Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5118 από tasos25
Απαντήθηκε από tasos25 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
φιλοι συνφουρουμιτες αν θελετε αναφερετε καταναλωσεις σε σχεση με εξωτερικες θερμοκρασιες τυπο και μαρκα εστιας καθως επισης και τετραγωνικα και μονωσεις
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5141 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kavem έγραψε: φιλοι αποφασισα τελικα την nordica ventilato 70 (130 kgr -παροχή για εξωτερικο αερα -καλη στιβαρη κατασκευη την είδα σε καταστημα στην Αθηνα 1600 +φπα
κοιταξτε τωρα τιμη στην ιταλια με 135 ευρω μεταφορικα
www.arredatutto.it/en/nordica-inserto-ventilato-p-6681.html
φιλοι μου η αισχροκερδια στην Ελλαδα σε ολο της το μεγαλειο -μηπως η κριση τελικα ηταν αναγκαια
θα μου πεις ακομα μερικοι δεν εχουν βαλει μυαλο
θα βρώ ενα ανεξαρτητο τζακα και θα μου την περασει μια χαρα


Σίγουρα έχει παροχή για εξωτερικό αέρα?? Εμένα γιατί μου είπαν ότι δεν έχει??? Μπορείς να ξαναρωτήσεις??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5149 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Όλες αυτές οι κασέτες, έχουν δύο μικρούς ανεμιστήρες στο κάτω μέρος, δεξιά-αριστερά, μέσα από τις γρίλιες. Συνήθως έχουν και 2 ταχύτητες, την μικρή που την ανέχεσαι από θόρυβο και την μεγάλη που εγώ δεν την ανέχομαι για μέσα σε σαλόνι, σαν φασαρτζίδικος υπολογιστής ακούγεται. Αέρα να σπρώξουν από την πάνω γρίλια τους, ή την περσίδα αν τραβήξεις 1-1.5 μέτρο σωλήνα, μπορούν. Να σπρώξουν σε άλλο δωμάτιο, ούτε για αστείο. Θα χρειαστείς εκ των υστέρων βεντιλατέρ υψηλής θερμοκρασίας (να αντέχει τους 80+ βαθμούς που θα στέλνει το τζάκι).


Αστερη στις αρχες του νηματος ειχαμε πει αυτα. Το εκ των υστερων βεντιλατερ υψηλης θερμοκρασιας για να στειλω αερα σε αλλο δωματιο που θα τοποθετηθει?και πως?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5159 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Paides exo tzaki kai kala energeiako tis TEXNOKAMIN.
Einai aytoi poy einai konta sto titan salonika.MAKRIA MAKRIA APATEONto tzaki kaei anekselegkta kai apo thermokrasia mhden eis to pilikon.Diapistosa loipon meta apo peiramata oti otan kleino to tamper exo kalyteri apodosi alla peftei aisthita h floga.Psaxno na vro kati na mporo na rithmiso to tamper eksoterika

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5161 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pantelis1973 έγραψε:

Asteris έγραψε: Όλες αυτές οι κασέτες, έχουν δύο μικρούς ανεμιστήρες στο κάτω μέρος, δεξιά-αριστερά, μέσα από τις γρίλιες. Συνήθως έχουν και 2 ταχύτητες, την μικρή που την ανέχεσαι από θόρυβο και την μεγάλη που εγώ δεν την ανέχομαι για μέσα σε σαλόνι, σαν φασαρτζίδικος υπολογιστής ακούγεται. Αέρα να σπρώξουν από την πάνω γρίλια τους, ή την περσίδα αν τραβήξεις 1-1.5 μέτρο σωλήνα, μπορούν. Να σπρώξουν σε άλλο δωμάτιο, ούτε για αστείο. Θα χρειαστείς εκ των υστέρων βεντιλατέρ υψηλής θερμοκρασίας (να αντέχει τους 80+ βαθμούς που θα στέλνει το τζάκι).


Αστερη στις αρχες του νηματος ειχαμε πει αυτα. Το εκ των υστερων βεντιλατερ υψηλης θερμοκρασιας για να στειλω αερα σε αλλο δωματιο που θα τοποθετηθει?και πως?


Θα μπει όπου σε βολεύει στην διαδρομή του αεραγωγού. Από την μία ρουφάει και από την άλλη σπρώχνει αέρα. Είναι λίγο ογκώδες, οπότε θα κάνεις και κάποια κατασκευή από γυψοσανίδα για να το κρύψεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5163 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

georgebest έγραψε:

Asteris έγραψε:

kavem έγραψε: 3. ειναι προτειμοτερη η εξωτερικη εισαγωγη αερα ή να τραβαει απο τις γριλιες κατω απο τον θαλαμο καυσης


3) Ναι, αν η κασέτα δεν έχει ειδική εισαγωγή εξωτερικού αέρα καύσης, δεν γίνεται αλλιώς.


Στο ανοιχτό τζάκι που έχω έχω τρύπα στο έξω και κάτω μέρος της πρόσοψής του που φέρνει εξωτερικό αέρα. Έτσι δεν μπορείς να κάνεις εισαγωγή εξωτερικού αέρα ??? Ή είναι λάθος ο τρόπος αυτός γιατί κρυώνει το σπίτι κατά κάποιον τρόπο ???

Και κάτι άλλο. Δίφατση κασσέτα υπάρχει ??


Αν δεν έχει ειδική υποδοχή αέρα καύσης το τζάκι, θα του φέρεις αεραγωγό κάτω από το συρταράκι του. Δεν είναι ο καλύτερος τρόπος (αν ανοίξεις απορροφητήρα θα φέρνει απο τον σωλήνα κρύο αέρα), αλλά δεν γίνεται διαφορετικά.

Κασέτα δίφατση έχει η Edilkamin αν δεν κάνω λάθος, την Riga.


Όταν λες κάτω από το συρταράκι του εννοείς εκεί που έχω τώρα την τρύπα ?? Δηλ έξω από την εστία και στο κάτω μέρος της πρόσοψης του τζακιού ?? Και λες οτι αν ανοίξω απορροφητήρα θα φέρνει κρύο αέρα. Μα εμένα και τώρα φέρνει κρύο αέρα όταν έχω ανοιχτή την τρύπα (έχω βάλει περσίδα που ανοιγοκλείνει για να μην φέρνει κρύο όταν δεν χρησιμοποιώ το τζάκι), κάνει ρεύμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.496 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ