Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4169 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Χονδρικα μου ειπε απ'το τηλεφωνο οτι θα μου βγει γυρο στις 5000 ευρω η μετατρωπη του τζακιου μου!!!!!!!
Και καλα του λεω γιατι να μην βαλω μια κασετα με 1500????????
Δεν παμε καθολου καλα!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4170 από pmet
Απαντήθηκε από pmet στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

valsam έγραψε:


Χονδρικα μου ειπε απ'το τηλεφωνο οτι θα μου βγει γυρο στις 5000 ευρω η μετατρωπη του τζακιου μου!!!!!!!
Και καλα του λεω γιατι να μην βαλω μια κασετα με 1500????????
Δεν παμε καθολου καλα!!!!!



Κοστος για την εγκατασταση που εχω περιγραψει σε προηγουμενο post και για επωνυμη κασετα ηταν 1500 ευρω η κασετα (στην τιμη μεσα ηταν και το ΦΠΑ και ολο το ποσο με αποδειξη) , και περιπου 300 ευρω τα υλικα που πηρα .Δηλαδη 2 μετρα σωληνα καμιναδας , 2 γωνιες 45μοιρες , σπυραλ αεραγωγοι , περσιδες , γυψοσανιδα πυραντοχη , σιλικονες , στοκος αλλα μικρο υλικα κτλπ .

Budget εκει περιπου ηθελα να φτασω δηλαδη το πολυ 2000 . Και δυστυχως δεν βρηκα καποιον να κανει την ολη δουλεια με λιγοτερο απο 2200 ( και η τιμη αυτη χωρις περασμα αεραγωγων στα δωματια) .

Μακης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4174 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pmet έγραψε:

Asteris έγραψε: Στον μεσαίο όροφο έχω τζάκι με βεντιλατέρ και στον κάτω παθητικό. Όταν καίει καλά το κάτω, βγάζει αέρα όσο το πάνω στην σκάλα 3 από τις 10.

Αν η φούσκα σου είναι καλά σφραγισμένη (κατά πως φαίνεται από το πείραμά σου), τότε βάλε ένα βεντιλατέρ στην κάτω εισαγωγή, θα δουλέψει. Να βάλεις και έναν κοντρόλερ για το μοτέρ, να μπορείς να χαμηλώσεις τις στροφές του όταν χρειάζεται.



Θα προτεινες βεντιλατερ και αερα απεξω ? η απο την κατω περσιδα αρα απο τον εσωτερικο αερα του σπιτιου ?

Εγω ημουν της αποψης να βαλω εξωτερικο βεντιλατερ , αλλα η ποσοτητα του αερα που ερχεται απεξω , δεν πρεπει να βγει απο καπου ? Θεωρωντας οτι τα σπιτια ειναι μονωμενα οποτε ο αερας που μπαινει απο που θα βγει ? Υποθετω σε εναν χωρο μεσα δεν μπορεις να βαζεις οσο αερα θες .

Μακης


Ο εσωτερικός αέρας έχει το πλεονέκτημα ότι ζεσταίνεται πιό εύκολα, καθότι είναι ήδη περίπου 20 βαθμών. Ο εξωτερικός είναι 0-5 βαθμών, οπότε θέλει 10-15% παραπάνω ενέργεια για να ζεσταθεί.

Από την άλλη, ο εξωτερικός αέρας ανανεώνει συνέχεια το σπίτι, εμείς δεν ανοίγουμε πλέον πόρτες για αερισμό, φέρνει συνέχεια το τζάκι, οπότε το σπίτι έχει εξαιρετική ατμόσφαιρα. Ο αέρας που έρχεται μέσα, δημιουργεί υπερπίεση στο σπίτι, ότι τυχόν χαραμάδες μέχρι τώρα έφερναν κρύο αέρα, τώρα δεν μπορούν, γιατί μέσα το σπίτι έχει μεγαλύτερη πίεση από έξω.

Το δικό μου τραβάει εξωτερικό αέρα. Αν το ξαναέκανα, θα έβαζα σίγουρα κλαπέτο να μπορώ να διαλέξω αερα μέσα/έξω, όπως στα αυτοκίνητα. Κάτω από τους 5 εξωτερική, θα το γύριζα σε εσωτερικό αέρα, ή 70/30%.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4199 από tasos25
Απαντήθηκε από tasos25 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
γεια σας και απο μενα γνωριζει καποιος συνφορουμιτης τα ενεργγειακα τζακια dovre σχεση τιμης αποδοσης η οτι αλλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4202 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

pmet έγραψε:

Asteris έγραψε: Στον μεσαίο όροφο έχω τζάκι με βεντιλατέρ και στον κάτω παθητικό. Όταν καίει καλά το κάτω, βγάζει αέρα όσο το πάνω στην σκάλα 3 από τις 10.

Αν η φούσκα σου είναι καλά σφραγισμένη (κατά πως φαίνεται από το πείραμά σου), τότε βάλε ένα βεντιλατέρ στην κάτω εισαγωγή, θα δουλέψει. Να βάλεις και έναν κοντρόλερ για το μοτέρ, να μπορείς να χαμηλώσεις τις στροφές του όταν χρειάζεται.



Θα προτεινες βεντιλατερ και αερα απεξω ? η απο την κατω περσιδα αρα απο τον εσωτερικο αερα του σπιτιου ?

Εγω ημουν της αποψης να βαλω εξωτερικο βεντιλατερ , αλλα η ποσοτητα του αερα που ερχεται απεξω , δεν πρεπει να βγει απο καπου ? Θεωρωντας οτι τα σπιτια ειναι μονωμενα οποτε ο αερας που μπαινει απο που θα βγει ? Υποθετω σε εναν χωρο μεσα δεν μπορεις να βαζεις οσο αερα θες .

Μακης


Ο εσωτερικός αέρας έχει το πλεονέκτημα ότι ζεσταίνεται πιό εύκολα, καθότι είναι ήδη περίπου 20 βαθμών. Ο εξωτερικός είναι 0-5 βαθμών, οπότε θέλει 10-15% παραπάνω ενέργεια για να ζεσταθεί.

Από την άλλη, ο εξωτερικός αέρας ανανεώνει συνέχεια το σπίτι, εμείς δεν ανοίγουμε πλέον πόρτες για αερισμό, φέρνει συνέχεια το τζάκι, οπότε το σπίτι έχει εξαιρετική ατμόσφαιρα. Ο αέρας που έρχεται μέσα, δημιουργεί υπερπίεση στο σπίτι, ότι τυχόν χαραμάδες μέχρι τώρα έφερναν κρύο αέρα, τώρα δεν μπορούν, γιατί μέσα το σπίτι έχει μεγαλύτερη πίεση από έξω.

Το δικό μου τραβάει εξωτερικό αέρα. Αν το ξαναέκανα, θα έβαζα σίγουρα κλαπέτο να μπορώ να διαλέξω αερα μέσα/έξω, όπως στα αυτοκίνητα. Κάτω από τους 5 εξωτερική, θα το γύριζα σε εσωτερικό αέρα, ή 70/30%.


το κλαπετο αυτο που θ εμπαινε αστερη?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4206 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
και κατι αλλο,βλεπω σε πολλα τζακια,οπω και στου Μακη εκτος απο το καλωδιο του ρευματοσ για τον ανεμιστηρα,και ενα κυτιο σαν θερμοστατη. Εχουν θερμοστατη να ρυθμισει κατι? Ολα ρυθμιζουν το ιδιο ή το καθενα κατι διαφοτερικο?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.500 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ