Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #41851 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι είσαι ξεροκέφαλος και αγόρασες κασέτα για να την τοποθετήσεις σαν foyer, καλές καύσεις... :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #41861 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι είσαι ξεροκέφαλος και αγόρασες κασέτα για να την τοποθετήσεις σαν foyer, καλές καύσεις... :)


Το ότι είμαι ξεροκέφαλος αυτό είναι γνωστό :lol: …..θα συμφωνήσω μαζί σου σε όλα ….όμως……
Ο πρώτος παράγοντας που με έκανε να πάρω την κασέτα ήταν τα 18kw.
Ο δεύτερος παράγοντας ήταν το γκρέμισμα. Απλά φοβόμουν να σπάσω τα πάντα….όμως θα μπορούσα να σπάσω τα πάντα χωρίς να πειράξω την βάση και τα πλαϊνά……αλλλλλλα στερνή μου γνώση…. :blush:
Βλέπεις οι παππούδες τα δωσαν όλα……. :lol:
Ο τρίτος το ότι δεν είχα εμπειρία από αντίστοιχο τζάκι από γνωστό ή φίλο. :whistle:
Έμαθα όλα αυτά τα χρόνια που περιπλανιέμαι στο δίκτυο να μην εμπιστεύομαι και πολύ τα λεγόμενα των όσων γράφουν. :(
Λάθος μου, γιατί εδώ μέσα γράφονται πολλές αλήθειες. ;)

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #41881 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Me ton prvtoγενή αέρα η διαφορά που βλέπω είναι πολύ μικρή και έγκειται κυρίως στην ταχύτητα της φλόγας΄. Δεν μπορώ να πω ότι μειώνεται ο όγκος της. Απλά ενώ με τον αέρα της καύσης τέρμα ανοικτό η φλόγα κινείται πολύ νευρικά και γρήγορα με τέρμα κλειστό είναι πιο "χαλαρή" πιο ηρεμη. Με τον δευτερογενή γίνεται αυτό που λες σαν κερί, αν δεν έχεις και πολύ ξερά σβήνει κιόλας.


Εγώ δεν βλέπω διαφορά όταν κλείνεις 'η ανοίγεις τον λεβιέ για την πρωτογενή καύση. Επίσης καμία διαφορά στη καύση δεν υπάρχει όταν κλείνω τον λεβιέ της δευτερογενούς καύσης. Τα ξύλα που έχω κάψει είναι ελιά με αγορά από το καλοκαίρι του 2011. Αλλά αυτό δεν μπορεί να παίζει ρόλο στην περίπτωση αυτή. Αν είναι να κλείνω τον αέρα, άσχετα από τα ξύλα, η φλόγα πρέπει να πέφτει. Όταν κλείνω την δευτερογενή καύση παρατηρώ μία μικρή αλλαγή, αλλά μόνο στην δευτερογενή καύση.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #41888 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Για να δούμε πως σφραγίζει μιά κασέτα, πρέπει να κλείσουμε όλες τις ροές αέρα και μετά να παίξουμε με τον πρωτογενή. Δεν είναι δυνατόν να αφήνουμε άλλες διόδους ανοιχτές, εννοείται ότι το τζάκι θα προσπαθήσει να τραβήξει τον αέρα από κει, όταν του κλείσουμε τον πρωτογενή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #41905 από eliask
Απαντήθηκε από eliask στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι και εγώ σε αναζήτηση αντικατάστασης του τζακιού μου με ενεργειακό. Το σπίτι μου είναι στο Νεο Ηρακλειο 87τετραγωνικά 1 οροφος με πυλωτή από κάτω κατασκευής 2005. Σκέφτομαι την αλλαγή και εκτός από κάποιες επωνυμες μάρκες που είδα βρήκα και τα τζάκια του μισαηλίδη ( το συγκεκριμένο ήταν απόδοσης 15.2 kw ( οχι κασέτα ) με τελικό κόστος περίπου στα 2500 ευρώ οπως μου ανέφερε ο μηχανικός . μου φάνηκε πολύ καλή η τιμή αφού αντίστοιχα επώνυμα κοστίζουν πάνω από 4000 ευρώ και θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας και τις απόψεις σας για τα συγκεκριμένα . Δεν έχω καθόλου γνώσεις πάνω στο θέμα ότι κοιτάω από το διαδύκτιο. Επίσης έχω δεί και κάποια kfd που φαίνονται λογικά σε τιμές . Θέλω εκτός από το τζάκι να καταφέρω να αλλάξω όλη την επένδυση αφού δεν μας αρέσει και αισθητικά. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #41906 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα. Πας πίσω 284 σελίδες και ξεκινάς διάβασμα. Κάνε και καφέ, έχει πολύ ψωμί η υπόθεση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.743 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ