Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12047 από akapsali
Απαντήθηκε από akapsali στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
kwnmix
Η Γνώμη μου είναι να γκρεμισεις την φουσκα.
Να συνδεσεις την κασετα με την νεα καμιναδα και να σφεαγισεις πολυ καλά το κενο με την παλιά
Στη συνεχεια κανε νεα με γυψοσανιδα.
Σχετικά με την διατομή της καμιναδας αν το μηκος της καμιναδας είναι απάνω απο 5μ βάλε Φ180 για να μην τραβάει υπερβολικά και φευγει η ζεστη ολη εξω
Προσπάθησε επίσης να ακολουθήσεις τις οδηγιες του κατασκευαστή σχετικά με την συνδεση τω αεραγωγων και την εισαγωγη αερα στη φουσκα
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by akapsali.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kwnmix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12049 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@kwnmix

ξέπλυνε το εσωτερικό της φούσκας με απορρυπαντικό και ξεπλυνέ την καλά. Μόλις στεγνώσει πέρνα δύο χέρια αστάρι διαλύτη , ειδικό για επιφάνειες που έχουν καεί, μετά κάλυψε τις επιφάνειες με πετροβάμβακα (εκτός αν το αστάρι που βρεις αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες και δεν απελευθερώνει τοξικά αέρια όταν θερμαίνεται). Άνοιξε περσίδα στην χτίστη φούσκα (δεν χρειάζεται να την γκρεμίσεις όλη) , άνοιξε και περσίδα κάτω από το τζάκι για εισαγωγή αέρα αν δεν έχεις ήδη. Αν η κασσέτα παίρνει άερα κάυσης από μέσα μόνο και το σπίτι σου έχει καλή μόνωση θα χρειαστείνα φέρεις από κάπου αέρα αναπλήρωσης.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kwnmix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12056 από kox
Απαντήθηκε από kox στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ bill
Τελικα περασα απο το μαγαζι της Ν.Ιωνιας και οντως τα εχει λιγο φθηνοτερα. Οχι δεν το πηρα απο το μαγαζι στην Αναληψεως αν και την επομενη φορα θα αγορασω επωνυμο προιον με πιστοποιησεις και οχι απο βιοτεχνη.

@ erimitis
Σε ευχαριστω για τη προσφορα σου αγαπητε τεως προεδρε , αγορασα τον tiemme electronica fc 810 75ευρω και ψαχνω τωρα για μοτερ επωνυμο στα 600+ κυβικα σχετικα αθορυβο και οχι πολυ ακριβο...ακουω ιδεες!! Θα βαλω και εγω φωτο με τα σταδια των εργασιων για σχολιασμο...καλο απογευμα σε ολη τη παρεα!
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by kox.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12063 από marsdiv
Απαντήθηκε από marsdiv στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα στην παρεα. ειμαι σχεδων ετοιμος να ξεκινησω τις εργασιες με τοποθετηση εναλακτη .... και επειδη δεν μου απανατησε καποιος στις αποριες που εχω στο τοπικ μου στην προηγουμενη σελιδα να ρωτησω τουλαχιστον ενα πραγμα που με αποσχολει. θα εχω προβλημα να παρω αερα για το βεντιλατερ κατω στην φουσκα στην γυψοσανιδα ( βαζω και φωτο με το σημειο ) ? εχω προβλημα χωρου και δεν μπορω να παρω κατω απο την μαρμαρινη ποδια του τζακιου. ειναι μηπως πολυ κοντα στην εστια και μου βγαζει απο μεσα καπνο ? δεν ξερω ειναι το μονο που με αποσχολει. καμια ιδεα σας παρακαλω?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12066 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καταρχήν να σας ζήσει!
Εναλλάκτη θα πάρεις 1μετρο αφου σε παίρνει. Δεν ειμαι ειδικός αλλά αν ημουν στη θέση σου δε θα τραβούσα αέρα τόσο κοντά στην εστία...Μπορει και να μη συμβει τίποτα αλλά για να εισαι σίγουρος γιατί δε τραβάς απο το κλιμακοστάσιο όπως έγραψες αρχικά; Αν μάλιστα το κλιμακοστάσιο έχει κανα παράθυρο μπορεί να το ανοίγεις καμμιά φορά ώστε να ανανεώνεις και τον αέρα μέσα στο σπίτι...Βέβαια αν στο κλιμ/σιο υπάρχουν τυχόν οσμές (από οποιοδήποτε λόγο), αυτές θεωρητικά θα μεταφέρονατι και μέσα στο σπίτι.
Να φτιάξεις περσίδες για τον εναλλάκτη χαμηλά όπως έκανα εγώ το αποκλείεις; Εγώ τις έβαλα χαμηλά με το σκεπτικό ότι έτσι και αλλιώς ο ζεστός αέρας θα ανέβει προς τα επάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12067 από kwnmix
Απαντήθηκε από kwnmix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ akapsali
H καμινάδα μου έχει μήκος περίπου 12 μέτρα. Ο κατασκευαστής (ιταλός) στο σχετικό εγχειρίδιο της ecostar edilkamin προτείνει αν η καμινάδα είναι παραπάνω από 6 m να βάλω επάνω στην κασέτα μια συστολή Φ 200-160 και να τοποθετήσω Φ 16 σωλήνα.
Μου φαίνεται αρκετά μικρή αλλά τώρα αν δείτε με τι ορμή φεύγουν οι φλόγες επάνω στο κλαπέτο μέσα στην εστία ίσως ο Ιταλός να έχει δίκιο.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by kwnmix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.645 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ