Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36018 από PANOS 21
Απαντήθηκε από PANOS 21 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η ΚΑΣΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΕΡΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΞΩ,ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ.ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36026 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

PANOS 21 έγραψε: Η ΚΑΣΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΕΡΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΞΩ,ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ.ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ?



Κατ'αρχάς σου έχει ζητηθεί να γράφεις με μικρά γράμματα, γιατί αγνοείς την σύσταση? Τα κεφαλαία γράμματα είναι κουραστικά και δηλώνουν ότι φωνάζεις.

Αέρα καύσης πρέπει να πάρει από έξω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PANOS 21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36029 από athipa
Απαντήθηκε από athipa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dimostg@gmail.com έγραψε: @ Φίλε Αστέρη
η αρχική επιλογή ήταν να ζεστάνω το χώρο 65 τετραγωνικών του σαλονιού και της κουζίνας. Αν μπορεί να μεταφερθεί κάποιο ποσοστό θέρμανσης στο υπόλοιπο σπίτι με φυσική ροή ανοίγοντας μια συρόμενη πόρτα θα είναι καλοδεχούμενη. Όμως το βορινό δωμάτιο της κόρης μου που είναι το πιο κρύο του σπιτιού απέχει σχεδόν 15 μέτρα από το τζάκι. Με τρία δοκάρια που παρεμβάλλονται είναι δύσκολο ακόμα και να βάλω περσίδες. Εκεί σκέφτομαι να εγκαταστήσω πρόσθετη μόνωση δεν έχω καταλήξει αν θα είναι εσωτερική ή εξωτερική. Εκεί υποχρεωτικά θα ανάβει θερμοσυσσωρευτής. Μακάρι να μεταφέρεται θέρμανση από το τζάκι και ο συσσωρευτής να δουλεύει στο μισό, αλλά το βλέπω δύσκολο. Από την άλλη για να φθάσει η θερμοκρασία στους 21 βαθμούς θα πρέπει στο σαλόνι να έχει 27. Εμείς περνάμε τη μισή μέρα μας στο σαλόνι Και κάτι ακόμη συμπληρωματικό. Το τζάκι που πήρα έχει σύμφωνα με το προσπέκτ που εσωκλείεται potenza termica globale (συνολική θερμική απόδοση στο χώρο (;) 14,5 kw και rendimento (απόδοση) 75% και ωριαία κατανάλωση ξύλων 4,5 kg/h. Ασφαλώς η 18άρα κασέτα θα αποδίδει περισσότερο η διαφορά τιμής είναι σχετικά μικρή αλλά η κατανομή της θέρμανσης θα ήταν πάλι ανομοιόμορφη. Επειδή έχεις μεγαλύτερη εμπειρία στο θέμα ίσως η σκέψη σου να με βοηθήσει να βρω κάποιες λύσεις. Εγώ θα είμαι σε θέση να δω το που αστόχησα σε 5-6 μήνες. Για μένα το άναμμα του τζακιού είναι ιεροτελεστία, εξάλλου όντας συνταξιούχος είναι η καθημερινή μου γυμναστική. Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις και θα περιμένω και άλλες από αύριο


Φίλε dimostg έχω πέντε μέρες με την ecostar σε 80τμ στη Βαρυμπόπη. Αναρωτιέμαι, και ίσως θα πρέπει να μας πει ο Αστέρης, αν και τον έχουμε τρελάνει (!) τον άνθρωπο, αν χρειάζεται να εκμεταλευτείς και τη θερμότητα που αποβάλει η ινοξ καμινάδα πάνω από το σφράγισμα με μόνωση της οροφής της κασέτας. Αν δηλαδή στην εγκατάσταση συμφέρει να μονώσεις και τη φούσκα του τζακιού και να βγάλεις περσίδα μπροστά. Τα παιδιά, βέβαια έχουν εκφράσει ήδη την αντίρρησή τους για μια τέτοια τακτική στις κασέτες. Όμως έχω την αίσθηση η "χασούρα" θερμότητας από την καμινάδα δεν είναι αμελητέα. Να σκεφθείς, ο εξωτερικός τοίχος μου θερμαίνεται....

Σήμερα δοκίμασα μπρικέτα ερυθρελάτης αυστριακής προέλευσης και είδα σημαντική διαφορά στην απόδοση της εστίας, τη στιγμή που άλλα είδη ελληνικής μπρικέτας υπήρξαν απογοητευτικά....
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by athipa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36037 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν θερμαίνεται ο εξωτερικός σου τοίχος, είναι γιατί δεν τον μόνωσες από μέσα. Το ότι χάνεται θερμότητα πάνω από την κασέτα, χάνεται, αλλά η ένσταση δεν είναι στον να την μαζέψεις, φυσικά και να το κάνεις. Η ένσταση είναι γιατί να κάνεις την κασέτα foyer και να μην έπαιρνες κατευθείαν ένα foyer, που και δυνατότερο είναι, και αποδοτικότερο είναι, και ανθεκτικότερο είναι, και δεν θέλει ρεύμα για να δουλέψει, και μεγαλύτερη ροή έχει από τις κασέτες όταν πυρώσει καλά και την μισή τιμή κάνει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36040 από Pamino
Απαντήθηκε από Pamino στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Φίλε dimostg έχω πέντε μέρες με την ecostar σε 80τμ στη Βαρυμπόπη. Αναρωτιέμαι, και ίσως θα πρέπει να μας πει ο Αστέρης, αν και τον έχουμε τρελάνει (!) τον άνθρωπο, αν χρειάζεται να εκμεταλευτείς και τη θερμότητα που αποβάλει η ινοξ καμινάδα πάνω από το σφράγισμα με μόνωση της οροφής της κασέτας. Αν δηλαδή στην εγκατάσταση συμφέρει να μονώσεις και τη φούσκα του τζακιού και να βγάλεις περσίδα μπροστά. Τα παιδιά, βέβαια έχουν εκφράσει ήδη την αντίρρησή τους για μια τέτοια τακτική στις κασέτες. Όμως έχω την αίσθηση η "χασούρα" θερμότητας από την καμινάδα δεν είναι αμελητέα. Να σκεφθείς, ο εξωτερικός τοίχος μου θερμαίνεται....

Σήμερα δοκίμασα μπρικέτα ερυθρελάτης αυστριακής προέλευσης και είδα σημαντική διαφορά στην απόδοση της εστίας, τη στιγμή που άλλα είδη ελληνικής μπρικέτας υπήρξαν απογοητευτικά....


Την ίδια ακριβώς απορία είχα πέρυσι σε κασέτα της Nordica που έχω τοποθετήσει. Στην δική μου περίπτωση η θερμότητα από την καμινάδα την οποία εκμεταλεύομαι με περσίδα δεν είναι καθόλου αμελητέα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36062 από athipa
Απαντήθηκε από athipa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Αν θερμαίνεται ο εξωτερικός σου τοίχος, είναι γιατί δεν τον μόνωσες από μέσα. Το ότι χάνεται θερμότητα πάνω από την κασέτα, χάνεται, αλλά η ένσταση δεν είναι στον να την μαζέψεις, φυσικά και να το κάνεις. Η ένσταση είναι γιατί να κάνεις την κασέτα foyer και να μην έπαιρνες κατευθείαν ένα foyer, που και δυνατότερο είναι, και αποδοτικότερο είναι, και ανθεκτικότερο είναι, και δεν θέλει ρεύμα για να δουλέψει, και μεγαλύτερη ροή έχει από τις κασέτες όταν πυρώσει καλά και την μισή τιμή κάνει...


Αγαπητέ Αστέρη, μόνωση γύρω από την κασέτα έγινε με πετροβάμβακα knauf. Η θερμότητα στον τοίχο πρέπει να προέρχεται από την καμινάδα. Το ίδιο βλέπω να θερμαίνεται και ο τοίχος απ όπου περνά η καμινάδα στον α΄όροφο. Κατά τα άλλα όπως τα λες είναι. Οι κασέτες μπαίνουν σε προυπάρχοντα τζάκια. Προσωπικά ήθελα να κάνω μετατροπή όσο το δυνατόν χωρίς κατεδαφίσεις και μεγάλα κοστολόγια. Θέλησα να μετατρέψω το τζάκι σε ενεργειακό για μεγαλύτερη οικονομία στη καύση, σαν πιο υγιεινή και οικολογική λύση και για να λύσω και ένα θέμα μυρωδιάς του τζακιού που είχα στον επάνω όροφο (το σπιτι είναι 80 τμ ισόγειο και 50 στον α΄όροφο). Εξ άλλου έχω δυό χρόνια τώρα στο ισόγειο μία σόμπα πέλλετ και είμαι φοβερά ευχαριστημένη από αυτή. Γι αυτό και δεν θέλησα να αναλωθώ οικονομικά στο τζάκι.
Αυτό όμως που θέλω να πω στον αγαπητό dimostg είναι ότι αν επιχειρούσα αύριο μια ίδια τοποθέτηση θα έβγαζα και περσίδα από πάνω για να εκμεταλλευτώ αυτή τη διαφεύγουσα θερμότητα της καμινάδας.

Σας ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.467 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ