Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49126 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": i-xanthi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49154 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστέρη Χρόνια πολλά κι' από μένα. Να είσαι γερός και να συνεχίζεις να παρέχεις στο forum τις πολύτιμες και ανιδιοτελείς συμβουλές σου!!!
Θανάσης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49188 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@sofia75
Σου ετοίμασα ένα σκαριφημα για τον κατά την γνώμη μου καλύτερο τρόπο που μπορεί να τοποθετηθεί η εστία σου.



Από τα στοιχεία που έχεις δώσει μέχρι τώρα μου έχει δημιουργηθεί και μια αμφιβολία για την εστία, μήπως μπάζει από πουθενά και για αυτό δεν μπορείς να ανεβάσεις θερμοκρασία.
Τα σημεία που πρέπει να προσέξεις στην κατασκευή και φαίνονται στο σχέδιο είναι τα εξής :
1 μοναδική είσοδος εξωτερικού αέρα φ120 κάτω από το συρτάρι.
2 καλό σφραγίδα στην έξοδο της καμιναδας για να μην φεύγει ο ζεστό αέρας προς το περιβάλλον.
3 το βεντιλατερ να τραβάει τον αέρα από χαμηλά στον κάτω όροφο (έτσι όπως έχει μπει τώρα, η υπερπιεση που δημιουργείται στον κάτω όροφο διώχνει την θερμότητα στον επάνω κάνοντας αδύνατη την θέρμανση του κάτω, αυτό μπορείς να το εξακριβωσεις από την ροή που δημιουργείται στην σκάλα όταν μπαίνει σε λειτουργία το βεντιλατερ).
4 μπορείς να ενώσεις με ταυ τις δύο φ100 σε μια 150 για λιγότερες τριβές και μεγαλύτερη ροή προς τον κάτω όροφο, αν τον στέλνεις σε δυο χώρους διατήρησε το ως έχει.
5 περσίδα εισόδου αέρα δωματίου, χαμηλά στην φούσκα 40x20 8dm^2
6 περσίδα εξόδου θερμού αέρα, ψηλά στην φούσκα. 80x30 24dm^2
7 περσίδα εξόδου θερμού αέρα στον κάτω όροφο 15x15
Δεν μπόρεσα να σου απαντήσω νωρίτερα, ελπίζω να προλαβα τον μαστορα και να σου φτιάξει κάτι από τα παραπάνω.
Εννοείται ότι στην περίπτωση σου που χρειάζεται και η τελευταία θερμιδα, μονωσεις και αποστάσεις πρέπει να είναι ακριβώς όπως γράφει στο μανιουαλ.
Υγ Τουλάχιστον το βεντιλατερ να τραβάει από τον κάτω όροφο το θεωρώ απαραίτητο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sofia75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49197 από Sofia
Απαντήθηκε από Sofia στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
παιδες εφτασα σε απελπισια!!!! :blink: θελω να βαλω ενεργειακο τζακι και οι μισοι μου λενε οτι μπορω να βαλω και οι αλλοι μισοι οτι δεν θα φτανει ο αερας στα υπνοδωματια,ουτε με αεραγωγους. :unsure: τι μου προτεινετε εσεις;; :( :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49207 από greenpug
Απαντήθηκε από greenpug στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παιδιά σας χαιρετώ.

Ξεκίνησα και εγώ να χτίζω σπίτι.
Θα είναι 195 τμέτρα (κάτω 90 και πάνω 105).
Σκέφτομαι να βάλω ενεργειακό τζάκι καλοριφέρ από την Piazzetta και συγκεκριμένα το ΜΤ361.
www.piazzetta.it/el-GR/Product/Details/m...ler-fireboxes/mt-361

Τα έχει δοκιμάσει κανένας;
Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω κατά την εφαρμογή;
Ο προμηθευτής μου είπε να βάλω σωλήνα για κρύο αέρα κάτω από το τζάκι 4 ιντζών ή 2 των 3 ιντζών.
Θα τροφοδοτεί τα σώματα της θέρμανσης.

Όσον αφορά τα ξύλα είναι πολύ ακριβά εδώ.
Σήμερα ρώτησα τιμές και μου είπανε 260 ευρώ ο τόνος δρυς και 120 ευρώ το διπλοκάμπινο....
Από ότι βλέπω Ελλάδα ξεκινάνε από 75 περίπου...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by greenpug.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49212 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ακουσε κανεις οτι θα φορολογισουνε τα τζακια και οτι θα εξισωσουν την τιμη των ξυλων που ειναι για καυση με αυτων τησ ξυλειας πχ για πατωματα? :ohmy: :huh: :ohmy: :huh: :ohmy: :huh:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.641 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ