Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6484 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

arant έγραψε: Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αν και ήταν αποκαρδιωτικές :(
Αντί να με ενθαρρύνετε για την προσπάθεια τα σχέδια κλπ με πετάξατε κατ'ευθείαν στο καναβάτσο! :blush:
Επειδή ήμουν προσηλωμένος στη βελτίωση του υφιστάμενου συστήματος δεν εντρύφησα στα συστήματα κασσέτας.
''Ξαναδιαβάζω'' και επανέρχομαι.
erimitis τρώγομαι ακόμη να join the club!
Asteris, πριν ξαναδιαβάσω :( , αν είδες το τζάκι μου έχει μάρμαρο μέχρι την κουπαστή.Για τις αλλαγές που λες, γίνονται μόνο βγάζοντας τη γυψοσανίδα, και δουλεύοντας από μέσα; Δεν θέλω να πειράξω το μάρμαρο! Επίσης θεωρείς ότι η κασέτα ή το foyer(+ τη φυσική ροή των περσίδων) θα ζεσταίνουν τον κάτω χώρο άνετα , και με τον εναλλάκτη τον πάνω;


Αν θες να δώσεις 1500€ και να βρίζεις μετά σαν τον ερημίτη, έχεις το ελεύθερο από μας... :P

Δεν πειράζεις τίποτα από το κάτω μάρμαρο. Κόβεις την γυψοσανίδα και δουλεύεις από πάνω. Και μένα έτσι έγινε.

Η φυσική ροή των περσίδων του Selenic 700, αρκούν για 100+ τετραγωνικά νορμάλ μονωμένου σπιτιού με τα 14kW. Απλά θα αργεί κάνα μισάωρο παραπάνω να αρχίσει να δίνει σε σχέση με την κασέτα. Ο εναλλάκτης μάλλον μπορεί να δώσει σε άλλα 40-50τμ. Οπότε τα μοιράζεις όπως λες. Εγώ τα έδωσα και τα δύο στο σαλόνι (δεν ήθελα να τρυπήσω δοκάρια) και αφήνω την ζέστη να ανεβαίνει πάνω από τις σκάλες. Στις 8-9 το βράδυ πάνε σχεδόν 21 βαθμούς, με εξωτερικές γύρω από το μηδέν. Σε ψηλότερες εξωτερικές, είδα και 22+. Μιλάω για kW του Selenic, οπότε αν θες άλλη εστία, αντιστοίχισε στο περίπου με τα kW της.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arant

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6486 από polis
Απαντήθηκε από polis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα και απο εμενα μια αλλη ιδεα για εμενα για να μην σπασω την γυψωσανιδα και κανω φουσκα με ολα τα υπολοιπα που χρειαζονται μου ειπε ενασ αλλοσ τζακασ να βαλω την Inserto 80 Crystal Ventilato χωρισ να πειραξω τιποτα θα μπει μεσα στο μεντεμενιο τζακι που εχω ισωσ λιγο να κωψουμε απο απανω το τζακι για να μπει κατευθειαν .ειναι στα 9 kW με 78.8 τα εκατο πιστευω για τα 65 που το θελω ειναι καλα.απλωσ βγενει πιο οικονιμικα θα δουμε και στην εκθεση το τι αλλο παιζει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6492 από kwnmix
Απαντήθηκε από kwnmix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά




Καλημέρα σε όλους. Θα χρειαζόμουν τη βοήθειά σας σχετικά με την τοποθέτηση βεντιλατέρ σε ενεργειακό τζάκι. Καταρχήν είχα ένα κλασσικό τζάκι με πυρότουβλα το οποίο μετέτρεψα σε ενεργειακό με την προσθήκη μία ένθετης κασέτας (ecostar της edilkamin) με φυσική ροή. Επειδή η καμινάδα μου είναι χτιστή και όχι με γυψοσανίδα ο εγκαταστάτης της κασέτας μου είπε ότι δεν μπορούν να μπουν περσίδες με εξαγωγές ζεστού αέρα γιατί ενδεχομένως να είχα οσμές. Εξάλλου η κασέτα διαθέτει μια μεγάλη θυρίδα εξαγωγής ζεστού αέρα επάνω από την πόρτα με το τζάμι και φεύγοντας ο αέρας από εκεί νοιώθουμε τη ζέστη πιο άμεσα. Αν γκρέμιζα την καμινάδα και την έκανα με γυψοσανίδα δεν θα κέρδιζα επιπλέον ιδιαίτερη θερμοκρασία πέρα από την κάθετη πίεση όπως μου ανέφερε πέρα από το όλο κόστος του γκρεμίσματος και της μετατροπής. Το τζάκι λειτουργεί λοιπόν με φυσική ροή μέσω της θυρίδας εξαγωγής ζεστού αέρα πάνω από την πόρτα τραβάει μια χαρά αλλά δύσκολα ξεπερνάω τους 20 βαθμούς στο χώρο που το έχω περίπου 25 τετραγωνικά σαλόνι στο οποίο καταλήγει ο διάδρομος με τα υπόλοιπα δωμάτια. Σκέφτομαι να τοποθετήσω βεντιλατέρ. Ωστόσο τα μανίσια βεντιλατέρ της συγκεκριμένης εταιρείας έμαθα ότι είναι θορυβώδη έχουν μικρή απόδοαση 25 κυβικά το ένα ενώ η κασέτα αποδίδει 300 κυβικά 11,5 kw. Μου πρότειναν να τοποθετήσω άλλο τύπο βεντιλατέρ (βαρελάκι) γιατί είναι πιο αθόρυβο και πιο αποδοτικό. Χωρίς να γνωρίζω γενικά από τεχνικά χαρακτηριστικά θα μπορούσατε να μου προτείνετε τι να τοποθετήσω, αν θα κερδίσω επιπλέον βαθμούς σε θερμοκρασία και εάν η τοποθέτηση είναι εύκολη; Διαπίστωσα ότι στην κάτω δεξιά περσίδα εισαγωγής αέρα υπάρχει και ειδική θέση για να τοποθετηθεί ο διακόπτης του βεντιλατέρ. Επίσης διαπίστωσα ότι οι περσίδες εισαγωγής αέρα σχηματίζουν ένα Π γύρω από το δοχείο συλλογής της στάχτης. Θα μπορύσα να βάλω δύο βεντιλατέρ δεξιά και αριστερά αντίστοιχα ή ένα στο πίσω μέρος του Π; Πόσο θα μου έβγαινε το κόστος χονδρικά;


Επειδη δεν ειμαι και ο super expert αυτο που μου φαινετε παραξενο ειναι πως εχεις 20c σε χωρο 25μ2. οσο για τα βεντιλατερ δεν ξερω αν ειναι κανουν θορυβο αλλα συμφωνα με τα λεγομενα καποιων που το κατεχουν περισσοτερο στην πρωτη σκαλα ειναι υποφερτα αλλα στην δευτερη κανουν σαν η/υ. Επισης επειδη ειχα ρωτησει ακριβως το ιδιο πραγμα στον αστερη μου ειχε πει οτι δυσκολα αλλαζουν τα βεντιλατερ σε μεγαλυτερα λογου χωρου. Αλλα απο οτο βλεπω στο manual εχει 2χ75 μ3. Μηπως εκανες καπου λαθος? ή μπορει να κανω και εγω.
www.edilkamin.com/en/it/inserti_a_legna/...i_ecostar_piana.aspx

Αν θελεις μετεφερε το ποστ εδω να σε βοηθησουν και οι πιο ειδικοι,και διαβασε το και θα καταλαβεις καλυτερα.
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...d=1222&Itemid=53

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Έκανα λάθος εγώ για τα βεντιλατέρ. Είναι 2Χ75. Ωστόσο πράγματι έχω 20 βαθμούς με φουλ κάψιμο. Όλο το σπίτι είναι 90 τετραγωνικά. Με κλειστές τις πόρτες των δωματίων μένει το σαλόνι που είναι 25 τετραγωνικά και αν προσθέσουμε το διάδρομο σε αυτό μαζί με την κουζίνα που επικοινωνεί με πάσο και είναι άλλα 25 πάμε στα 50 τετραγωνικά. Το τζάκι είναι σε γωνία με εξωτερικούς τοίχους. Μάλιστα προχθές έκλεισα το μπαλκόνι με ειδικές ζελατίνες για να μην είναι εκτεθειμένοι οι τοίχοι στον αέρα. Το σπίτι εχει προσανατολισμό νοτιοανατολικό αλλά είναι δίπλα στη θάλασσα και το χτυπάει ο αέρας. Ωστόσο ο γείτονας στο 2ο όροφο με παρόμοιο χώρο αλλά με τον ένα τοίχο του τζακιού όχι εξωτερικό και με παλαιότερο τζάκι πιάνει 24 βαθμούς. Πήρα μπριγκέτες και είδα ένα βαθμό διαφορά. Φτάνω με κόπο 21 βαθμούς πάντα με κλειστά δωμάτια. Ελπίζω η τοποθέτηση των βεντιλατέρ να έχουν περισσότερη απόδοση.
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kwnmix. Αιτία: ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6520 από apostolos
Απαντήθηκε από apostolos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα.Ειμαι νεο μελος παροτι παρακολουθω τισ συζητησεις καιρο.τελικα κατεληξα στο αεροθερμο απο κάποιον στον βαθυλακο Θεσσαλονικης.Το εχω μια εβδομαδα και πραγματικα αξιζει.Εχει βεντιλατερ το οποιο το καλυψα με ντουλαπακι.Οποιος παντως λυπαται να χαλασει το τζακι του η τα οικονομικα του δεν ειναι και πολυ ανθηρα (οπως εγω) ας το δει.
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by jnet. Αιτία: Δεν προβάλουμε αυτόν που μας το πούλησε αν θελήσει κάποιος χρήστης μπορεί να σε ρωτήσει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6522 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kwnmix έγραψε: Καλημέρα σε όλους. Θα χρειαζόμουν τη βοήθειά σας σχετικά με την τοποθέτηση βεντιλατέρ σε ενεργειακό τζάκι. Καταρχήν είχα ένα κλασσικό τζάκι με πυρότουβλα το οποίο μετέτρεψα σε ενεργειακό με την προσθήκη μία ένθετης κασέτας (ecostar της edilkamin) με φυσική ροή. Επειδή η καμινάδα μου είναι χτιστή και όχι με γυψοσανίδα ο εγκαταστάτης της κασέτας μου είπε ότι δεν μπορούν να μπουν περσίδες με εξαγωγές ζεστού αέρα γιατί ενδεχομένως να είχα οσμές. Εξάλλου η κασέτα διαθέτει μια μεγάλη θυρίδα εξαγωγής ζεστού αέρα επάνω από την πόρτα με το τζάμι και φεύγοντας ο αέρας από εκεί νοιώθουμε τη ζέστη πιο άμεσα. Αν γκρέμιζα την καμινάδα και την έκανα με γυψοσανίδα δεν θα κέρδιζα επιπλέον ιδιαίτερη θερμοκρασία πέρα από την κάθετη πίεση όπως μου ανέφερε πέρα από το όλο κόστος του γκρεμίσματος και της μετατροπής. Το τζάκι λειτουργεί λοιπόν με φυσική ροή μέσω της θυρίδας εξαγωγής ζεστού αέρα πάνω από την πόρτα τραβάει μια χαρά αλλά δύσκολα ξεπερνάω τους 20 βαθμούς στο χώρο που το έχω περίπου 25 τετραγωνικά σαλόνι στο οποίο καταλήγει ο διάδρομος με τα υπόλοιπα δωμάτια. Σκέφτομαι να τοποθετήσω βεντιλατέρ. Ωστόσο τα μανίσια βεντιλατέρ της συγκεκριμένης εταιρείας έμαθα ότι είναι θορυβώδη έχουν μικρή απόδοαση 25 κυβικά το ένα ενώ η κασέτα αποδίδει 300 κυβικά 11,5 kw. Μου πρότειναν να τοποθετήσω άλλο τύπο βεντιλατέρ (βαρελάκι) γιατί είναι πιο αθόρυβο και πιο αποδοτικό. Χωρίς να γνωρίζω γενικά από τεχνικά χαρακτηριστικά θα μπορούσατε να μου προτείνετε τι να τοποθετήσω, αν θα κερδίσω επιπλέον βαθμούς σε θερμοκρασία και εάν η τοποθέτηση είναι εύκολη; Διαπίστωσα ότι στην κάτω δεξιά περσίδα εισαγωγής αέρα υπάρχει και ειδική θέση για να τοποθετηθεί ο διακόπτης του βεντιλατέρ. Επίσης διαπίστωσα ότι οι περσίδες εισαγωγής αέρα σχηματίζουν ένα Π γύρω από το δοχείο συλλογής της στάχτης. Θα μπορύσα να βάλω δύο βεντιλατέρ δεξιά και αριστερά αντίστοιχα ή ένα στο πίσω μέρος του Π; Πόσο θα μου έβγαινε το κόστος χονδρικά;


Επειδη δεν ειμαι και ο super expert αυτο που μου φαινετε παραξενο ειναι πως εχεις 20c σε χωρο 25μ2. οσο για τα βεντιλατερ δεν ξερω αν ειναι κανουν θορυβο αλλα συμφωνα με τα λεγομενα καποιων που το κατεχουν περισσοτερο στην πρωτη σκαλα ειναι υποφερτα αλλα στην δευτερη κανουν σαν η/υ. Επισης επειδη ειχα ρωτησει ακριβως το ιδιο πραγμα στον αστερη μου ειχε πει οτι δυσκολα αλλαζουν τα βεντιλατερ σε μεγαλυτερα λογου χωρου. Αλλα απο οτο βλεπω στο manual εχει 2χ75 μ3. Μηπως εκανες καπου λαθος? ή μπορει να κανω και εγω.
www.edilkamin.com/en/it/inserti_a_legna/...i_ecostar_piana.aspx

Αν θελεις μετεφερε το ποστ εδω να σε βοηθησουν και οι πιο ειδικοι,και διαβασε το και θα καταλαβεις καλυτερα.
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...d=1222&Itemid=53

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Έκανα λάθος εγώ για τα βεντιλατέρ. Είναι 2Χ75. Ωστόσο πράγματι έχω 20 βαθμούς με φουλ κάψιμο. Όλο το σπίτι είναι 90 τετραγωνικά. Με κλειστές τις πόρτες των δωματίων μένει το σαλόνι που είναι 25 τετραγωνικά και αν προσθέσουμε το διάδρομο σε αυτό μαζί με την κουζίνα που επικοινωνεί με πάσο και είναι άλλα 25 πάμε στα 50 τετραγωνικά. Το τζάκι είναι σε γωνία με εξωτερικούς τοίχους. Μάλιστα προχθές έκλεισα το μπαλκόνι με ειδικές ζελατίνες για να μην είναι εκτεθειμένοι οι τοίχοι στον αέρα. Το σπίτι εχει προσανατολισμό νοτιοανατολικό αλλά είναι δίπλα στη θάλασσα και το χτυπάει ο αέρας. Ωστόσο ο γείτονας στο 2ο όροφο με παρόμοιο χώρο αλλά με τον ένα τοίχο του τζακιού όχι εξωτερικό και με παλαιότερο τζάκι πιάνει 24 βαθμούς. Πήρα μπριγκέτες και είδα ένα βαθμό διαφορά. Φτάνω με κόπο 21 βαθμούς πάντα με κλειστά δωμάτια. Ελπίζω η τοποθέτηση των βεντιλατέρ να έχουν περισσότερη απόδοση.


Καμινάδα ανοξείδωτη μέσα στην χτιστή, έβαλε ο εγκαταστάτης, ή έκανε καμιά αλχημεία και το άφησε να καπνίζει έτσι? Το ότι δεν σου έβαλε αεραγωγούς με περσίδες, μάλλον αυτό σημαίνει, φοβόταν την διαροή καπνού από τις περσίδες. Έτσι είναι η εγκατάσταση?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kwnmix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6529 από kwnmix
Απαντήθηκε από kwnmix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Όταν είπα χτιστή εννοούσα για τη διακόσμηση της καμινάδας επάνω από τη μαρμαροποδιά μέχρι το ταβάνι. Από μέσα υπήρχε κανονική ανοξείδωτη σωλήνα και μέσα σε αυτή ο εγκαταστάτης έβαλε άλλη μία σπιράλ η οποία μπήκε μέσα στην υφιστάμενη περίπου ένα μέτρο από την κασετίνα προς τα πάνω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.548 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ