Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27912 από tomka
Απαντήθηκε από tomka στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα σε όλους.
Φίλε Αστέρη διάβασα αυτά που είπες για ροδέλα πάνω δεξιά και αριστερά και επανέρχομαι για να μην κάνω καμμία πατάτα.Επισυνάπτω φωτό με το πως γίνεται το δικό μου τζάμι μετά την λειτουργία του.Αν κατάλαβα καλά είπες να βάλουμε ροδέλα μεταξύ του τζαμιού και εκεί που πατάει το τζάμι.Έτσι όμως δεν θα δημιουργηθεί κενό??Δεν θα βγαίνει καπνός στο δωμάτιο??Το πρόβλημα δεν είναι τραγικό αλλά θα μου άρεσε να μην μαυρίζει καθόλου.Να είσαι καλά.......
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27919 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Όχι, δεν θα βγαίνει από κει καπνός, το τζάκι δουλεύει σε υποπίεση, οπότε θα τραβάει από κει αέρα δωματίου, ο οποίος βαρύτερος από τον θερμό αέρα που υπάρχει μέσα στην εστία, θα κατεβαίνει απότομα προς τα κάτω σαν αεροκουρτίνα και θα εμποδίζει την κάπνα να καθίσει πάνω στο τζάμι.

Θα χρειαστεί να πειραματιστείς με διάφορα πάχη ροδέλας (μόνο στο πάνω μέρος του τζαμιού), ώστε να πετύχεις το ελάχιστο δυνατό άνοιγμα που σου κάνει την δουλειά. Γιατί όσο ανοίγεις τόσο καίει παραπάνω το τζάκι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tomka

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27930 από tomka
Απαντήθηκε από tomka στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φαντάζομαι εννοείς μεταλική ροδέλα λόγω των θερμοκρασιών.Πού θα βρώ τέτοιες ροδέλες φίλε Αστέρη??
Και θα βάλω μια πάνω αριστερά και μία πανω δεξιά στις γωνίες που πατάει το τζάμι δηλ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27935 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σε σιδηρικά-χρώματα θα βρεις και θα τις βάλεις έτσι όπως λες. Πάρε διάφορα πάχη, από πολύ λεπτές, έως 0.75 του χιλιοστού, παραπάνω θα μπάζει σαν ελληνικό...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tomka

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27938 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Για οσους εχετε βαλει εναλλάκτες θελω να ρωτήσω κανει θόρυβο;Εννοώ οτι ο αερας μπαινει με πιεση και στην εξοδο βγαίνει απο δυο φ10.Πιστεύετε πως πρέπει να τον μονωσουμε για να μην ακούγεται;το ιδιο θελω καιτην γνωμη σας και για τους αεραγωγους εντός φούσκας
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by nafplio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28132 από chbazios
Απαντήθηκε από chbazios στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ποια κασετα εβαλες?
την τοποθετησες μονος σου?
Θελω να βαλω στο τζακι μου που ειναι υψους 49,7cm και χωραει ακριβως χωρις να χριεαστει να σπασω πυροτουβλα την Nordica Ventillato H49 ή ισως καποια της Calorsystem!
Σκεγτομαι να την τοποθετησω μονος, μπαινοντας μεσα στη φουσκα αρχικα να ενωσω τον υπαρχοντα Φ200 με μια συστολη που θα απαιτηθει.επειτα απο τη συστολη σκεφτομαι να βαλω σπιραλ σωληνα και τελος να τοποθετησω μονος τη κασετα και να κανω την ενωση εσωτερικα απο τη κασετα της καμιναδας ΧΩΡΙΣ να σπασω αερασγωγο στη φουσκα!
Πιστευεις οτι μπορει να πετυχει?
Ευχαριστω.


kwnmix έγραψε: @ jimopoulos
Ο ιταλός προτείνει για τη συγκεκριμένη κασέτα καμινάδα ή Φ200 ή Φ180. Ακόμη και Φ160 με την προσθήκη συστολής επάνω στην κασέτα από Φ200 σε Φ160 εφόσον η καμινάδα ξεπερνά τα τέσσερα (4) μέτρα. Η δικιά μου είναι δώδεκα (12) μέτρα. Ο μάστορας έβαλε Φ180 χωρίς συστολή, ήθελε απευθείας σύνδεση της κασέτας με την καμινάδα μονοκόματα να φτάνει μέχρι επάνω στο καπέλο χωρίς ενδιάμεση συστολή Φ200 σε Φ160.
Ο Αστέρης που σωστά εντόπισε το πρόβλημα πρότεινε διαστολή από Φ200 σε Φ250 για να μην έχω τα διάκενα που σωστά μου τραβούσαν όλη τη ζέστη και για να αποφύγω και το κόστος της αγοράς των σωλήνων.
Τις Φ180 τις αγόρασα έτσι κι αλλιώς γιατί ήθελα να συμβαδίσω με τα στάνταρ του κατασκευαστή.
Η φούσκα του τζακιού είναι χτιστή. Μπήκε μέσα και δούλεψε ο δεύτερος τεχνίτης που προσέλαβα. Τον πετροβάμβακα τον χρησιμοποίησε για να κλείσει το κενό των επτά (7) πόντων ανάμεσα στην νέα καμινάδα Φ180 που περνάει μέσα από τη Φ250 και καταλήγει επάνω στο καπέλο.
Με αυτό τον τρόπο ουσιαστικά ήθελε να κλείσει τη φούσκα στην κορυφή της να μην υπάρχει δηλαδή το κενό των 7 πόντων ανάμεσα στα δύο μπουριά και αυτό να επικοινωνεί με την ίδια τη φούσκα. Να μη μπαίνει αέρας από επάνω την κορυφή της καμινάδας και από το κενό των 7 πόντων να καταλήγει μέσα στη φούσκα και έτσι να φτάνει και επάνω από την κασέτα και να την ψύχει κατά κάποιο τρόπο. Για αυτό έκανε αυτό το σφράγισμα.
Από τότε που διορθώθηκε το πρόβλημα αν και πλέον ο καιρός έχει ζεστάνει στο χώρο που είναι το τζάκι με ένα δύο κούτσουρα φτάνω 23 βαθμούς με μάπα ξύλα και φυσική ροή από τους 18 ή 19 και ανοιχτές όλες τις πόρτες των δωματίων. Τα ξύλα πλέον καίγονται στο διπλάσιο χρόνο από όσο καιγόταν δεν υπάρχουν οι πολλές στάχτες μέσα στην εστία πλέον μένουν πολύ λίγες και στη μέτρηση που έκανα στην περσίδα επάνω από την πόρτα της εστίας φτάνω τους 120 βαθμούς χωρίς βεντιλατέρ.
Πρώτα αγκάλιαζα το τζάκι τώρα όπως σωστά έλεγε και ο Αστέρης το χέρι δεν μπορεί να μείνει πάνω από 2-3 δευτερόλεπτα μπροστά από την περσίδα.
Συμβουλή μου αν έχεις κασέτα δες τις προδιαγραφές του κατασκευαστή να μη σου τρώει η καμινάδα όλη τη ζέστη. Η Φ250 νομίζω έμπαινε κλασικά σε κάθε παραδοσιακό τζάκι και ίσως είναι αρκετά μεγάλη για κασέτα.
Απευθύνσου και στους γνώστες του θέματος εδώ μέσα. Εγώ πάντως βρήκα λύση έστω και αργά ακούγοντας τις συμβουλές τους και ακολουθώντας τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.562 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ