Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11918 από akapsali
Απαντήθηκε από akapsali στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@χρηστος8

Ευχαριστώ για την απαντηση σου ..

@kox

Δεν νομιζω οτι υπάρχει στο εμπόριο ανταπτορας απο στρογγυλο σωλήνα σε τετράγωνο , μπορείς ομως να πάς σε βιοτεχνία λευκοσιδήρου κλπ και να σου φτιάξει κατα παραγελια αυτό που θές.
Θέλει μονο προσοχή να εφαρμοζουν σωστά και να μην υπάρχουν μεγάλα κενα στις συνδεσεις και εχουμε διαροή καπνου
Αν απο το τζακι σου ξεκιναει τετραγωνη καμιναδα θελεις τζακι-τετρ.καμιναδα ανταποτορας-εναλακτης- ανταπτορας-τετρ.καμιναδα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kox

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11919 από kwnmix
Απαντήθηκε από kwnmix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Οκ το πήρα απόφαση τελικά γκρέμισμα το τζάκι από τη μαρμαροποδιά και επάνω αφού βγάλω την κασέτα και τοποθέτηση ανοξείδωτης λείας Φ 200 12 μέτρα μέχρι την ταράτσα πάνω.
Αφού πλέον θα έχω επένδυση γυψοσανίδας θα βγάλω και τους δύο αεραγωγούς επάνω από το τζάκι (οπότε έχουμε από υλικά γυψοσανίδες, δύο σπιράλ για αεραγωγούς και τέσσερις περσίδες- δύο για τους αεραγωγούς και δύο ανακουφιστικές από επάνω. Υποθέτω πετροβάμβακας δεν θα χρειαστεί αφού σκέφτομαι να βάλω πυράντοχη γυψοσανίδα ή ytong αν το λέω σωστά και προτείνεται για τέτοια τοποθέτηση.
Φυσικά αφού θα κάνω όλα αυτά αναρωτιέμαι αν μπορώ να βάλω εναλλάκτη αφού θα γίνει που θα γίνει η γυψοσανίδα και εάν θα κερδίσω τίποτα από αυτό και εάν μπορώ να το τοποθετήσω στη δικιά μου κασέτα (ecostar edilkamin 13,5 kw άντε να βγάζει πραγματικά 10 με 11).
Υπολόγισα χονδρικά περίπου 200 με 250 € για σωλήνα καμινάδας, 150 μου είπαν για πυράντοχη γυψοσανίδα με περαστικά και δεν έχω υπολογίσει ακόμα κόστος περσίδες και σπιράλ αεραγωγών. Βλέπω το κόστος να ανεβαίνει αρκετά ψηλά. Και εάν μπει εναλλάκτης θα εκτιναχτεί κατακόρυφα.
Αυτό πια δεν είναι τζάκι καταντάει χρέος :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11920 από kox
Απαντήθηκε από kox στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ akapsali
κατι τετοιο σκεφτηκα και εγω , αλλα ειναι μεγαλη φασαρια με ρισκο!!

Λοιπον οσον αφορα τον FC810 τιμη που βρηκα στον Βολο στοιχιζει 85 ευρω μαζι με την αγορα μοτερ 800μ3/ωρα . Μου εκανε καλη εντυπωση ποσο σχετικα αθορυβα λειτουργουσε στη max παροχη. Στα αρνητικα του , η προελευση του (τουρκια , αν και μου δινουν ενα χρονο εγγυηση) και η τιμη του για κατι μη επωνυμο 110ευρω. Συνολο λοιπον 190. Τι λετε??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11927 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kwnmix έγραψε: Οκ το πήρα απόφαση :(


Θα σου πρότεινα να βάλεις πετροβάμβακα γιατί αν πέσει το ρεύμα και δουλεύει το τζάκι, όλη η ζέστη θα μαζευτεί στον "θερμοθάλαμο" και η πυραντοχή θα δεχτεί ισχυρό σοκ. Όσο για τον εναλλάκτη αν βάλεις έξτρα βεντιλατέρ στον εναλλάκτη πάνω, που σημαίνει θόρυβος από δύο βαντιλατέρ, θα κερδίσεις αρκετά. Εναλλάκτικα αν η καμινάδα που φεύγει από το τζάκι είναι μονού τοιχώματος, θα απελευθερώνει -σε συνδυασμό με τις απώλειες τις κασέτας- αρκετή θερμότητα στον θερμοθάλαμο και θα μπορείς να την πάρεις στο σπίτι μέσω φυσικής ροής, βάζωντας μια περσίδα εισαγωγής κάτω και μια πάνω. Από την στιγμή που γκρέμισες την φούσκα μπορείς να κανονίσεις να έχεις 1.5 μέτρο καμινάδα "εκτεθειμένη" στον αεροθάλαμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11928 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kox έγραψε: @ akapsali
κατι τετοιο σκεφτηκα και εγω , αλλα ειναι μεγαλη φασαρια με ρισκο!!

Λοιπον οσον αφορα τον FC810 τιμη που βρηκα στον Βολο στοιχιζει 85 ευρω μαζι με την αγορα μοτερ 800μ3/ωρα . Μου εκανε καλη εντυπωση ποσο σχετικα αθορυβα λειτουργουσε στη max παροχη. Στα αρνητικα του , η προελευση του (τουρκια , αν και μου δινουν ενα χρονο εγγυηση) και η τιμη του για κατι μη επωνυμο 110ευρω. Συνολο λοιπον 190. Τι λετε??


φιλε υπαρχει και ενα μαγαζι στη Ν Ιωνια κοντα στην πλατεια με ειδη εξαερισμου τα βρηκα ολα πιο φθηνα,δεν ειχα βεβαια πολυ χρονο.Δες και εκει

μηπως το τζακι το εβαλες απο γνωστο μαγαζι στην αναληψεως καποιας κυριας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11942 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ω ρε μαγκες ποσο ευκολα αποφασιζετε να γκρεμισεται το τζακι και να ξεκινησετε απο την αρχη χωρις να κοψετε τα απ αυτα του τζακα.Μαλλον εχετε λεφτα για πεταμα.Τελικα νομιζω οτι εγω αν και πρωην προεδρος δεν ειμαι και τοσο καμενος οσο αλλοι.
Ρε μαγκες ενα 18αρι κλιματιστικο στην εξοδο του οταν δουλευει στο μαχ ζητημα να βγαζει 35-40 βαθμους.Οποτε ενα τζακι και 55 βαθμυς ζεστο αερα να εχει κανει δουλεια σε συναρτηση με το τζακι που και αυτο αποδισει θερμοτητα στο χωρο απο την φυσικη ροη οποτε μην σας πιανει πανικος ηρεμιστε!!!!!!!!
Εδω μεσα περιγραφετε απο το τελειο μεχρι το χειριστο εαν ειμαστε στην μεση ειμαστε καλα το να πιασετε ομως το τελειο αν το τζακι εχει ηδη χαμηλες προδιαγραφες ειναι ακατορθωτο.Για παραδειγμα εμενα η φουσκα μου μεσα εχει ενα μεγαλο ΤΙΠΟΤΑ ε τι να κανω να ανοιξω για να βαλω πετροβαμβακα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ
Υπομονη
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by erimitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.464 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ