Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40405 από ΜΙΛΤΟΣ
Απαντήθηκε από ΜΙΛΤΟΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris ποια η αποψη σου για τα τζακια kratki;ειχες αναφερει παλιοτερα οτι πολυ σημαντικο ειναι το παχος του μαντεμιου τα kratki εχουν παχος 9.3 mm, εχουν ενσωματωμενο ταμπερ και απο kw μια χαρα ειναι.το μονο αρνητικο που φαινεται με την πρωτη ματια ειναι η χαμηλη αποδοση στα πιο πολλα μοντελα ειναι στο 60-70%

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40461 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris,
Κατά την τοποθέτηση της 700 turbo, στο πάνω κομμάτι του μικρού θερμοθαλάμου και στο μπροστινό (που βγαίνουν οι αεραγωγοί) τοποθετήθηκε πρώτα η πυράντοχη γυψοσανίδα και μετά ο πετροβάμβακας(δε γινόταν αλλιώς). Εδώ και δύο μέρες που το καίω σα να μου μυρίζει νομίζω! Υπάρχει περίπτωση η πυράντοχη γυψοσανίδα (RIGIPS 2.5X1.20X12.5MM) να βγάζει μυρωδιά από τις υψηλές θερμοκρασίες? Και αν ναι θα πρέπεινα ξηλωθεί και να τοποθετηθεί αλλιώς?
Ας σημειωθεί ότι η περσίδα εκτόνωσης πάνω δεξιά βγάζει πιο ζεστό και περισσότερο αέρα από τους αεραγωγούς. Που σημαίνει οτι ο θερμοθάλαμος ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Μήπως θα πρέπει να τοποθετηθεί μεγαλύτερη περσίδα εκτόνωσης?
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by pzarkad.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40467 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

αυτο που εχει χρωμα σκουριας το μαντεμι οφειλεται στην υγρασια τψν ξυλων?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40529 από tasos25
Απαντήθηκε από tasos25 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα σε ολο το forum ειμαι σε αναζητηση ενεργειακης εστιας και θα ηθελα να ρωτησω τι ειναι προτιμοτερο και αποδοτικοτερο μοτερ υψηλων θερμοκρασιων εκτος θερμοθαλαμου η μοτερ κατω απο την εστια να σπρωχνει τον θερμο αερα στα δωματια με αεραγωγους
ευχαριστω για την οποια απαντηση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40561 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pzarkad έγραψε: Asteris,
Κατά την τοποθέτηση της 700 turbo, στο πάνω κομμάτι του μικρού θερμοθαλάμου και στο μπροστινό (που βγαίνουν οι αεραγωγοί) τοποθετήθηκε πρώτα η πυράντοχη γυψοσανίδα και μετά ο πετροβάμβακας(δε γινόταν αλλιώς). Εδώ και δύο μέρες που το καίω σα να μου μυρίζει νομίζω! Υπάρχει περίπτωση η πυράντοχη γυψοσανίδα (RIGIPS 2.5X1.20X12.5MM) να βγάζει μυρωδιά από τις υψηλές θερμοκρασίες? Και αν ναι θα πρέπεινα ξηλωθεί και να τοποθετηθεί αλλιώς?
Ας σημειωθεί ότι η περσίδα εκτόνωσης πάνω δεξιά βγάζει πιο ζεστό και περισσότερο αέρα από τους αεραγωγούς. Που σημαίνει οτι ο θερμοθάλαμος ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Μήπως θα πρέπει να τοποθετηθεί μεγαλύτερη περσίδα εκτόνωσης?


Για να δουλέψει σωστά ο θερμοθάλαμος, θέλει ροή αέρα. Για να έχεις ροή αέρα, θέλει είσοδο και έξοδο. Έξοδο βλέπω, είσοδο έβαλες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40562 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

legend7ts έγραψε:


αυτο που εχει χρωμα σκουριας το μαντεμι οφειλεται στην υγρασια τψν ξυλων?


Ναι και μην της δίνεις σημασία, η κόφτρα θα αλλάζει χρώματα ανάλογα με το ξύλο που καις, μάυρο, κόκκινο, καφέ, πορτοκαλί, μην ασχολείσαι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.498 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ