Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3510 από jey
Απαντήθηκε από jey στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα και χρόνια πολλά.Διάβασα χθές όλες τις σελίδες του νήματος και ομολογώ ότι έμαθα πολλά , αλλά και μπερδευτηκα πάρα πολύ με τόσο όγκο πληροφοριών που συνέλεξα.
Θα ήθελα , επειδή όσο περισσότερο διαβάζω τόσο περισσότερο θα μπερδεύομαι με τόσες τεχνικές λεπτομέρειες, αν μπορούν οι φίλοι που όπως δείχνουν κατέχουν το θέμα asteris και vasilis ναδώσουν κάποιες προτάσεις.
Αν όχι για συγκεκριμένες μάρκες και τύπους , για το είδος του τζακιού που πρέπει να επιλέξει κανείς και τι να προσέξει.
Φυσικά όπως λέει πολύ σωστά ο Asteris πρώτα είναι το οικονομικό.
Ξέρω πως θα πάρω την απάντηση "εξαρτάται ποσα μέτρα ,που ειναι,τι μόνωση έχει το σπίτι σου κλπ.
Για να βοηθήσω την οικονομία της συζήτησης και άν θέλετε να δώσετε κάποιες γενικές πληροφορίες για το τι πρέπει να προσέξει και να προτιμήσει κάποιος στην αγορά ενός ενεργειακού τζακιού, αλλά και στην εγκατάσταση του (καμινάδες,μόνωση,περσίδες,βεντιλατέρ)
Ευχαριστώ πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3512 από vasilisd
Απαντήθηκε από vasilisd στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

vasilisd έγραψε: Αν ο εναλλάκτης δουλεύει υπέρ του δέοντος καλά, σκέψου πως δουλεύει μια ολοκληρωμένη ενεργειακή εστία ;)
Άλήθεια, όταν λές απλή ενεργειακή τι εννοείς;
Asteris προσπαθώ να μεταφέρω τις γνώσεις που έχω αποκτήσει (για όποιον θέλει να τις ακούσει), ωστε να γίνει ποιο απλή η επιλογή μιας καλής εστίας. Καλώς η κακώς, είναι μια επένδυση που σίγουρα θέλεις να αποδώσει τα μέγιστα. Σίγουρα μια οικονομική λύση είναι οι κασσέτες, απο εκεί και πέρα σας λέω την γνώμη μου και συζητάμε τα θετικά και τα αρνητικά. Μια ακόμη πιο οικονομική λύση αν θέλεις είναι και οι αερόθερμες σόμπες, το θέμα είναι τι χώρο θέλεις να ζεστάνεις, και τι κατανάλωση θα έχεις. Επιλέγοντας ως κύριο μέσο θέρμανσης το ξύλο και αφήνοντας πίσω την ευκολία που σου παρέχει το πετρέλαιο, σκοπός και στόχος φαντάζομαι είναι η οικονομία. Αλλιώς τι νόημα έχει;
Όσο για τον κλωβό, γιατί να μη μπορεί να είναι αεροστεγής; Ένας καλός τζακάς μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά, και μάλιστα θα το πρότεινε και ο ίδιος.


Επαναλαμβάνω ότι αν είχα χρήμα/κουράγιο, θα γκρέμιζα και θα έβαζα μονομπλόκο. Απλά εδώ μέσα οι περισσότεροι ψάχνουν κάτι οικονομικό, οπότε αναγκαστικά η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από κασέτες-απλές ενεργειακές. Απλές εννοώ αυτές που έχουν σκεπή (και δεν μπαίνουν σαν κασέτα σε τζάκι από πυρότουβλα)και θέλουν θερμοθάλαμο από πάνω.


Βρε asteris δε μπορώ να καταλάβω τι λέω λάθος.. Προσπαθώ να μεταφέρω στο κόσμο το γεγονός πως η επιλογή μιας εστίας, είναι όπως και να το κάνουμε μια επένδυση. Αν για να ζεστάνω τον χώρο μου θέλω μαζί με την εστία και ένα ξυλοκόπο να κοβει και να μου φέρνει ξύλα αβέρτα να ταίζω τι νόημα έχει αν γλιτώσω λεφτά απο μια φτηνή επιλογή;
Έλεος, δεν είναι καμια παράξενη επιστήμη η κατασκευή ενός ενεργειακού τζακιού, ούτε καμια νανοτεχνολογία που ανακαλύφθηκε τώρα.. Νεοσύστατο προιόν είναι, και όπως είναι φυσικό όλοι εκμεταλλεύονται την άγνοια του κόσμου ως προς το αντικείμενο πουλώντας ακριβά εστίες που θα μπορούσαν να προσφέρουν σε πολύ ποιο προσιτές τιμές. Απο την αντίθετη άκρη, υπάρχουν και οι "αλμπάνηδες" που βαφτίζουν εστίες σε ενεργειακές, αψηφώντας απλά βασικούς κανόνες που τις διέπουν για να αυξήσουν το κέρδος τους ενώ παράλληλα κρατάνε μια χαμηλή τιμή, με τα γνωστά προβλήματα. Δεν απαρτίζεται η αγορά όμως μόνο απο αλμπάνηδες, προς Θεού.

jimopoulos, δε μπορώ να ξέρω τι είχε στο μυαλό του ο κατασκευστής της συγκεκριμένης εστίας..
Ο κρύος αέρας της πρωτογενούς, θερμαίνεται εν μέρη πριν φτάσει στη βάση της φωτιας.

sofix κάνε μια αναζήτηση στο google, σαφώς και υπάρχουν Ελληνικές εταιρίες με πιστοποιήσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3515 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisd έγραψε: dmtr σαφώς και είπαν αλήθεια, ο κεραμοβάμβακας είναι ένα πολύ καλό θερμομωνοτικό υλικό, αντέχει σε υψηλότερες θερμοκρασίες απο τον πετροβάμβακα που ο τελευταίος λόγο χαμηλότερου κόστους έχει καθιερωθεί σαν μόνωση στα τζάκια χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν είναι κατάλληλος.
Όσο για την κασσέτα που τοποθέτησες, δε μας λές πληροφορίες για τα Kw που αποδίδει, πόσες ώρες ανάβεις το τζάκι ημερησίως για να καταναλώνεις 40 κιλά, όπως επίσης και λεπτομέριες για τον χώρο σου, αν είναι μονωμένοι οι τοίχοι, διπλά κουφώματα, πυλωτες κλπ. Το επίπεδο κατα 7 σκαλοπάτια χαμηλότερα που μας λες, αν δεν στείλεις αέρα με αεραγωγούς δε πρόκειτε ποτέ να ζεσταθεί, ο ζεστός αέρας έχει την τάση σαν ελαφρύτερος να πηγαίνει ψηλά. Γενικά, ένας χώρος για να ζεσταθεί επαρκώς πρέπει να έχουμε σωστή κυκλοφορία θερμού αέρα.


Vasilisd, H κασσέτα είναι 13 kw της spartherm.




Το τζάκι το ανάβω κάθε μέρα στις 10 το πρωί μέχρι τις 12 το βράδυ. Οι τοίχοι είναι διπλοί αλλά το μονωτικό υλικό που μπήκε το 1989, ένας ασπρος αφρός, δεν είναι ότι καλύτερο. Τα κουφώματα ξύλινα με διπλά τζάμια. Φέτος έβαλα αυτοκόλλητα λάστιχα στα κουφώματα και βελτιώθηκε η κατάσταση αισθητά. Η πλάκα έχει 3 πόντους πολυουρεθάνη και από πάνω κτιστό κεραμίδι. Το σπίτι είναι μονοκατοικία, ελεύθερο τριγύρω, χωρίς πυλωτή. Με ενδοδαπέδια με αντιστάθμιση χρειάζομαι περίπου 25 λίτρα πετρέλαιο το 24ωρο για όλο το σπιτι 215 τ.μ. μαζί με τα υπόγεια.
Πάντως για την Ατιική που τα ξύλα έχουν 170-200 ευρώ ο τόνος τα πράγματα είναι δύσκολώτερα.
Λόγω της μεγάλης ηλιοφάνειας και του ηπιότερου κλίματος της Αττικής σε σχέση με τη Βόρεια Ελλάδα, οι αντλίες θερμότητας σε συνδιασμό με ηλιακά πάνελ και δοχείο αδράνειας 1000 λίτρων, νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση. Ειναι ένα κόστος 10000 ευρώ, περίπου, η εγκατάσταση, το οποίο όμως αποσβαίνεται σε μια 5ετία ή και νωρίτερα.
Και το τζάκι.... τζάκι. Απλά το ανάβεις όποτε και όσο κάνεις κέφι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3530 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisd έγραψε:

Asteris έγραψε:

vasilisd έγραψε: Αν ο εναλλάκτης δουλεύει υπέρ του δέοντος καλά, σκέψου πως δουλεύει μια ολοκληρωμένη ενεργειακή εστία ;)
Άλήθεια, όταν λές απλή ενεργειακή τι εννοείς;
Asteris προσπαθώ να μεταφέρω τις γνώσεις που έχω αποκτήσει (για όποιον θέλει να τις ακούσει), ωστε να γίνει ποιο απλή η επιλογή μιας καλής εστίας. Καλώς η κακώς, είναι μια επένδυση που σίγουρα θέλεις να αποδώσει τα μέγιστα. Σίγουρα μια οικονομική λύση είναι οι κασσέτες, απο εκεί και πέρα σας λέω την γνώμη μου και συζητάμε τα θετικά και τα αρνητικά. Μια ακόμη πιο οικονομική λύση αν θέλεις είναι και οι αερόθερμες σόμπες, το θέμα είναι τι χώρο θέλεις να ζεστάνεις, και τι κατανάλωση θα έχεις. Επιλέγοντας ως κύριο μέσο θέρμανσης το ξύλο και αφήνοντας πίσω την ευκολία που σου παρέχει το πετρέλαιο, σκοπός και στόχος φαντάζομαι είναι η οικονομία. Αλλιώς τι νόημα έχει;
Όσο για τον κλωβό, γιατί να μη μπορεί να είναι αεροστεγής; Ένας καλός τζακάς μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά, και μάλιστα θα το πρότεινε και ο ίδιος.


Επαναλαμβάνω ότι αν είχα χρήμα/κουράγιο, θα γκρέμιζα και θα έβαζα μονομπλόκο. Απλά εδώ μέσα οι περισσότεροι ψάχνουν κάτι οικονομικό, οπότε αναγκαστικά η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από κασέτες-απλές ενεργειακές. Απλές εννοώ αυτές που έχουν σκεπή (και δεν μπαίνουν σαν κασέτα σε τζάκι από πυρότουβλα)και θέλουν θερμοθάλαμο από πάνω.


Βρε asteris δε μπορώ να καταλάβω τι λέω λάθος.. Προσπαθώ να μεταφέρω στο κόσμο το γεγονός πως η επιλογή μιας εστίας, είναι όπως και να το κάνουμε μια επένδυση. Αν για να ζεστάνω τον χώρο μου θέλω μαζί με την εστία και ένα ξυλοκόπο να κοβει και να μου φέρνει ξύλα αβέρτα να ταίζω τι νόημα έχει αν γλιτώσω λεφτά απο μια φτηνή επιλογή;


Τίποτα δεν κάνεις λάθος, απλά δεν είναι εποχή για mercedes, είναι εποχή για φιατάκια. Λίγοι αυτοί που έχουν ήδη τζάκι και θα το γκρεμίσουν για να βάλουν μονομπλόκο, οι περισσότεροι θέλουν οικονομική θέρμανση, γιατί δεν ξέρουν τι τους ξημερώνει αύριο. Όποιος έχει λοιπόν να πουλήσει καλά φιατάκια, θα σώσει την παρτίδα και θα κάνει και την δουλειά του ο κόσμος σωστά.

Ενεργειακό τζάκι από έλληνα είχα βρει μόνο του Σαμουκατσίδη στην Πτολεμαΐδα, αλλά όπως είπα δυστυχώς δεν είχε κλασσικές εστίες/κασέτες, και εγώ δεν είχα καμία διάθεση να διαλύσω τις επενδύσεις μου και να τις ξαναπληρώσω από την αρχή. Ούτε τα χρήματα.

Μια παρουσίαση των προιόντων σου δεν νομίζω να πείραζε το forum. Τόσες ελληνικές φόλες βλέπω σε σπίτια φίλων, ας δούμε και κάτι σοβαρό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3535 από polis
Απαντήθηκε από polis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλημερα και απο εμενα και καλη χρονια.το τζακι που εχω τωρα περνει αερα απο εξω και οπωσ ειπα και προηγουμενα οταν το βαζω πολλα ξυλα και εχει μεγαλη φλογα μετα απο λιγο βγαζει σαν μια μυρωδια απο τισ περδιδεσ και λιγο καπνιλα.τον αερα που περνει απο εξω δεν παει με σωληνα κατω απο το τζακι απλοσ το εχει αφησει ανοιχτο για να περνει απο παντου αερα το τζακι μου ειχε πει.τελοσ παντον τορα με κλειστη την πορτα μου κραταει σε θερμοκρασια το ενιαιο χωρο 65 τμ εκει στουσ 21 με 22 βαθμουσ.γιαυτο σκεφτομαι να βαλω μια κασετα ενεργιακου τυπου σαν αυτην που εχει ο αστερισ με βεντιλατερ για να εχω πιο ευκολα ζεστη και πιο οικονιμικα .απλωσ οταν θα βγαλω αυτο το μαντεμενιο τζακι που εχω θα κανω πιο καλη επενδηση εκει μεσα λεω εγω τωρα .βεβαια ο τζακασ που θα ερθει θα δει και θα πει και αυτοσ περισσοτερα.

vasilisd ενδιαφερομαι και εγω αν εισαι πανω στην θεσσαλονικη να μου πεισ και εμενα.ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3543 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα στην παρέα κ καλή χρονιά
Μέτα απο πολύ διάβασμα αποφάσισα να κάνω μόνος μου το τζάκι
εχω πάρει την ενεργειακή εστία, πυραντοχες γυψοσανιδες, πετροβαμβακα με αλουμίνιο και οτι άλλο χρειάζεται
Θα ήθελα μερικές λεπτομέρειες να μάθω απο τους πιο έμπειρους

1)στο επάνω μέρος θα αφήσω μια περσίδα 25χ70 για να βγαίνει ο ζεστός αέρα (ειναι φυσικής ροής η εστία)
Θα πρέπει να αφήσω και στο κάτω μέρος άνοιγμα για να τραβάει το τζάκι κ αέρα μέσα από το σπίτι ή μόνο η εξωτερική τροφοδοσία που 8α είναι από το μπαλκόνι με τρύπα είναι αρκετή?

2)η εστία που πήρα δεν εχει κλαπε στην έξοδο της καμινάδας
Να της φτιάξω ενα τώρα που θα στήσω το τζακι ή δεν χρειάζεται?

3) εαν στην φούσκα που θα κάνω και που θα εχει πετροβαμβακα, βιδωσω επιπλέον και φυλλα λαμαρίνας πάνω από τον πετροβαμβακα, θα βοηθήσω το τζάκι να αποδώσει ακόμη περισσότερο ή θα πετάξω τζάμπα χρήματα?

Αυτα, ελπιζω να μην σας κουρασα

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.472 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ