Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29073 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
50-80 ευρω η τρυπα αν θυμαμαι καλα που νοικιασα.δεν υπαρχει περιπτοση να βρεις ηλεκτρολογο με τετοια καροτιερα γιατι του ειναι αχρηστο και πολυ ακριβο.
ετοιμασου για πολλα νερα...πλημυρα...σε μενα τουλαχιστον ετσι δουλευε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29080 από vazelos
Απαντήθηκε από vazelos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
sofix νοικιασε κομπρεσερ και ανοιξε την τρυπα μονοσ, μετα πηγαινε (και ο gousan) σε ενα μαγαζι με μονωτικα και αυτοι θα σου πουν τα υπολειπα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29238 από iron_dk
Απαντήθηκε από iron_dk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Μιά χαρά κασετούλες, ειδική η Bertucci και πολύ όμορφη. Θα ζεστάνεις παραπάνω από τα μέρα που θες...


Asteris με τον χειμώνα να πλησιάζει η απόφαση πάρθηκε και τελικά η Bertucci θα περαστεί εντός των ημερών. Ήθελα να ρωτήσω αν η έκφραση "κασετούλες" εχει να κάνει με το μέγεθος μόνο ή και με την ποιότητα ή κάτι άλλο;

Επίσης την ίδια κασέτα θα περάσει φίλος μου σε μικρό διαμέρισμα εξ'αρχής (χωρίς να υπάρχει δλδ τζάκι) στην γωνία που φαίνεται στο συνημμένο.
Ο τζακάς λέει οτι δεν χρειάζεται πουθενά επένδυση ούτε στον τοιχο, ούτε στη γυψοσανίδα και το μόνο που θα κάνει είναι να ανοίξει μια τρύπα για εισαγωγή αέρα. Η απορία του είναι αν τα λεει σωστά ή πρέπει να να μπεί μόνωση. Επίσης η σύνδεση με την καμινάδα θα έχει πρόβλημα λόγω της γωνίας που θα σχηματίζει, μιας και η εστία θα είναι μπροστά κοντά στο 1 μέτρο από την αναμονή στην οροφή; Τέλος μήπως δεν πρέπει να μείνει τόσος χώρος κενός γύρω από την εστία;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29284 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η έκφραση κασετούλες έχει να κάνει με την μικρή σχετικά ισχύ που έχουν (9 και 10kW), δοδομένου ότι στην αγορά κυκλοφορούν σε αντίστοιχο μέγεθος κασέτες έως και 14-15kW. Φυσικά στην δική σου περίπτωση δεν είναι αρνητικό αυτό, καθότι θες να ζεστάνεις μικρό χώρο, οπότε σου κάνουν. Την Nordica ήμουν ένα βήμα πριν την πάρω και το μόνο που με αποθάρρυνε, ήταν αν τα 9kW της θα ζέσταιναν τα 120-130τμ μου.

Για τον φίλο σου, η σύνδεση της καμινάδας γίνεται. Θα προσέξει οι γωνίες να μην είναι πάνω από 45 μοίρες (το λοξό κομμάτι που θα μπει ακριβώς πάνω από την εστία, να είναι όσο πιό κατακόρυφο μπορεί να γίνει). Το αν θα μπει η όχι μόνωση, είναι συζητηση των 50€. Δεν αξίζει να την κάνουμε. Εγώ θα την έβαζα. Δεν θα άφηνα όση θερμότητα και να είναι αυτή, να ζεσταίνει χωρίς λόγο εξωτερικούς τοίχους και να πηγαίνει χαμένη. Οπωσδήποτε να μπει περσίδα επάνω και κάτω, για να αερίζει τον κλειστό χώρο και να πάρει αυτήν την θερμότητα που αφήνει μέσα στην φούσκα η εστία και η καμινάδα.

Ο χώρος που περισσεύει δεν κάνει κακό, αλλά και δεν είναι και απαραίτητος. Ίσως να ήταν πιό ωραίο να κάνει καμιά κατασκευή με ράφια σε κάποια από τις δύο πλευρές, ή με υποδοχή για αποθήκευση ξύλων.

Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": iron_dk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29287 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τώρα που την βλέπω βέβαια, η Bertucci είναι κοντά 10 μονάδες κάτω σε απόδοση από την Nordica, οπότε αν η 70 Crystal είναι μέσα στο budget, προτιμήστε αυτήν. Με 0.6-0.7 κιλά λιγότερο ξύλο την ώρα που ζητάει η Nordica, θα σας δώσει πίσω την διαφορά τιμής πολύ γρήγορα, μπορεί και μέσα στο ίδιο έτος...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": iron_dk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29309 από andrew
Απαντήθηκε από andrew στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

βασιλιης έγραψε:

andrew έγραψε: Δε σκέφτομαι αναβάθμιση με κασέτα αφενός γιατί η επένδυση του υπάρχοντος τζακιού(μάρμαρο) έχει σπάσει από τα θηριάκια μου :evil: ,ή γιατί ο μάστορας στήριξε την επένδυση πάνω στην εστία και λ΄γω θερμοκρασιων ράγισε, αφετέρου επάνω έχει μόνο γυψοσανίδα δυστυχώς αμόνωτη και μετά από όσα διάβασα φοβάμαι για την κατάστση των δομικών στοιχείων του σπιτιού . Γι΄αυτό το Κ...τζάκι 'εφτασα στα δικαστήρια με τον εργολάβο αλλά αναγκάστηκα να κάνω πίσω γιατί όύτε το 2030 θα εκδικαζόταν η υπόθεση.Θα μου πεις έδωσες μονοκατοικία σε εργολάβο; Ας όψεται ότι δούλευα 14 ώρες την ημέρα και υπάρχει και οικογένεια..Τέλος πάντων προσανατολίζομαι σε ακριβή λύση (μονομπλόκ;) γιατί δεν υπάρχει χρόνος για προσωπική εποπτεία αλλά και γιατί ακούω τη λέξη μάστορας και μου σηκώνεται η τρίχα.Γι΄αυτό προτιμώ μια λύση όσο το δυνατο με το μικρότερο ρίσκο,Τι προτείνεις;


Καλησπερα
Η επενδυση δεν σπαει λογω θερμοκρασιων αλλα συστολων διαστολων(λαθος τοποθετηση)
Οσο για την ακριβη λυση που λετε(monoblock) Οσο και να σας σηκωνεται η τριχα χωρις τον μαστορα του δεν μπαινει


Εκτος αν το τζακι που θα παρετε μπαινει μονο του και φτιαχνει και φραπε
καλη δυναμη


Δεν είχα πρόθεση να θίξω όλους τους τεχνίτες της Ελλάδας, όμως, όταν ακόμη και ένας άσχετος όπως εγώ: 1)βλέπει τον τζακά να τοποθετεί ανοιχτή εστία με μια ιδιοκατασκευή (λαμαρίνα) πάνω από την εστια με ένα βιντιλατέρ που παίρνει αέρα από μέσα τον περνά από τη λαμαρίνα καιτον ρίχνει σε μια περσίδα,βαφτίζοντας με αυτό το τρόπο ενεργειακό το τζάκι
2) Δεν έχει μονώσει το χώρο πίσω από την εστία παρόλο που υπάρχει κολόνα και δοκάρι
3)Εχοντας αφήσει 30άρα σωλήνα στο μπετό (παρόλο που του είπα ότι φίλοι και γνωστοί αφήνουν το πολύ 25άρες και ας μας πει τι θα βάλει) έρχεται εκ των υστέρων και τοποθετεί εστία με 25άρα έξοδο κλείνοντας τη διαφορά της διατομής με υαλοβάμβακα πιεσμένο με το χέρι γιατί εκείνο βρέθηκε ρετάλι μπροστά του από άλλη δουλειά .
4) Όταν δεν ανεβάζει το σωλήνα καυσαερίων πάνω από το συνολικό ύψος του σπιτιού που έχει ανισοπεδείς στέγες
5) όταν στηρίζει την εστία σε δύο όλα και όλα τσιμεντόλιθα
6) Όταν δεν έχει ενώσει τα κομμάτια της σωλήνας με θηλυκό - αρσενικό αλλά με κολλητική ταινία με την δικαιολογία ότι θα χτιστεί ο μπατζάς και θα συγκρατηθεί από τα τσιμέντα που θα πέσουν
Νομίζω ότι έχω λόγους να είμαι αγριεμένος από το συγκεκριμένο μάστορα . Φαντάζομαι ότι υπάρχουν και άλλα τα οποία δεν είδα ....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.480 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ