Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35032 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αφου το διέλυσες , γιατι να πάρεις κασέτα και οχι ενα κανονικό τζακακι φογερ ??? \
Μην μας πεις μετα οτι δεν σε είπαμε !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35033 από jordan
Απαντήθηκε από jordan στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giorgossim έγραψε:

jordan έγραψε: Αξίζει τόσα ευρώ ?
Ρώτησα για μια κασέτα
UNIVERSALJOLLY MAXI special
ΚΑΣΕΤΑ 1 ΟΨΗΣ
ΙΣΧΥΣ: 24,4 KW
ΑΠΟΔΟΣΗ: 74 %
Με υγραντήρα και σύστημα Caldo control
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: C 80 x 48 x 58 cm
Και μου ζήτησαν 3600 ευρώ + φπα μαζί με εγκατάσταση και υλικά και ένα βεντιλατερ με θερμοστάτη για να στέλνει πιο γρήγορα τον αέρα στα υπόλοιπα δωμάτια αξιζει? Τι άλλο μου προτείνεται για 100 τετραγωνικά σπίτι?


Έχω την εντύπωση ότι η ισχύς που αναφέρεις είναι η μέγιστη για την κασέτα. Κοιτάμε την ονομαστική ισχύ που στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι 18 kw.Όσον αφορά για προτάσεις θα σου απαντήσουν τα υπόλοιπα παιδιά που είναι περισσότερο γνώστες του θέματος.
Ωστόσο θα πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το σπίτι (αν έχεις μόνωση, πόσα δωμάτια υπάρχουν ποια η θέση του τζακιού κ.τ.λ.)

Νομίζω πάντως πως τα χρήματα για μια κασέτα είναι πάρα πολλά. Σίγουρα πάντως υπάρχουν και ποιο οικονομικές λύσεις με αντίστοιχη απόδοση (εκτός εάν δεν σε απασχολεί τόσο το οικονομικό :) )[/quot

το σπίτι είναι σε πολυκατοικία 3 όροφο με μόνωση διπλά τζάμια 95 τετραγωνικά 2.70 ύψος
2 υπνοδωμάτια σαλόνι κουζίνα βάζω σχέδιο

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35034 από athipa
Απαντήθηκε από athipa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Συμφωνώ με τον house! Η θερμότητα που διαφεύγει από την καμινάδα της κασέτας δεν είναι τόση που να αξίζει τον κόπο. Στη δική μου μετατροπή είδα ότι ενώ οι 2 εξωτερικοί τοίχοι όπου εφαπτόταν το κλασσικό τζάκι ζεσταίνονταν σημαντικά, με την τοποθέτηση της κασέτας σταμάτησε αυτό το φαινόμενο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35035 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

jimopoulos έγραψε: τζακι monobloco lanordica 750 piano
ρε παιδες,πηγα χθες στον γαμπρο (εβαλε πριν 3 μερες το προαναφερθεν τζακι)και αναψαμε το τζακιμε 2 κομματια οξυα(30εκ.Μετα απο 1μιση ωρα αρχισε να βγαζει σεστη στο χωρο και δουλεψε το βεντιλατερ.με ψηφιακο θερμομετρο με υπερυθρες εγινε ελεγχος θερμοκρασιας στις περσιδες.ακριβως πανω απο την εστια ειχε 60 και στα δωματια(αεραγωγοι 4 μετρα)43 βαθμους.ανοιξαμε την πορτα να συμπληρωσουμε ξυλα (3κιλα επιπλεον)γιατι τα ειχε καψει τα προηγουμενα,και εβγαζε περισσοτερο ζεστη ετσι...
θερμοκρασια καμιναδας 30 εκατοστα πανω απο εστια 80 βαθμοι.!!
αστερι αρκετα λιγες οι απωλειες φανταζομαι για να χρειαζοταν θερμοσυλλεκτη..
Παντως προσγειωθηκα στην πραγματικοτητα..
αρκετα κατω απο αυτα που περιμενα να δω
κοινως απογοητευτικα...


Μάλλον δεν είχε προλάβει να ανάψει καλά το τζάκι, έπρεπε να το αφήσετε να καίει 3-4 ώρες. Μην το συγκρίνετε με τις μικρές κασέτες και foyer, εκείνα είναι τσακμάκια στο άναμμα, ζεσταίνονται σε μισή ώρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35036 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έχει πέσει τόσο πολύ τσιμέντο όταν πρωτοέγινε η φούσκα για το ιδιαίτερο σχήμα της που ήταν αδύνατο να σπαστεί αλλά ο κυριότερος λόγος είναι οτι μου αρέσει πολύ έτσι όπως είναι και θα το ξαναφτιάξω όπως ήταν! Τα ίδια μου λέει και ο Asteris! Να φανταστείς στην επαρχία που ζούνε φάγαμε το τόπο να βρούμε ξανά το τεχνικό που έκανε τη συγκεκριμένη τεχνοτροπία. Λοιπόν τα λέει καλά ο τεχνικός?
Το ιδανικό θα ήταν να βάλω foyer,εντάξει, αλλά θα κερδίσω από αυτό που μου λέει ο τεχνικός?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35039 από sotiris v.
Απαντήθηκε από sotiris v. στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε:

sotiris v. έγραψε: καλησπερα αστερη
σε καποια παλαιοτερα μηνυματα σου ειχες γραψει:
1)[Φρόντισε ο αέρας που θα τραβάει το βεντιλατέρ του εναλλάκτη, να τραβάει αέρα από έξω. Θα φέρνει συνεχώς εξωτερικό αέρα μέσα (χάνοντας βέβαια 10-15% απόδοση από το αν έπαιρνε εσωτερικό). Έτσι έχω το δικό μου και το σπίτι έχει απίστευτη φρεσκάδα. Συν το ότι δεν αερίζω ποτέ από παράθυρα (εκτός από 2-3 λεπτά στα υπνοδωμάτια το πρωί), υπολογίζω ότι το βεντιλατέρ φέρνει μέσα 6-7 φορές τον αέρα του σπιτιού καθημερινά.]
2)[Το δικό μου τραβάει εξωτερικό αέρα. Αν το ξαναέκανα, θα έβαζα σίγουρα κλαπέτο να μπορώ να διαλέξω αερα μέσα/έξω, όπως στα αυτοκίνητα. Κάτω από τους 5 εξωτερική, θα το γύριζα σε εσωτερικό αέρα, ή 70/30%.]
πως δηλαδη θα τραβαει το βεντιλατερ του εναλλακτη εξωτερικο αερα?να το συνδεσω με την τρυπα στο τοιχο που ειναι για τον αερισμο του τζακιου με ταφ?αφου στην τρυπα θα ειναι συνδεδεμενος ο σωληνας που καταληγει κατω απο την εστια?


Όχι.
Ανοίγεις 2η τρύπα.

Η πρώτη εξακολουθεί να φέρνει αέρα καύσης κάτω από την εστία.
Η δεύτερη θα φέρνει αέρα για τον εναλλάκτη.

Αν θες να αναμίξεις με εσωτερικό αέρα, ανοίγεις άλλη μία στη γυψοσανίδα σου, τις ενώνεις με ταυ και δίνεις έτσι 2 παροχές στον εναλλάκτη.

Η περσίδα της 2ης τρύπας να είναι ρυθμιζόμενη, για να την κλείνεις ή μειώνεις όποτε θες.
Αν δεν έχεις πρόσβαση στην περσίδα (πχ δεν είναι στο μπαλκόνι), μπορείς να βάλεις στον αεραγωγό της ρυθμιζόμενο κλαπέ με ντίζα, που θα βρίσκεται σε εσωτερικό χώρο.

Πρόσεξε οι 2 τρύπες να έχουν καμιά 30ριά cm απόσταση, να μην αλληλοεπηρεάζονται.




δηλαδη ρε παιδια δεν γινεται να μην κανω 2η τρυπα για το βεντιλατερ του εναλλακτη?δεν υπαρχει αλλος τροπος?δεν επαρκει ο αερισμος απο μια τρυπα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.610 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ