Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37995 από sakis_kont
Απαντήθηκε από sakis_kont στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
είστε κατατοπιστικότατος...... ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέσατε μάλλον πρέπει να βρώ άλλον τζακά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37996 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Κόλλησε ή βίδωσε από πάνω, ένα που να καλύπτει περίπου το 80-90% της συνολικής διατομής. Έτσι ακόμα και τέρμα κλειστό, θα αφήνει να περνάει ο αναγκαίος αέρας...


μενω στον χορτιατη ξερεις κανεναν που να φτιαχνει και να ρθει να παρει και τα μετρα; ή εννοεις να βρω ετοιμο στην αγορά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37998 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν η διάμετρος της εξόδου του τζακιού είναι πχ 200mm, θα κόψετε και θα κολλήσετε ένα κομμάτι διαμέτρου 180mm. Το κάνει κάθε λαμαρινάς, δεν χρειάζεται να έρθει κάποιος στο σπίτι σου, βγάλε το τάμπερ και πήγαινέ το εσύ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38012 από zakaek
Απαντήθηκε από zakaek στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα σας.καινούργιος και εγώ στο χώρο των ενεργειακών τζακιών,θα ήθελα να μου δώσετε τη συμβουλή σας.έχω αγοράσει τζακι μονομπλοκ από ελληνική εταιρεία 18,6kw,με 1000m3 βιντιλαντερ για να καλύψω ένα χώρο 90m2.Σαλονι-κουζίνα ενιαίος χώρος 43m2 και 3 υπνοδωμάτια με 1 μπάνιο σύνολο 47m2.η ερώτηση μου είναι η εξής.μπορώ να ζεστάνω όλο το σπιτι χωρίς να τραβήξω αεραγωγούς?το σπιτι βρίσκεται στην Αίγινα,έχει μόνωση ταράτσας με πλακάκια,τα κουφώματα είναι ξύλινα και οι τοίχοι μονωμένοι με το παλιό άσπρο φενιζολ.μες στην εβδομάδα θα κάνω την εγκατάσταση.σας ρωτάω μήπως και αποφύγω τα μερεμέτια με τους αεραγωγούς.ο τζακας μου είπε πως θα χρειαστεί να τραβήξουμε ένα αεραγωγο στο Χωλ για τα δωμάτια και επειδή βλέπω ότι κάποιοι μέσα στο φόρουμ το κατέχουν το αντικείμενο θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.σας ευχαριστώ

Στάλθηκε από το LT22i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38033 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

zakaek έγραψε: Καλησπέρα σας.καινούργιος και εγώ στο χώρο των ενεργειακών τζακιών,θα ήθελα να μου δώσετε τη συμβουλή σας.έχω αγοράσει τζακι μονομπλοκ από ελληνική εταιρεία 18,6kw,με 1000m3 βιντιλαντερ για να καλύψω ένα χώρο 90m2.Σαλονι-κουζίνα ενιαίος χώρος 43m2 και 3 υπνοδωμάτια με 1 μπάνιο σύνολο 47m2.η ερώτηση μου είναι η εξής.μπορώ να ζεστάνω όλο το σπιτι χωρίς να τραβήξω αεραγωγούς?το σπιτι βρίσκεται στην Αίγινα,έχει μόνωση ταράτσας με πλακάκια,τα κουφώματα είναι ξύλινα και οι τοίχοι μονωμένοι με το παλιό άσπρο φενιζολ.μες στην εβδομάδα θα κάνω την εγκατάσταση.σας ρωτάω μήπως και αποφύγω τα μερεμέτια με τους αεραγωγούς.ο τζακας μου είπε πως θα χρειαστεί να τραβήξουμε ένα αεραγωγο στο Χωλ για τα δωμάτια και επειδή βλέπω ότι κάποιοι μέσα στο φόρουμ το κατέχουν το αντικείμενο θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.σας ευχαριστώ

Στάλθηκε από το LT22i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Πόσο κατεβαίνει η θερμοκρασία στην Αίγινα στην χειρότερη των περιπτώσεων, στους 2-3 βαθμούς? Με μιά εστία των 12kW, λογικά δεν θα μπορείτε να την ανοίξετε πάνω από τα 2/3 για να μην σκάσετε. Αν τώρα μιά στις τόσες η θερμοκρασία πέσει κάπου εκεί γύρω στο μηδέν και τα δωμάτια έχουν θέμα, είτε τσιτώνεις την εστία να βγάλε λιγο ζέστη παραπάνω, με αντίτιμο το ότι το σαλόνι θα πάει πχ στους 25-26 (σκασίλα μου μεγάλη δηλαδή, θα κάνω πλάκα και στους γείτονες που θα είναι στους 19-20 βαθμους με το πετρέλαιο), είτε βάζεις για 1-2 βραδιές κάνα αερόθερμο να τσοντάρει. Πέρυσι σκεφτόμουνα και εγώ να έβαζα αεραγωγούς πάνω-κάτω, δεξιά-αριστερά, αλλά τελικά το λυπηθηκα το σπιτιάκι να το κάνω σουρωτήρι εκ των υστέρων (αν το ειχα προβλέψει κατά την ανέγερση θα το έκανα) και από ότι απεδείχθη το χειμώνα, τελικά καλώς και δεν τους έβαλα, δούλεψε και έτσι μιά χαρά (όπως είπα, στα πολλά κρύα 26 κάτω, 20-21 πάνω, 120τμ βορειοελλαδίτικα με έξω -10)...

Προσοχή, όλα αυτά που είπα, ισχύουν για εστία με πραγματικές αποδόσεις και ισχύς. Αν η δικιά σου βγάλει 8 αντί για 18 και θέλει και ένα κουβά ξύλα την ώρα, ούτε εγώ θα φταίω, ούτε οι αεραγωγοί που δεν θα βάλεις γιατί μιμήθηκες την εγκατάστασή μου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38038 από zakaek
Απαντήθηκε από zakaek στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πόσο κατεβαίνει η θερμοκρασία στην Αίγινα στην χειρότερη των περιπτώσεων, στους 2-3 βαθμούς? Με μιά εστία των 12kW, λογικά δεν θα μπορείτε να την ανοίξετε πάνω από τα 2/3 για να μην σκάσετε. Αν τώρα μιά στις τόσες η θερμοκρασία πέσει κάπου εκεί γύρω στο μηδέν και τα δωμάτια έχουν θέμα, είτε τσιτώνεις την εστία να βγάλε λιγο ζέστη παραπάνω, με αντίτιμο το ότι το σαλόνι θα πάει πχ στους 25-26 (σκασίλα μου μεγάλη δηλαδή, θα κάνω πλάκα και στους γείτονες που θα είναι στους 19-20 βαθμους με το πετρέλαιο), είτε βάζεις για 1-2 βραδιές κάνα αερόθερμο να τσοντάρει. Πέρυσι σκεφτόμουνα και εγώ να έβαζα αεραγωγούς πάνω-κάτω, δεξιά-αριστερά, αλλά τελικά το λυπηθηκα το σπιτιάκι να το κάνω σουρωτήρι εκ των υστέρων (αν το ειχα προβλέψει κατά την ανέγερση θα το έκανα) και από ότι απεδείχθη το χειμώνα, τελικά καλώς και δεν τους έβαλα, δούλεψε και έτσι μιά χαρά (όπως είπα, στα πολλά κρύα 26 κάτω, 20-21 πάνω, 120τμ βορειοελλαδίτικα με έξω -10)...

Προσοχή, όλα αυτά που είπα, ισχύουν για εστία με πραγματικές αποδόσεις και ισχύς. Αν η δικιά σου βγάλει 8 αντί για 18 και θέλει και ένα κουβά ξύλα την ώρα, ούτε εγώ θα φταίω, ούτε οι αεραγωγοί που δεν θα βάλεις γιατί μιμήθηκες την εγκατάστασή μου...[/quote]

Ευχαριστώ asteris για την απάντηση σου.θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις πως μπορώ από τις ρυθμίσεις του τζακιου να ανεβάζω τις σκάλες του βιντιλαντερ όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία και τι είναι η ρυθμιση del.ευχαριστώ

Στάλθηκε από το LT22i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.625 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ