Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38672 από stefo-gr
Απαντήθηκε από stefo-gr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

papanfot έγραψε:

abc έγραψε: Καλησπέρα, Χθες άναψα την Ecostar για δεύτερη φορά. Δεν μπόρεσα να μετρήσω θερμοκρασίες αλλά μετά από κάποια ώρα ήταν δύσκολο να κρατήσεις το χέρι σου μπροστά από την περσίδα για πάνω από μερικά δευτερόλεπτα, οπότε θεωρώ ότι αυτό είναι καλό σημάδι. Ωστόσο και θέλω να ρωτήσω το εξής.
Στο πάνω μέρος της κασέτας υπάρχει μία βίδα που ρυθμίζει το πόσο ανοιχτό θα μένει το κλαπέτο. Τελικά πια είναι η σωστή θέση. Τελείως κλειστό, λίγο ανοιχτό (πόσα εκατοστά) ή πολύ.
Επίσης υπήρχε μια θολούρα στο σπίτι με μυρωδιά από το μαντέμι. Εντάξει η μυρωδιά αλλά η θολούρα είναι φυσιολογική?
Και κάτι τελευταίο. Μπορεί κάποιος φίλος να ανεβάσει κάποιο βίντεο που να δείχνει τη φωτιά με τελείως ανοιχτό αέρα και τελείως κλειστό για να καταλάβω τη διαφορά. όσο και να προσπάθησα δεν μπόρεσα να το δω στη δικιά μου κασέτα. ευχαριστώ.


Επειδή στη συγκεκριμένη κασέτα το κλαπέτο βρίσκεται στη ¨κόφτρα¨, και όχι στο ταβάνι του τζακιού, νομίζω ότι πρέπει κλείνοντας τη πόρτα να κλείνει τελείως, για να αναγκάζει τις φλόγες να αγκαλιάζουν-γλύφουν την κόφτρα για καλύτερη απόδοση.
Την θολούρα την έιχα και εγώ στα πρώτα τρία ανάματα, η μυρωδια κράτησε λίγο παραπάνω.

Όσον αφορά το τρίτο και εγώ το παλεύω ακόμα, κάνοντας και δοκιμές με υαλοκόρδονο μεταξύ μαντεμιού πόρτας και τζαμιού σε συνδυασμό με το να πετύχω λιγότερο μαύρισμα στοο τζάμι.

Ο Αστέρης έχει βάλει υαλοκόρδονο σε ανάποδο Π, και εάν θυμάμαι καλά ο ερημίτης έβαλε ροδέλες ανάμεσα πόρτας-τζαμιού σε μια προσπάθεια δημιουργίας αεροκουρτίνας που μειώνει το μαύρισμα του τζαμιού. Από την άλλη αυτό δεν δημιουργεί μια ανεξέλεγκτη είσοδο κρύου αέρα στο τζάκι εκμηδενίζοντας τη ρύθμιση από τις γρίλιες στο συρτάρι της στάχτης;

Πάντως και με το υαλοκόρδονο σε ανάποδο Π καιι με υαλοκόρδονο γύρω-γύρω σε όλο το τζάμι το πρόβλημα με το μαύσρισμα του τζαμιού παραμένει, καίγοντας μόνο μπριγκέτες schweighofer.
Καμμία ιδέα από τον καθηγητή Αστέρη σχετικά:


Σε πόσες ώρες μαυρίζει το τζάμι? Καίει καλά το τζάκι, ή λόγω καιρού το έχεις να πηγαίνει κούτσα-κούτσα στο ρελαντί?


και εγω το ιδιο προβλημα εχω . το μονο που κανω καθε πρωι σταχτη και σφουγγαρι :unsure:
εκει που το αγορασα μου ειπανε να αφισω τα πρωτα 20-30 λεπτα το τζαμι λιγο ανοιχτο μεχρι να θερμαινετε αρκετα.τωρα εχει λιγοτερη μαυριλα αλλα και παλι εχει,και καθε πρωι με ορεξη :woohoo:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by stefo-gr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38673 από papanfot
Απαντήθηκε από papanfot στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

papanfot έγραψε:

Asteris έγραψε:
Σε πόσες ώρες μαυρίζει το τζάμι? Καίει καλά το τζάκι, ή λόγω καιρού το έχεις να πηγαίνει κούτσα-κούτσα στο ρελαντί?


Στο ρελαντί, δηλ. μία μπριγκέτα των 2 κιλών κάθε 50-60 λεπτά και αρχίζει να μαυρίζει σταδιακά και μάλλον περισσότερο το βράδυ που το αφήνω να σβήσει


Εντάξει, αυτό είναι από καύση υπό έλλειψη οξυγόνου, όταν ψυχράνει και το καις πιό δυνατά δεν θα το κάνει...


Αστέρη έχεις βάλει υαλοκόρδονο σε ανάποδο Π, και εάν θυμάμαι καλά ο ερημίτης έβαλε ροδέλες ανάμεσα πόρτας-τζαμιού σε μια προσπάθεια δημιουργίας αεροκουρτίνας που μειώνει το μαύρισμα του τζαμιού. Από την άλλη αυτό δεν δημιουργεί μια ανεξέλεγκτη είσοδο κρύου αέρα στο τζάκι εκμηδενίζοντας τη ρύθμιση από τις γρίλιες στο συρτάρι της στάχτης;

Τελικά είναι καλύτερο το ανάποδο Π ή πλήρες σφράγισμα γύρω-γύρω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38674 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

nasos02 έγραψε: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Αστέρη.
Η πλάκα πόσα χιλιοστά και από τι πρέπει να είναι?
επίσης με πιο τρόπο μπορώ να το σταθεροποιήσω ?
η κλίση πόσες μοιίρες είναι συνήθως ?
Με ηλεκτροκόληση μήπως ?


Μαντέμι ή λαμαρίνα 3-4 χιλιοστά. Το πως θα το σταθεροποιήσεις είναι το δικό σου κομμάτι της πατέντας. Σίγουρα δεν το κολλάς με ηλετροκόλληση, θα πρέπει να το βγάλεις πιθανόν 2-3 φορές μέχρι να το πετύχεις. Και ηλεκτροκόλληση σε μαντέμι δεν νομίζω να πιάνει σωστά, θέλει μαντεμοκόλληση. Κλίση 10-20 μοίρες πιστεύω.


οκ ευχαριστω πολύ Αστέρη
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by nasos02.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38685 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

papanfot έγραψε:

Asteris έγραψε:

papanfot έγραψε:

Asteris έγραψε:
Σε πόσες ώρες μαυρίζει το τζάμι? Καίει καλά το τζάκι, ή λόγω καιρού το έχεις να πηγαίνει κούτσα-κούτσα στο ρελαντί?


Στο ρελαντί, δηλ. μία μπριγκέτα των 2 κιλών κάθε 50-60 λεπτά και αρχίζει να μαυρίζει σταδιακά και μάλλον περισσότερο το βράδυ που το αφήνω να σβήσει


Εντάξει, αυτό είναι από καύση υπό έλλειψη οξυγόνου, όταν ψυχράνει και το καις πιό δυνατά δεν θα το κάνει...


Αστέρη έχεις βάλει υαλοκόρδονο σε ανάποδο Π, και εάν θυμάμαι καλά ο ερημίτης έβαλε ροδέλες ανάμεσα πόρτας-τζαμιού σε μια προσπάθεια δημιουργίας αεροκουρτίνας που μειώνει το μαύρισμα του τζαμιού. Από την άλλη αυτό δεν δημιουργεί μια ανεξέλεγκτη είσοδο κρύου αέρα στο τζάκι εκμηδενίζοντας τη ρύθμιση από τις γρίλιες στο συρτάρι της στάχτης;

Τελικά είναι καλύτερο το ανάποδο Π ή πλήρες σφράγισμα γύρω-γύρω;


Πλήρες σφράγισμα είναι το καλύτερο για την καύση, αλλά δεν γίνεται να έχεις τζάκι που θα είναι μαύρο το τζάμι μετά από μιά ώρα και δεν θα βλέπεις τίποτα, οπότε συμβιβάζεσαι. Ανεξέλεγκτη δεν θα είναι η ροή, το άνοιγμα είναι ούτε 3-4 τετραγωνικά εκατοστά σε σύνολο, κλείνεις και λίγο τον κάτω αέρα και είσαι οκ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38710 από abc
Απαντήθηκε από abc στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

papanfot έγραψε: [

Ευχαριστώ, με καθησύχασες με τη θολούρα. Αν καταλαβα καλά το κλαπέτο η κόφτρα αν αυτή είναι η σωστή ορολογία λες ότι πρέπει να είναι ρυθμισμένη να κλείνει τελείως. Λογικό μου ακούγεται για να έχεις καλύτερη απόδοση, μήπως όμως έτσι δεν μπορούν να φύγουν τα καυσαέρια στην καπνοδόχο και ντουμανιάσει η κασέτα? Λέω τώρα!

Όσον αφορά το τρίτο ερώτημα δεν έχει να κάνει τόσο με το μαύρισμα του τζαμιού αλλά με τη ρύθμιση του αέρα καύσης. Είτε τον ανοίγω τελείως είτε τον κλείνω, δεν βλέπω καμιά διαφορά στη φλόγα αν και φαντάζομαι ότι θα έπρεπε. Τι μπορεί να συμβαίνει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38855 από dimkap
Απαντήθηκε από dimkap στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
επειδή το project πλησιαζει στο τελος του θα ηθελα την γνωμη σας.....Να θυμισω οτι τοποθετω την κασετα invicta 700 turbo
Κατα την εγκατάσταση ειδα οτι στην εξοδο του τζακιου συνδεθηκε γωνια 45 (και στην συνεχεια ευθεια και μετα παλι γωνια 45 και ευθεια 8,5 μετρα ευθεια......)
Υπαρχει προβλημα που ξεκιναμε με γωνια? ο τζακας μου ισχυριζεται οτι δεν θα υπαρχει γιατι εχουμε φ200 και μεγαλο μηκος....!!!
Επισης εκανα δοκιμη να αναψω τον διακοπτη για τον αερα και δεν ειδα σημαντικη ροη απο τις εξοδους των αεραγωγων παρα μονο απο τις περσιδες πανω απο την πορτα...(το τζακι δεν το εχω αναψει), ειναι επισης λογικο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.539 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ