Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18240 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

JimG έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: [quote="JimG"

Για να μήν υπάρξει καμια παρεξήγηση δεν παίρνω το μέρος κάποιας συγκεκριμένης εταιρίας απλα προσπαθω να εξηγήσω τον τρόπο με τον οποιο βγαίνουν οι μετρήσεις για να αρχίσει λίγο να ενημερώνεται ο κοσμος γιατι ολοι κοιτανε τα kw και τιποτε άλλο. Ειναι σαν να πηγαίνουμε ν αγοράσουμε αμαξι να ψάχνουμε κατι με υποδύναμη μεγαλη χωρις να κοιταμε καταναλωση, ποιοτητα κατασκευης κλπ.

Απο κεί και πέρα εφ όσων ο τελικός καταναλωτής είναι πλέον ενημερωμένος μπορεί να κρίνει απο μόνος του.

Γιατι κακα τα ψέματα οι περισσότεροι δεν είναι ενημερωμένοι.



Αγαπητε Δημητρη απο τα ποσταρισματα σου... δεν μπορεσα να καταλαβω πως ενας υποψηφιος αγοραστης τζακιου επιλεγει το τζακι του σωστα.
Θεωρεις την επιλογη ενος τζακιου Ελληνικου χωρις τα απαραιτητα πιστοποιητικα ΕΝ 13229 ασφαλη επιλογη;;;
Επειδη πριν μερικους μηνες βρεθηκα σε αναλογη θεση... να επιλεξω μεταξυ των πολλων Ελληνικων τζακιων αγνωστων λοιπων χαρακτηριστικων η των επωνυμων με ΕΝ 13229, αναγραφομενη καταναλωση ανα ωρα, βαθμο αποδοσης, και λοιπα χαρακτηριστικα ειμαι σιγουρος οτι εκανα το σωστο.
Ναι πηρα ενα τζακι καταρχην φτηνο, που κανει τιμια αυτα που υποσχεται...και παραπανω απο αυτα που περιμενα μπορω να πω.
Η γνωμη μου ειναι οτι απλα τζακι σαν το ΙΝΒΙΚΤΑ που εβαλα χαλαει την πιατσα σε καποιους που θελουν να πουλησουν πανακριβα και χωρις να υποσχονται θερμανση παρα μονο λαγους με πετραχηλια.


Ουσιαστικα αυτο που ειπα είναι οτι απλα ένα ΕΝ 13229 είναι θετικό βέβαια αλλα δεν αρκει.

Εχεις βαλει και τις τρεις συσκευες που προαναφερθηκαν διπλα διπλα να δουλευουν με την ιδια ποσοτητα καυσίμου και με τις ίδιες καμινάδες και ειδες διαφορά, η απλα επειδη είσαι ευχαριστημένος με το ενα που εβαλες θεωρείς οτι οι υπολοιποι προσπαθουν να κοροιδεψουν τον κόσμο? Γιατι εαν δεν έχεις μετρο συγκρισης δεν νομιζω οτι είναι δίκαιο να εκφερεις τετοιες απόψεις.

Ο καθένας μας μπορει να μελετήσει και να καταλήξει σε αυτο που νομιζει αρκει να είναι ενημερωμένος... και αυτην την ενημέρωση προσπαθησα να δώσω παραπάνω χωρις να έχω καμια διαθεση για Greek style αντιπαραθέσεις.[/quote]


Δηλαδή ο αγοραστής θα πάει στον έλληνα κατασκευαστή τζακιών, θα ρωτήσει πόση ισχύ έχει το τζάκι, δεν θα του πούνε. Θα ρωτήσει απόδοση, δεν θα ξέρουνε. Θα ρωτήσει για πιστοποίηση, θα κοιτάνε τα παπούτσια τους. Μετά από αυτό, θα πρέπει να κάνει και συγκριτικό τα τζάκια για να καταλάβει ότι τον κοροϊδεύουνε, ή να ψάχνει να ανακαλύψει το πολύτιμο πετράδι μέσα στα σκατά? Εγώ θα πρέπει να γίνω ο δοκιμαστής τους για να βρω ποιό αξίζει? Αν φτιάξαν μιά σωστή συσκευή, ας την πιστοποιήσουν και να την διαφημίσουν καταλλήλως, δεν θα τρέχω εγώ να κάνω την δουλειά τους, την στιγμή κιόλας που υπάρχει το Invicta που κάνει το 1/3 των χρημάτων που ζητάνε οι κύριοι αυτοί για την άγνωστη κατασκευή τους.

Στο κάτω-κάτω, δεν έχω ακούσει ακόμα κάτοχο ελληνικού τζακιού να μας πει ακριβείς πληροφορίες για το τζάκι του. Πως λέω εγώ, έκαψα 8 τόνους, είχα 25 βαθμούς και το τζάκι μου έδωσε παραπάνω ενέργεια από τα 18.5000kW που πήρα από τα 1800 λίτρα πετρέλαιο του χειμώνα του 2010. Ας αρχίσουν οι ευχαριστημένοι κάτοχοι να μιλάνε (ή ας μας πούνε οι εγκαταστάτες ποιά είναι αυτά τα καλά ελληνικά τέλος πάντων), να μας αλλάξουνε γνώμη για τις μαϊμούδες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18241 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
αστερη;; Γιατι να μη βγαλει το πανθερμ;; ειναι τοσο χαλια αυτο το τζακι;;; Ολο λεω οτι θα βαλω φωτο και ξεχναω..σημερα αυτο θα κανω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18244 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μια εστία με πόρτα είναι. Το τι θα βγάλει θα το δεις τον χειμώνα. Τέτοιο ήθελε να μου βάλει ο εργολάβος που μου έκανε το σπίτι, με 1600€ επιβάρυνση. Με φώτισε ο Θεός και είπα όχι και μου έβαλε την Pantherm την ανοιχτή χωρίς έξτρα χρέωση. Την είχα δει την κλειστή τους και δεν μου άρεσε καθόλου τότε, απλά μιά πόρτα που φυσικά δεν σφράγιζε είχε παραπάνω από την ανοιχτή. Δεν ξέρω αν έχουν βγάλει νέο μοντέλο από τότε, για βρες το site τους και δείξε μας αυτήν που έχεις τώρα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18246 από JimG
Απαντήθηκε από JimG στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

JimG έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: [quote="JimG"

Για να μήν υπάρξει καμια παρεξήγηση δεν παίρνω το μέρος κάποιας συγκεκριμένης εταιρίας απλα προσπαθω να εξηγήσω τον τρόπο με τον οποιο βγαίνουν οι μετρήσεις για να αρχίσει λίγο να ενημερώνεται ο κοσμος γιατι ολοι κοιτανε τα kw και τιποτε άλλο. Ειναι σαν να πηγαίνουμε ν αγοράσουμε αμαξι να ψάχνουμε κατι με υποδύναμη μεγαλη χωρις να κοιταμε καταναλωση, ποιοτητα κατασκευης κλπ.

Απο κεί και πέρα εφ όσων ο τελικός καταναλωτής είναι πλέον ενημερωμένος μπορεί να κρίνει απο μόνος του.

Γιατι κακα τα ψέματα οι περισσότεροι δεν είναι ενημερωμένοι.



Αγαπητε Δημητρη απο τα ποσταρισματα σου... δεν μπορεσα να καταλαβω πως ενας υποψηφιος αγοραστης τζακιου επιλεγει το τζακι του σωστα.
Θεωρεις την επιλογη ενος τζακιου Ελληνικου χωρις τα απαραιτητα πιστοποιητικα ΕΝ 13229 ασφαλη επιλογη;;;
Επειδη πριν μερικους μηνες βρεθηκα σε αναλογη θεση... να επιλεξω μεταξυ των πολλων Ελληνικων τζακιων αγνωστων λοιπων χαρακτηριστικων η των επωνυμων με ΕΝ 13229, αναγραφομενη καταναλωση ανα ωρα, βαθμο αποδοσης, και λοιπα χαρακτηριστικα ειμαι σιγουρος οτι εκανα το σωστο.
Ναι πηρα ενα τζακι καταρχην φτηνο, που κανει τιμια αυτα που υποσχεται...και παραπανω απο αυτα που περιμενα μπορω να πω.
Η γνωμη μου ειναι οτι απλα τζακι σαν το ΙΝΒΙΚΤΑ που εβαλα χαλαει την πιατσα σε καποιους που θελουν να πουλησουν πανακριβα και χωρις να υποσχονται θερμανση παρα μονο λαγους με πετραχηλια.


Ουσιαστικα αυτο που ειπα είναι οτι απλα ένα ΕΝ 13229 είναι θετικό βέβαια αλλα δεν αρκει.

Εχεις βαλει και τις τρεις συσκευες που προαναφερθηκαν διπλα διπλα να δουλευουν με την ιδια ποσοτητα καυσίμου και με τις ίδιες καμινάδες και ειδες διαφορά, η απλα επειδη είσαι ευχαριστημένος με το ενα που εβαλες θεωρείς οτι οι υπολοιποι προσπαθουν να κοροιδεψουν τον κόσμο? Γιατι εαν δεν έχεις μετρο συγκρισης δεν νομιζω οτι είναι δίκαιο να εκφερεις τετοιες απόψεις.

Ο καθένας μας μπορει να μελετήσει και να καταλήξει σε αυτο που νομιζει αρκει να είναι ενημερωμένος... και αυτην την ενημέρωση προσπαθησα να δώσω παραπάνω χωρις να έχω καμια διαθεση για Greek style αντιπαραθέσεις.



Δηλαδή ο αγοραστής θα πάει στον έλληνα κατασκευαστή τζακιών, θα ρωτήσει πόση ισχύ έχει το τζάκι, δεν θα του πούνε. Θα ρωτήσει απόδοση, δεν θα ξέρουνε. Θα ρωτήσει για πιστοποίηση, θα κοιτάνε τα παπούτσια τους. Μετά από αυτό, θα πρέπει να κάνει και συγκριτικό τα τζάκια για να καταλάβει ότι τον κοροϊδεύουνε, ή να ψάχνει να ανακαλύψει το πολύτιμο πετράδι μέσα στα σκατά? Εγώ θα πρέπει να γίνω ο δοκιμαστής τους για να βρω ποιό αξίζει? Αν φτιάξαν μιά σωστή συσκευή, ας την πιστοποιήσουν και να την διαφημίσουν καταλλήλως, δεν θα τρέχω εγώ να κάνω την δουλειά τους, την στιγμή κιόλας που υπάρχει το Invicta που κάνει το 1/3 των χρημάτων που ζητάνε οι κύριοι αυτοί για την άγνωστη κατασκευή τους.

Στο κάτω-κάτω, δεν έχω ακούσει ακόμα κάτοχο ελληνικού τζακιού να μας πει ακριβείς πληροφορίες για το τζάκι του. Πως λέω εγώ, έκαψα 8 τόνους, είχα 25 βαθμούς και το τζάκι μου έδωσε παραπάνω ενέργεια από τα 18.5000kW που πήρα από τα 1800 λίτρα πετρέλαιο του χειμώνα του 2010. Ας αρχίσουν οι ευχαριστημένοι κάτοχοι να μιλάνε (ή ας μας πούνε οι εγκαταστάτες ποιά είναι αυτά τα καλά ελληνικά τέλος πάντων), να μας αλλάξουνε γνώμη για τις μαϊμούδες...[/quote]

@χρηστος8 & Αστερης

Αυτο που ουσιαστικα είπα ειναι οτι ο κοσμος θα πρεπει να εμπιστευτει συσκευες που εχουν περισσοτερες πιστοποιησεις απο ένα απλό ΕΝ 13229 γιατί το ΕΝ 13229 έχει πολύ χαλαρές προδιαγραφες.

Δηλαδη μια συσκευη για να ειναι σωστη και πιστοποιημενη με αυστηρους νομους θα πρεπει να έχει:
CE, EN14785, EN303-5, EN13240, ΕΝ 13229, EN12815 (ευρωπαικές γενικά) VKF AEAI (Ελβετικη), SINTEF (Νορβηγικη), TUWien (πανεπιστημιου τεχνολογιας της Βιεννης) 15α Β-ΩΓ (Αυστριας), MOCT P8.568-77 (Ρωσιας).

Τωρα πως η κουβέντα γυρισε στα Ελληνικα χωρις πιστοποιησεις τζάκια δεν ξέρω. Εγω ποτέ δεν μίλησα γι αυτα, και θεωρω οτι τα περισσοτερα Ελληνικά τζάκια κανουνε μονο για scrap.
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by JimG.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18248 από JimG
Απαντήθηκε από JimG στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

maria έγραψε: ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΠΟΙΟ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΚΑΛΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΤΖΑΚΙ ΝΕΡΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΚΑΙ ΤΙΜΗΣ?
ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ 150 Μ2.
ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ LA NORDICA KAI PALAZZETI?
ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Μαρία καλημέρα.

Εαν μιλάμε για τζάκι νερου αυτο που θα σου πρότεινα να κανεις πριν προχωρησεις σε οποιαδηποτε έρευνα - αγορα είναι να δεις τι θερμιδικές απαιτησεις έχει το κυκλωμα των καλόριφερ που έχεις σπιτι και οχι με κριτηριο τα τετραγωνικα του σπιτιού σου.
Εάν γνωρίζεις τις θερμιδικές απαιτήσεις τοτε θα είναι πιο σωστο να για γίνει μια ολοκληρωμένη πρόταση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18261 από gyrismata
Απαντήθηκε από gyrismata στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε:

giol έγραψε: Φωτό: www.flickr.com/photos/76535794@N08/
http://www.flickr.com/photos/76535794@N08/

Εκεί που είναι η κορνίζα έχω την τηλεόραση. Η πλάτη είναι μονότουβλο για αυτο έχω κάνει πατέντα με dexion για να στηρίξω την tv στους πλαινούς τοίχους.

Η επιθυμία μου είναι να βάλω ένα καλό βεντιλατέρ (είτε στη φούσκα ή από κάτω) για να στέλνω τον αέρα μερικά μέτρα μακριά μήπως πιάσει και το υπόλοιπο σπίτι (120 τ.μ 3αρι).
Να το βάλω μόνος δεν το βλέπω αλλά υπολόγιζα ότι ο μάστορας θα μπορούσε να κατεβάσει τη μονότουβλη πρόσοψη και όχι όλο. Λέτε να με γδάρει;

Το σπίτι θερμαίνεται με κλιματιστικό, η μόνωση εξαιρετική ,περιοχή Μπραχάμι.


εαν η χτιστή φούσκα που έχεις είναι σχετικά ευρύχωρη κ μπορεί να δουλέψει μέσα ο μάστορας, τοτε θα χαλάσεις μονο την πρόσοψη, απο το δάπεδο και μέχρι το ύψος που θες να μπει η εστία
Θα στη μονωσει εσωτερικά με πετροβαμβακα, θα σου κάνει στο επάνω μέρος την τρύπα για την περσίδα εξαγωγής του ζεστού αέρα, θα σου συνδέσει την καμινάδα και στο τέλος αφού μπει η εστία, θα κλείσει τυχών ανοίγματα που έχουν μείνει είτε με τούβλο πάλι χτιστά ή με γυψοσανίδα.

Εαν δεν εισαι τυχερός κ δεν μπορούν να γίνουν ολα τα παραπάνω τότε αναγκαστικά θα το χαλάσεις όλη την προσοξη και θα το κανείς απο την αρχή με γυψοσανίδα

αν ειναι να βαλεις βεντιλατερ, τότε βαλέ και τον εναλλάκτη που προτείνει ο Αστέρης

Αν πάρεις μάστορα, θα υπολογίζεις περίπου στα 1000ευρω περαστικά


Λίγο πολύ αυτή είναι και η δική μου περίπτωση. Απλά το τζάκι μου δεν έχει είσοδο εξωτερικού αέρα και ίσως γιαυτό θέλει ένα παράθυρο στην ανάκλιση για να μην καπνίζει. Εγώ συγκαταλέγομαι στην κατηγορία ευρύχωρης φούσκας; Αν δεν σου κάνει κόπο έχω επισυνάψει κάποιες φωτογραφίες μερικά posts πιο πάνω...Ρίξε μια ματιά και πες μου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.440 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ