Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35478 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν θέλετε να το κουβαλήσετε 2 άτομα, πρέπει να βγουν όλα από μέσα, σχάρα, συρταράκι, κόφτρα, διακοσμητική πλάτη, προστατευτικό για ξύλα, πόρτα. Μετά γίνεται λίγο πάνω από 100 κιλά, οπότε δύο γυμνασμένοι, ή τρεις νορμάλ το κουβαλάνε άνετα. Οι τρεις προτιμώνται όπως και να έχει, για να έχεις καλύτερη ασφάλεια αν τυχόν γλιστρήσει από κάποιον, να κρατήσουν οι άλλοι δύο. Με δύο αν γλυστήσει κάνα χέρι, θα σκάσει κάτω σαν καρπούζι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35479 από kenwood
Απαντήθηκε από kenwood στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εγώ ανέβασα το selenic στον επάνω όροφο και με αρκετά σκαλιά εύκολα αφούαφαίρεσα την πόρτα την πισω πλάτη, το κατω μαντέμι της εστιας,τομπροστινο προστατευτικό και το πάνω κομάτι που καλύπτει την καμινάδα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35481 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

fivas έγραψε: Γεια σας παιδιά θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Έχω βάλει στο σπίτι μου το ενεργειακό τζάκι Supra Cristal 401 Pack B
www.supra.fr/en/products/Fireboxes-inser...1-b-pack-111290.html

Το έχω από το 2006. Φέτος σκέφτομαι να βάλω τα βεντιλάτερ του. Αλλά τα εργοστασιακά του είναι πολύ ακριβά και άσε που παίρνει δύο. (το KT1431 έχει στα 500ευρώ και το ΚΤΕ152 230 περίπου!!)

Το ένα μοτέρ ΚΤ1431 ισχύς 340m3/h σπρώχνει αέρα στο θάλαμο καύσης κι έχει θερμοστάτη και το άλλο KTE152 biturbo 240m3/h σπρώχνει το αέρα πίσω από τον θάλαμο καύσης και το οδηγεί στους 4 αεραγωγούς που πάνε στα δωμάτια. Τα μοτέρ φαίνονται στις παρακάτω φωτογραφίες.
(τους δύο τους βγάζω με περσίδες μέσα στο σαλόνι και τους άλλους 2 στα υπνοδωμάτια)

Καταρχήν είναι πολύ ακριβά μοτέρ και δεν ξέρω αν είναι αρκετά δυνάτα για να στένουν τον αέρα στα υπνοδωμάτια. Είναι 9 μέτρα περίπου και οι δύο αεραγωγοί με ελεγχόμενης ροής περσίδες.
Η ερώτηση είναι αν δεν βάλω τα δικά του μοτέρ τι άλλο μπορώ να κάνω για πιο οικονομική λύση;
Πρέπει να μπούν και τα δύο μοτέρ ή κάνω δουλειά και με το ένα μόνο;
Να πω ότι στο σαλόνι δεν έχω πρόβλημα γιατί ανεβάζει πάρα πολύ τη θερμοκρασία αλλά στα δωμάτια έχει διαφορά 6-7 βαθμούς κι εκεί θέλω να ανεβάζει τη θερμοκρασία)

Αυτά προς το παρών...
ευχαριστώ!!


Ένα μοτέρ θα βάλεις, κάτω από τον θάλαμο θέρμανσης, όχι καύσης. Δεν χρειάζεται να βάλεις τα δικά τους που κοστίζουν ακριβά (και ειδικά το ΚΤΕ152 είναι απάτη για 230€), αρκεί να βρεις αντίστοιχο από την έξω αγορά. Θα πρέπει να δεις κάτω από το τζάκι τι εισαγωγή διαθέτει για να βρεις αντίστοιχο, ή να φτιάξεις λαμαρίνα μετατροπής. Για να ρωτάς τέτοια πράματα πάντως, μάλλον δεν το κατέχεις, οπότε καλύτερα να δώσεις την δουλειά σε μάστορα. Θα είναι ήδη αρκετά δύσκολο να ανοίξεις γυψοσανίδες για να δεις από κάτω, να μετρήσεις και να τραβήξεις του απαραίτητους αεραγωγούς εισόδου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35485 από chriz
Απαντήθηκε από chriz στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
δεν ανεβαζει τις φωτο!!! :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35486 από chriz
Απαντήθηκε από chriz στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα σας τελειωσα τις εργασιες τοποθετησης του εναλακτη.. ανεβασα την φωτο για να μου πητε καμια γνωμη ως προς τη μονωση, υπαρχει περιπτωση να πετυχω κατι παραπανω σε αποδοση καλυπτοντας τη φουσκα με τον εναλακτη αγκαλιαζοντας δηλαδη με μονωτικο υλικο (πετροβαμβακα) ? ευχαριστω εκ το προτερων.. στο τοιχο πισω δεν υπαρχει καθολου μονωση και γι'αυτο εχουν πεσει σοβαδες κλπ εργολαβικες δουλειες!!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35493 από Zedd
Απαντήθηκε από Zedd στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ξέρει κανείς τα specs των βεντιλατέρ των κασετών Nordica 70/80? Δηλ, πόσα κυβικά την ώρα?(τα W θα τα μετρήσω εγώ σε πρώτη ευκαιρία). Δεν υπάρχουν στo manual

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.564 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ