Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32042 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γιατί δεν διαβάζετε το forum από την αρχή, τα έχουμε πει 5 φορές και έχει και φωτογραφίες από εγκαταστάσεις. Τώρα και να σας απαντήσουν σε 3-4 γραμμές, θα πάρετε ουτε το 1/10 των πληροφοριών που έχει ήδη μέσα στο topic. Άλλστε αυτό είναι το πλεονέκτημα των forum, μένουν τα γραπτά για πολύ καιρό, ώστε οι νέοι αναγνώστες να βλέπουν αναδρομικά την συζήτηση.

Ο εναλλάκτης μπαίνε ακριβώς πάνω από το τζάκι, είτε με βεντιλατέρ, είτε με φυσική ροή, για να "κλέψει" από την καμινάδα κάποιες θερμίδες που αλλιώς πηγαίναν χαμένες στον ουρανό. Δεν αναπληρώνει το ενεργειακό τζάκι, το συμπληρώνει. Πρώτα στήνουμε το ενεργειακό τζάκι, να πάμε στα 75% απόδοση και 2-3 κιλά την ώρα κατανάλωση και μετά κυνηγάμε και το υπόλοιπο 10% που μπορεί να μας δώσει ο εναλλάκτης. Σε ένα ανοιχτό τζάκι θα μας δώσει παραπάνω απόδοση, 20-25%, αλλά το τελικό αποτέλεσμα (10-20 το ανοιχτό τζάκι και άλλα 20% ο εναλλάκτης), παραμένει πολύ χαμηλό για κύρια θέρμανση, οπότε δεν ξεκινάμε να σπάσουμε γυψοσανίδες, να βάλουμε μόνο εναλλάκτη, να δώσουμε 400-500€ και να κάνουμε την μισή δουλειά, όταν με άλλα 400-500 μπαίνει με την μία ΚΑΙ η ενεργειακή εστία και κλείνουμε με το κεφάλαιο οικονομική θέρμανση του σπιτιού μας (αν δεν είναι πολύ ιδιότροπο από διαρρύθμιση/μονώσεις και πάνω από 130-140τμ)...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32045 από dimkap
Απαντήθηκε από dimkap στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ο κύβος ερρίφθη.... έγινε η παραγγελία του 700GV στα 699 από το γνωστό μαγαζί....και αναμένω την παράδοση εντός του μήνα...!!
Επιπλέον έβαλα στην παραγγελία και 3μ φ200 σωλήνες όμως ένας που μίλησα μου είπε ότι δεν είναι καλής ποιότητας (λεπτό πάχος) και θα πρέπει να ψάξω σωλήνες με λαμαρίνα 5χιλ για τα πρώτα μέτρα και μετά να βάλω αυτούς που αγόρασα.
Ξέρει κανείς αν αυτό ισχύει και αν τελικά οι συγκεκριμένοι σωλήνες έχουν όντως πάχος μικρότερο των 5χιλ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32048 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
grecu εισαι συνδεμένος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32049 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris εχω ξεκινήσει και εγω την εγκατάσταση για το selenic .Tα σπίτια μας μοιάζουν γιαυτο και το επέλεξα .Προχωράω με τις οδηγίες σου καθώς και του forum (που το παρακολουθώ συστηματικά)
Θέλω να ρωτήσω
1.Eχω μεγάλες αποστάσεις γύρω απο την εστία .17 ποντους γυρω γυρω (πλαινά) απο τον πετροβάμβακα και 12 απο πισω . Πρεπει να προσέξω κάτι? μήπως το μέγεθος στις περσίδες εξαγωγής ή εισαγωγής?
2. Καμινάδα f 200 μονή εσωτερική εντος σπιτιού 8 μετρα σαν την δικιά σου . Πρεπει να προσέξω κάτι?
3. Με το manual ειχε και ένα εντυπο μετην εγγύηση που το συμπληρώνεις .Που το εστειλες?
4.. Σε ΄μένα Θα σηκωθεί η εστία 1-cm και φ125 από κάτω,και θα έχει αερα εισγωγής 20χ20 .Το διάκενο 9 πάνω από την εστία θα είναι αναγκαίο? Ευχαριστώ
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by nafplio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32051 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Mε 5 χιλιοστα λαμαρινα φτιαχνεις strong room τραπεζας, μαλλον 0,5 ειναι.
To site agogos.gr δινει 0,4 χιλιοστα για ολες τις καπνοδοχους του, μονου ή διπλου τοιχωματος, οποτε δεν πρεπει να εχει προβλημα. Αν βεβαια ειναι 0,3mm θα το καταλαβεις, σαν αλουμινοχαρτο θα ειναι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32053 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nafplio έγραψε: grecu εισαι συνδεμένος?


Ειμαι, ειμαι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.457 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ