Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17877 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

valsam έγραψε: Ξεκινησε το γκρεμισμα ο αδελφος μου το πρωι μαζι με τον υδραυλικο για να βαλει τον τζακολεβητα του,θα παω εγω το απογευμα για να σηκοσουμε την εστια (300 κιλα)να την βαλουμε στην θεση της,με πηρε τηλ. και με ρωτησε για τον εναλακτη(ξαφνικα εγινα και ειδικος!),(ο υδραυλικος δεν σκαμπαζει απο εναλακτες),που μνα μπει οτο βεντιλατερ (σε ποια θεση ,πισω,κατω ,πλαγια απο την εστια),και πως θα γινει να δουλευει αυτοματα οπως ειπε ο Αστερης,χρειαζετε εναν θερμοστατη απ'οτι καταλαβα για να μπει επανω στον εναλακτη για να δωσει εντολη στο κοντρολερ ωστε να ανοιγει μετα τους 50 βαθμους για να μην στελνει κρυο αερα,που ακριβος μπαινει ο θερμοστατης και πως πιανετε και τι ειναι το κοντρολερ και απο που τον προμηθευετε κανεις?


Για controller θα παρεις το δοκιμασμενο Tiemme FC 810, σχεδόν όλοι αυτό βαζουμε. Αυτό θα προσπαθησετε να το βαλετε σε καμια πλαινη οψη της γυψοσανιδας, για να μην φαινεται στην φατσα. Στο κοντρολερ θα συνδεθει το αισθητηριο (και οχι θερμοστατης οπως λες), το οποιο θα συνδεθει στον εναλλακτη και βαση του προγραμματισμου που θα κανεις θα ανοιγει το βεντιλατερ. Στο λινκ παρακατω σου δινω το manual του controller για να δεις πως θα παιξετε με τις ρυθμισεις.

www.tzaki.com.gr/Articles/31/810.pdf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17883 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
εμενα θα μου πειτε για κανα καλο μοτερ;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17884 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
στη sivar θα βρεις αυτο που θες.

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17891 από nkpanda
Απαντήθηκε από nkpanda στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γεια σας. Παρακολουθώ το Forum , έχω διαβάσει τα περισσότερα θέματα και νομίζω ότι έχω μάθει αρκετά πράγματα. Η βοήθεια που δίνετε όλοι με τις γνώσεις σας είναι πολύ σημαντική.

Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με την εισαγωγή εξωτερικού αέρα για την καύση. Το τζάκι είναι παλαιό πέτρινο κτιστό ( 1880) και αναγκαστικά θα μπει κασέτα. Η πλευρά στην οποία βρίσκεται είναι 200 cm κάτω από το έδαφος.

Η εστία ( La Nordica 70 CRYSTAL) θα τοποθετηθεί σε βάση 50 cm πάνω από το δάπεδο. Τον αέρα το θέλει από κάτω και στις προδιαγραφές απαιτείται διατομή 120 cm. Υπάρχουν δύο επιλογές.

Η πρώτη με αγωγό διατομής φ160 η Φ180 πίσω από την εστία από ύψος 200 cm θα κατέβει προς τα κάτω και μετά από 180 cm θα πάρει μια στροφή προς τα πάνω ώστε το στόμιο εξόδου να βρεθεί κάτω από την εστία. ( θα έχει επιπλέον και μήκος 60 cm για την οριζόντια εισαγωγή από των εξωτερικό χώρο του τοίχου). [ Επισυνάπτεται σχετικό (ο Θεός να το κάνει) σκίτσο ]

Η δεύτερη ( το έδαφος που βρίσκεται το σπίτι είναι επικλινές ) από τα πλάγια με παραλληλόγραμμο αγωγό διατομής 15Χ10 που θα κινηθεί σε ύψος 40 cm στους εσωτερικούς τοίχους και με συνολικό μήκος 410 cm και τρεις γωνίες θα βρεθεί κάτω από την εστία.

Η πρώτη λύση για μένα από πλευράς εμφάνισης και κατασκευής είναι προτιμότερη.
Βέβαια το ζήτημα είναι αν λειτουργικά στέκει. Θα είναι αγωγός εισαγωγής φρέσκου αέρα η θα λειτουργεί σαν μια δεύτερη καμινάδα, θα ζεσταίνει τα πουλιά και ο απαιτούμενος αέρας θα μπαίνει από χαραμάδες σε πόρτες και παράθυρα; (Με κίνδυνο καπνίσματος από την υποπίεση, του ψυχρού ρεύματος αέρα που θα κατευθύνεται προς την εστία και πιθανής ανάγκης για κάποιο ανοικτό παράθυρο )

Θα ήθελα την γνώμη σας και μάλιστα αν υπάρχει εμπειρία από παρόμοια λειτουργία θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να γνωρίζω την πραγματική κατάσταση.

Σας ευχαριστώ.
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by nkpanda.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17892 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Stelios1 σε παρακαλώ στείλε με ένα email το κινητό σου, θέλω να συζητήσουμε για ένα καινουργιο Project που σκεφτομαι και που η γνωμη σου θα ειναι καθοριστικη για μενα?!

email Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.


Ευχαριστω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17893 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

michalisgr έγραψε: εμενα θα μου πειτε για κανα καλο μοτερ;;


Παρε με ενα τηλ

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.613 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ