Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11074 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ότι δεν αναπνέεις πετροβάμβακα πριν τους 200+ βαθμούς που αρχίζουν να εξαχνώνωνται οι συνδετικές ρητίνες. Αλλά αν σε κάνει να νιώσεις καλύτερα, βάλε πλάκες. Απλά αν χρειαστεί να τις ξηλώσεις για να διορθώσεις τίποτα μέσα, θα είναι μεγαλύτερη φασαρία. Βάλε το βεντιλατέρ που είναι και το πιό επικίνδυνο να χαλάσει σε κάποιο προσβάσιμο μέρος, πχ κάνε ένα πορτάκι πρόσβασης.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11090 από LARRY
Απαντήθηκε από LARRY στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αυτο ομως που λεει επισης ειναι οτι θερμενει χωρο εωσ 250τμ.Αληθευει αυτο?Δες και το LUGANO απο την ιδια εταιρεια με μεγαλυτερη αποδοση στην συνεχη καυση αλλα για μικροτερο χωρο.Γιατι?
Εχω μπερδευτει.Το τζακι ειναι κατι που θελω να κανω στο σπιτι , να διαθεσω τα λεφτα που πρεπει για να εχω κατι καλο που να μου αποδιδει αυτο που λεει και πανω απο ολα να εχουμε την θαλπωρη της ζεστεσιας στο σπιτι μας.Η αξια το χρηματων στο τζακι ειναι κατι που ειναι αναλογο στο τι αγοραζεις.Κατι σαν τα αυτοκινητα.Δεν ξεχναω οτι εχω 2 παιδια και ολη αυτη η κατασταση που εχει δημιουργηθει στην πολυκατοικια μας, μας αναγκαζει να βρουμε καινουργιου τροπους να ζεσταθουμε εφοσον δεν πληρωνουν ολοι το πετρελαιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11093 από azio1967
Απαντήθηκε από azio1967 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
C:\fakepath\Βίντεο0159.3gp
Θεωρώ πρέπον ως μέλος αυτού του φόρουμ να κοινοποιήσω μια απλή και φτηνη κατασκευή που μπορεί να καταστήσει ένα απλό τζάκι από έναν φαταούλα ξύλου χωρίς ιδιαίτερη απόδοση,σε ένα αερόθερμο (ενεργειακό)τζάκι με σημαντική απόδοση και σημαντική ελάφρυνση στο κυρίως καύσιμο(αν και ως ένα σημείο μπορεί να υποκαταστήσει το κυρίως καύσιμο).Η δυνατότητά του είναι ότι μπορεί από μόνο του τελείως να ζεστάνει έναν εννιαίο χώρο 70-80 τ.μ.τηρουμένων των αναλογιών(μόνωση,διαρροές κ.λ.π.)Το κατασκεύασα μ'έναν φίλο μου απλό σιδερά.Το κόστος του είναι περίπου 100 ευρώ (το μεγαλύτερο μερίδιο του κόστους είναι το φυσερό που προσάρμοσα για νε στέλνει τον εξωτερικό αέρα μέσα στο δίκτυο των σωλήνων.Είναι αθόρυβο σε σχέση με κάποιες έτοιμες κατασκευές που έχουν εσωτερικό μοτέρ.Η θερμότητα του αέρα εξαρτάται απ'τη φωτιά που έχεις.Η έντασή του εξαρτάται από το φυσερό που θα προσαρμόσεις.Μπορώ ανα πάσα στιγμή να το αφαιρέσω (αποτελείται από 2 κομμάτια)για να καθαρίσω την εστία.Εγω δεν το κάνω διότι το καθαρίζω απ'ευθείας με σκούπα.Το μεγάλο του ατού είναι ότι κατασκευάστηκε με τη μέγιστη οικονομία χώρου σε σύγκριση με την έτοιμη κατασκευή.
C:\fakepath\Βίντεο0159.3gp
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by azio1967.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11099 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Για να δούμε το βίντεο πρέπει να το ανεβάσεις στο you tube. Από το σκληρό σου δεν μπορούμε να το δούμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11100 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

LARRY έγραψε: Αυτο ομως που λεει επισης ειναι οτι θερμενει χωρο εωσ 250τμ.Αληθευει αυτο?Δες και το LUGANO απο την ιδια εταιρεια με μεγαλυτερη αποδοση στην συνεχη καυση αλλα για μικροτερο χωρο.Γιατι?
Εχω μπερδευτει.Το τζακι ειναι κατι που θελω να κανω στο σπιτι , να διαθεσω τα λεφτα που πρεπει για να εχω κατι καλο που να μου αποδιδει αυτο που λεει και πανω απο ολα να εχουμε την θαλπωρη της ζεστεσιας στο σπιτι μας.Η αξια το χρηματων στο τζακι ειναι κατι που ειναι αναλογο στο τι αγοραζεις.Κατι σαν τα αυτοκινητα.Δεν ξεχναω οτι εχω 2 παιδια και ολη αυτη η κατασταση που εχει δημιουργηθει στην πολυκατοικια μας, μας αναγκαζει να βρουμε καινουργιου τροπους να ζεσταθουμε εφοσον δεν πληρωνουν ολοι το πετρελαιο.


Από 45 έως 200τμ λέει. Εσύ ποιό σπίτι έχεις σαν μόνωση, ξέρεις? Θα έπαιρνες ένα 1000άρι αυτοκίνητο για να ταξιδεύεις συνέχεια με 150 στην εθνική? Τα πιάνει τα 150 το χιλιάρι, αλλά μόλις βρεθεί ένας αντίθετος άνεμος θα πέσει στα 130. Υπολόγιζε τουλάχιστον 10-12kW συνεχούς ανά 100τμ, ώστε να καίει και λίγο στο χαλαρό, όχι όλο στην τσίτα το τζάκι σου και να έχει και απόθεμα να δώσει όταν πιάσει κάνα μείον στην πόλη. Είσαι και εκτεθειμένος από παντού όπως λες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11104 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@Larry, νομίζω ότι λέει από 45-200 μ2 ,που σημαίνει 45 χωρίς μόνωση και 200 με σούπερ μόνωση (θερμοδιακοπές, λίγα ανοίγματα, ytong κ.τ.λ). Επίσης αυτά είναι εκτιμήσεις. Η φυσική είναι το μόνο κριτήριο που καθορίζει πόση ενέργεια χρειάζεσαι για να ζεστάνεις το σπίτι και χοντρικά λέει ότι για νορμάλ μόνωση θές 1 kw κάθε 10 τ.μ. για να έχεις 21 μέσα με 0 έξω. Αν το θέρμόμετρο εκεί που ζεις δεν πέφτει κάτω από τους 10 τότε και με τα μισά kw θα τα βγάλεις πέρα. Προφανώς το τζάκι το θες και σε έχει πείσει ο πωλητής. Ρώτα τον αν το έχει πουλήσει σε άλλον να τον πάρεις τηλέφωνο να σου πει εντυπώσεις με τον φετινό χειμώνα. Εμένα ένας συμπαθέστατος πωλητής που πήγε να μου πουlήσει το Ν-20 μου είπε όταν τον ρώτησα πως θα ζεστάνω 120 τ.μ. με 9 kw ότι "θα το ζεστάνει". Αν θες μέτρα πόσες θερμίδες είναι τα σώματα σου και κάνε την μετατροπή σε kw , αν βγαίνει 6,7kw σου κάνει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.513 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ