντα, μόνο και μόνο επειδή είναι μαντέμι...). Εγώ θα έλεγα ότι θα αντέξει περισσότερο, αυτό που θα κληθεί να ζεσταίνει αέρα γύρω στους 80-90 βαθμούς δουλεύοντας σε μέτριες εντάσεις...

Οσον αφορά στο continuous η edilcamin ΔΕΝ αναφέρει κάτι τέτοιο στα χαρακτηριστικά της...άρα μάλλον δεν είναι συνεχούς καύσης.Τους 80 - 90 βαθμούς όμως πώς μπορώ να τους καταφέρω να τους πετύχω και να μην υπερθερμαίνεται η εστία?Με θερμόμετρο στις εξαγωγές και συνεχή έλεγχο λειτουργίας του βεντιλατέρ ή ρυθμίζουμε τον θερμοστάτη να λειτουργήσει το βεντιλατέρ στο φουλ μόλις πιάσει τους 90 βαθμούς ώστε να την ψάξει την εστία; Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σε όλα μου τα ερωτήματα!


Εννοώ να πάρεις μια εστία που δεν θα την δουλεύεις στο μέγιστο όλη την μέρα, για να μπορέσει να ζεστάνει το σπίτι σου. Καλό είναι δηλαδή να δουλεύει σε μέτριες εντάσεις, εκεί πάει το 80-90 βαθμοί αέρα. Όταν διαβάζω για κάτι κασέτες και μονομπλόκο που τα πηγαίνουν 110-120 βαθμούς, δεν μου κάθεται καλά...

Άρα φίλε ASTERIS δεδομένου ότι η turbofonte έχει 18kw nominal ενώ η edilcamin 7-19 kw στο ρελαντί θα αποδίδει καλύτερα η turbofonte ...???Άσε που κλείνει πιο αεροστεγώσ από την συρόμενη...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.556 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ