Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31951 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ο πάνω όροφος δεν ζεστάθηκε από τις σκάλες? 140τμ να ανέβουν 2 βαθμούς σε 2 ώρες, μιά χαρά μου φαίνεται τώρα που το βλέπω. Αν το άφηνες και κάνα δυό ώρες ακόμα, θα πήγαινε ακόμα παραπάνω. Είπαμε η φυσική ροή έχει ροπή, όχι ιπποδύναμη. Θέλει λίγη ώρα παραπάνω. Θα κάνεις πιό ουσιαστικές μετρήσεις μόλις αρχίσεις να το καις σταθερά, όταν αρχίσουν λίγο τα κρύα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31953 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ναι asteri στον πανω οροφο πηγε ζεστη,καταλαβαινες την διαφορα βεβαια ο φοβος μου ειναι να εχω επανω ζεστη παραπανω απο τον κατω οροφο, εκει να δεις γελια που θα πεσουν.

θα περιμενω το κρυο και θα εχω σωστοτερες αποψεις και εντυπωσεις.

ευχαριστω μια φορα ακομη τον asteri και ολους σας συγνωμη αν σας κουρασα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31977 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε: συνεχίζοντας με παρατηρησεις απο την εγκατασταση στο πατρικο και με γνωμονα να αποφυγουν καποιοι άλλοι λαθη και παραλειψεις δικες μας,ο πατερας μου εφερε αυτη τη βαση για να ακουμπησει το selenic.κατασκευη απο σιδηρογωνια 30x30x3mm και 35cm υψος.




ο εμφύλιος πατέρα-υιού αρχισε,καθως του ειχα πει να μην κανει μεταλλικη,παρα να ακουμπησει το τζακι πανω σε 3-4 ytong που ειχαμε ηδη στην αποθηκη..δεν με ακουσε..
αντε και του κανω το χατηρι,η μεταλλικη βαση θελει βαψιμο και με τι χρωμα? πυριμαχο? υπάρχει κινδυνος σκουριας με τα χρονια και μεταφορας στο μαντεμι? όσοι εχουν μεταλλικη βαση την εβαψαν ή λογω υψηλων θερμοκρασιων δεν θα αναπτυχθει υγρασια,αρα ουτε κινδυνος σκουριας?



Η βάση αυτή θέλει τροποποίηση πρέπει να γίνει τραπεζοειδής μπροστά 69,5 πίσω 61 επίσης να μπούν σιδερένια πλακάια (προσθήκες) να πατήσει η εστία και να υπάρχει κενό τουλάχιστον 0,5cm από μπροστά καθώς και αυτάκια προστατευτικά για να σταθεροποιηθεί η εστία και να μην πέσει διότι γλιστράει εύκολα πάνω στο σίδερο δυστηχώς δεν έβγαλα φωτό την δική μου, τώρα εκ των υστέρων θα την τοποθετούσα πάνω σε δύο Ytong (είναι ασφαλής και δεν γλιστράει) και θα γλίτωνα την ταλαιπωρία της κατασκευής, περίμενε να πάρεις την εστία και μετά την φτιάχνεις, επισυνάπτω φωτό ελπίζω να βοηθήσα.


[attachment:2]SDC11917 a.jpg[/attachment]

[attachment:3]ΒΑΣΗ SELENIC.JPG[/attachment]
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by SHERIF. Αιτία: προσθήκη φωτό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31991 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
μπροστα όντως θα βαλουμε 2 "λαμες" δεξια-αριστερα ώστε να έχει αέρα 0.5cm
και πισω 2 κομματια σε σχήμα Γ όπως έδειξες για να μην γλυστραει προς τα πισω..

ευχαριστω για τις παρατηρησεις!

ΥΓ πραγματικά με 2-3 ytong και κοστος 10€ ξεμπερδευεις με το θεμα βάση..ουτε πατεντες να μην γλιστραει,ουτε βαψιματα,λιγο λασπη, βαζεις ytong και ετοιμος!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32006 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε: μπροστα όντως θα βαλουμε 2 "λαμες" δεξια-αριστερα ώστε να έχει αέρα 0.5cm
και πισω 2 κομματια σε σχήμα Γ όπως έδειξες για να μην γλυστραει προς τα πισω..

ευχαριστω για τις παρατηρησεις!

ΥΓ πραγματικά με 2-3 ytong και κοστος 10€ ξεμπερδευεις με το θεμα βάση..ουτε πατεντες να μην γλιστραει,ουτε βαψιματα,λιγο λασπη, βαζεις ytong και ετοιμος!


Sofix

τώρα το θυμήκα πίσω θέλει σε σχήμα Π για να μην γλυστραει προς τα πισω αλλά ούτε και μπροστά
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sofix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32040 από kastoras
Απαντήθηκε από kastoras στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε: Εγω παντος το αναψα χτες , με ανοιχτα τα παραθυρα , για να ξεμιρισει πριν ερθει το καλο κρυο !
Εχω παθει πλακα απ τον ενελακτη που εβαλα , στα πρωτα 2 κιλα , το τζακι κρυο και εναλακτης να βγαζει φουλ ζεστη ! Εχω παθει πλακα , μιας και περισι δεν ειχα !
Αιντε καλο χειμωνα !!!


Καλημέρα,
που ακριβώς μπάινει ο εναλλάκτης; Μέσα στη γυψοσανίδα ή στη καμινάδα εξωτερικά του σπιτιού με μόνωση . Γίνεται να μας δόσεις περισσότερες πληροφορίες; Επίσης υπάρχει κάποιο σιτε για εναλλάκτες (μάρκα, μοντέλο κ.λ.π.).
Ευχαριστώ πολύ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.533 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ