Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4771 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Άλλο το κύκλωμα του Nordica, άλλο αυτό που θα μπει από πάνω. Θα έχει άλλο βεντιλατέρ. Δες πιό πίσω να καταλάβεις...


Για να καταλάβω, Τί πετυχαίνουμε με τον εναλλάκτη θερμότητας???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4778 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

georgebest έγραψε:

Asteris έγραψε: Άλλο το κύκλωμα του Nordica, άλλο αυτό που θα μπει από πάνω. Θα έχει άλλο βεντιλατέρ. Δες πιό πίσω να καταλάβεις...


Για να καταλάβω, Τί πετυχαίνουμε με τον εναλλάκτη θερμότητας???


φιλε best, με τον εναλλακτη εκμεταλευεσαι την θερμοτητα των καυσαεριων. Αλλα κανε ενα κοπο και διαβασε το τοπικ και θα καταλαβεις πολλα. Και εγωα ασχετος ημουν και κατι εμαθα τωρα..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4779 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αέρα 90+ βαθμών και μεγαλύτερης ροής από τα ανεμιστηράκια των κασετών, εκμεταλευόμενος την θερμότητα της καμινάδας που αλλιώς θα ζέσταινε τον ουρανό...

Αυτήν την στιγμή μέτρησα το δικό μου με IR thermometer και ήταν 95+ με το τζάκι να καίει προς το ήσυχο (έχει πιάσει 24 ο χώρος και τώρα το πάω χαλαρά). Δυστυχώς ο αισθητήρας κλέβει προς τα κάτω και δείχνει 75 βαθμούς. Του γείτονα που έχει βάλει ίδιο, δείχνει σωστά (εκείνο είδα και πήρα IR thermometer, να δω αν έχει κάνα θέμα το τζάκι μου, στο δικό του δείχνει 85-90).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4784 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Αέρα 90+ βαθμών και μεγαλύτερης ροής από τα ανεμιστηράκια των κασετών, εκμεταλευόμενος την θερμότητα της καμινάδας που αλλιώς θα ζέσταινε τον ουρανό...

Αυτήν την στιγμή μέτρησα το δικό μου με IR thermometer και ήταν 95+ με το τζάκι να καίει προς το ήσυχο (έχει πιάσει 24 ο χώρος και τώρα το πάω χαλαρά). Δυστυχώς ο αισθητήρας κλέβει προς τα κάτω και δείχνει 75 βαθμούς. Του γείτονα που έχει βάλει ίδιο, δείχνει σωστά (εκείνο είδα και πήρα IR thermometer, να δω αν έχει κάνα θέμα το τζάκι μου, στο δικό του δείχνει 85-90).


Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Έχω διαβάσει ήδη 1 φορά το thread και το ξαναδιαβάζω για να κατανοήσω κάποια πράγματα καλύτερα. Αλλά θέλω τη γνώμη σας. Καλύτερα το invicta ή το nordica ?? Και ποιο μοντέλο ?? Είπαμε έχω περίπου 50τμ ενιαίο και όλο το σπίτι είναι 105τμ.

Οι διαστάσεις του υπάρχοντος τζακιού είναι 80μήκος(το μπροστινό μέρος) / 60 ύψος και περίπου 55 βάθος.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by georgebest.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4791 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

georgebest έγραψε:
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Έχω διαβάσει ήδη 1 φορά το thread και το ξαναδιαβάζω για να κατανοήσω κάποια πράγματα καλύτερα. Αλλά θέλω τη γνώμη σας. Καλύτερα το invicta ή το nordica ?? Και ποιο μοντέλο ?? Είπαμε έχω περίπου 50τμ ενιαίο και όλο το σπίτι είναι 105τμ.

Οι διαστάσεις του υπάρχοντος τζακιού είναι 80μήκος(το μπροστινό μέρος) / 60 ύψος και περίπου 55 βάθος.


www.invicta-sa.com/portail/produits/chau...on-totale-turbo.html

ειναι 18kw αλλα ειναι κατα 3 ποντους ψηλοτερη απο την εστια σου.
αν μπορεσεις να την χωρέσεις τοτε θα σου ζεστάνει και τα 50τμ αλλα αν μπορεις να στειλεις με σωληνες και στα δωματια τοτε θα στα ζεστανει κ αυτα

www.invicta-sa.com/portail/produits/chau...0-compact-520-c.html

14kw και χωραει στην εστια σου. θα χρειατει να κρυψεις το κενο που θα δημιουργηθεί κατα 5 ποντους δεξια κ αριστερα με καποιο μαρμαρο ισως

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4793 από polis
Απαντήθηκε από polis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλημερα και παλι.αστερι ο μπεν μου ειπε πωσ σε πηρε 1000 ευρω και οταν του ειπα πωσ αλλη τιμη του πηρεσ μου ειπε πωσ κανω λαθοσ.αυτο που θελω να κανω ειναι να βαλω την Insert 700 Grande Vision.επειδη ελειπα απο το σπιτι πηγε αυτοσ και την ειδε και μου ειπε πωσ με τα υλικα θελει 1400 το μονο που ειπε ειναι βαλει ηλεκτρικο βεντιλατερ τουρμπο καινουργιεσ περσιδεσ ολα θα γινονται αυτοματα απλωσ πρεπει να σπασει την γυψοσανιδα και την πετρα οχι ολη για να βγαλει το τζακι και να συνδεσει το καινουργιο.δεν ξερει τι θα βρει πρεπει να το ανοιξει απλωσ μου φανηκαν πολλα σιγουρα θα ρωτησω και αλλου και μπορει να περιμενω και στην εκθεση που θα γινει τον φεβρουαριο μηπωσ βρω κανενα και εκει.τωρα για την καμιναδα δεν ξερω δεν ειπε τιποτα απλωσ μπορει να ειναι και αυτο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.620 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ