Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34200 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε: invicta selenic 700
τεστ Φυσικής ροής θερμοθαλάμου
περσίδες:
κάτω 25x15cm(εισαγωγή) + Φ125 εξωτερικά
πάνω 50x20 και 20x10 στα πλαϊνά (εξαγωγή)
μέτρια ένταση φλόγας μια ώρα μετα το αναμα..



Περσίδες εκτόνωσης πάνω από το πατράκι έκανες; τί κενό άφησες περιμετρικά της εστίας;
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by SHERIF. Αιτία: διόρθωση λέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34214 από sotiris v.
Απαντήθηκε από sotiris v. στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε: invicta selenic 700
τεστ Φυσικής ροής θερμοθαλάμου
περσίδες:
κάτω 25x15cm(εισαγωγή) + Φ125 εξωτερικά
πάνω 50x20 και 20x10 στα πλαϊνά (εξαγωγή)
μέτρια ένταση φλόγας μια ώρα μετα το αναμα..



καλοριζικο sofix
γιατι εκανες παταρακι και δεν πηγες τον θερμοθαλαμο μεχρι το ταβανι?οπως ειπε και ο sherif μαλλον θα χρειαστει να βαλεις και περσιδες εκτονωσης.
ποσα εκατοστα ειναι το "προσωπο" της γυψοσανιδας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34241 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sotiris v. έγραψε: καλοριζικο sofix
γιατι εκανες παταρακι και δεν πηγες τον θερμοθαλαμο μεχρι το ταβανι?οπως ειπε και ο sherif μαλλον θα χρειαστει να βαλεις και περσιδες εκτονωσης.
ποσα εκατοστα ειναι το "προσωπο" της γυψοσανιδας?


εκανα παταρι για καλυτερη διασπορα του ζεστου αέρα στο δωματιο..εχω ταβανι στα 2.90m και δεν ηθελα να βγαινει αερας ψηλα.τωρα βγαινει στο 2.35
το μειονεκτημα ειναι οτι με το παταρι θες εξτρα περσιδες..

το προσωπο του θερμοθαλαμου ειναι 86cm

SHERIF έγραψε: Περσίδες εκτόνωσης πάνω από το πατράκι έκανες;


περσιδα εκτονωσης εχω μια στο παταρι 10x10 τερμα ψηλα στο πλαι,απλα στο βιντεο ειναι κλειστη,ταπωμενη.
ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler!


τωρα που το σκεφτομαι εκανα βλακεια,πριν το βαψιμο, θα κανω ακομα μια 10x5 εισαγωγης χαμηλα στην βαση στο παταρι,κρυφη πισω απο το δοκαρι και με τη 10x10 ψηλα να κανει μια μικρη φυσικη κυκλοφορια αερα εντος του παταριου..

SHERIF έγραψε: τί κενό άφησες περιμετρικά της εστίας;

κενο αφησα πισω 8cm και πλαι μου βγηκε περιπου 4cm.επισης υπαρχει δοντι στο πανω μερος της εστίας 1,5cm ωστε να αναπνεει η εστια.υπάρχει επισης ανυψωση εστίας απο τη μεταλλικη βαση,με λαμακια δεξια-αριστερα σκαρτο 1cm, για να μην γδερνει το συρταρακι το τελαρο γυψοσανιδας.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34246 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

stergiosbik έγραψε:
Ποιος ηταν house?
Aυτος στην οδο Βολου(Μ...μας)?
Γιατι αν ηταν αυτος ειναι για κλωτσιες οντως!


Tα νουμερα φιλος του λοττο θελω !!!

Υγροποιήσεις παιδια εχουν οσοι εχουν την καμινδα χωρις μονωση και εκτεθημενη στις εξωτερικες συνθήκες !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34266 από dimkap
Απαντήθηκε από dimkap στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Επειδή έχω φτάσει στην τελική ευθεία, περιμένω τον εγκαταστάτη την ερχόμενη Τρίτη θα ήθελα τα φώτα σας στις τελευταίες πλην όμως σημαντικές πινελιές.
1. Περιμετρικά της εστίας χρησιμοποιούμε κεραμοβάμβακα ή πετροβάμβακα? ο εγκαταστάτης προτείνει πετροβάμβακα γιατί δεν μυρίζει και δεν βγάζει αιωρούμενα σωματίδια (λόγω πιστοποίησης).
2. Σαν μάρκα μου προτείνει Knauf αντί άλλης εταιρείας γιατί έχει πιστοποίηση για υγεία (μυρωδιές, σωματίδια κλπ) ισχύει αυτό?
3. Τα κενά περιμετρικά της εστίας στην πρόσοψη πρέπει να τα καλύψουμε (2-3 πόντοι) και αν ναι με τι υλικό δεδομένου ότι έχω απλό τζάκι χωρίς επένδυση μαρμάρου, πέτρας κλπ...
4. Επιπλέον, η μια πλευρά είναι σχεδόν ανοικτή, να κλειστεί με γυψοσανίδα είναι οκ? ή να γίνει κτιστό? σε κάθε περίπτωση απαιτεί και μόνωση εσωτερικά?
5. Μου προτείνει να κάνουμε θερμοθάλαμο αφού θα σπάσει την κτιστή φούσκα για συνδέσεις, το σπάσιμο με τι μπορεί να το καλύψει κυρίως λόγω αντοχής? (κτιστό ή γυψοσανίδα?) και θα πρέπει να μονωθεί και αυτό αντίστοιχα λόγω θερμοθάλαμου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και σύντομα θα ελπίζω να παρουσιάσω και το δικό μου τζάκι με αρκετή λεπτομέρεια και από την φάση της εγκατάστασης...!!


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34278 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε:

sotiris v. έγραψε: καλοριζικο sofix
γιατι εκανες παταρακι και δεν πηγες τον θερμοθαλαμο μεχρι το ταβανι?οπως ειπε και ο sherif μαλλον θα χρειαστει να βαλεις και περσιδες εκτονωσης.
ποσα εκατοστα ειναι το "προσωπο" της γυψοσανιδας?


εκανα παταρι για καλυτερη διασπορα του ζεστου αέρα στο δωματιο..εχω ταβανι στα 2.90m και δεν ηθελα να βγαινει αερας ψηλα.τωρα βγαινει στο 2.35
το μειονεκτημα ειναι οτι με το παταρι θες εξτρα περσιδες..

το προσωπο του θερμοθαλαμου ειναι 86cm

SHERIF έγραψε: Περσίδες εκτόνωσης πάνω από το πατράκι έκανες;


περσιδα εκτονωσης εχω μια στο παταρι 10x10 τερμα ψηλα στο πλαι,απλα στο βιντεο ειναι κλειστη,ταπωμενη.
ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler!


τωρα που το σκεφτομαι εκανα βλακεια,πριν το βαψιμο, θα κανω ακομα μια 10x5 εισαγωγης χαμηλα στην βαση στο παταρι,κρυφη πισω απο το δοκαρι και με τη 10x10 ψηλα να κανει μια μικρη φυσικη κυκλοφορια αερα εντος του παταριου..

SHERIF έγραψε: τί κενό άφησες περιμετρικά της εστίας;

κενο αφησα πισω 8cm και πλαι μου βγηκε περιπου 4cm.επισης υπαρχει δοντι στο πανω μερος της εστίας 1,5cm ωστε να αναπνεει η εστια.υπάρχει επισης ανυψωση εστίας απο τη μεταλλικη βαση,με λαμακια δεξια-αριστερα σκαρτο 1cm, για να μην γδερνει το συρταρακι το τελαρο γυψοσανιδας.


Οι περσίδες στο παταράκι, η μία στην δεξιά πλευρά, η άλλη αριστερά, η μία τέρμα ψηλά, η άλλη τέρμα χαμηλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.446 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ