Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9790 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

macedonasf έγραψε:

Asteris έγραψε: ...... Το παραπάνω τζάκι μάλλον πρέπει να έχει πετροβάμβακα κολλητά στα πλαινά του για προστασία των γυψοσανίδων, αλλά ο μάστορας δεν υπολόγισε φαίνεται ότι το μαντέμι θέλει και λίγο αέρα για να μην ανεβάζει θερμοκρασία που του προκαλεί ασύστολη διαστολή...


Εγώ, όπως έχω πει, έχω το total vision 800 turbo το οποίο το έχουν μονώσει με ytong 5 άρι. Καλά έκαναν; Την άνοιξη που θα ανοίξω τη γυψοσανίδα θα δω εάν έχουν αφήσει λίγο αέρα όπως λες.


Η κασέτα δεν έχει εξωτερικές θερμοκρασίες όπως ένα foyer. Άντε να έχει 100 βαθμούς. Και 1-2 πόντοι της φτάνουν. Έχει βέβαια θέμα αν πχ πέσει το ρεύμα την ώρα που καίει full, σταματήσουν τα βεντιλατέρ να απάγουν θερμότητα από το εσωτερικό μαντέμι και σκάσει από την ζέστη περίπου όπως ένα στιμωγμένο foyer.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9792 από NISO
Απαντήθηκε από NISO στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα σας.
Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα τη γνώμη σας ,αν γνώριζεται βέβαια.Θέλω να αναβαθμίσω το ανοικτό μου τζάκι με την τοποθέτηση κασσέτας.Μετά απο μια έρευνα κατέληξα σε μια γαλλικη της Franco belge (unibas).Έχει κανεις εμπειρία από την συγκεκριμένη κασσέτα?
Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9793 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
[quote="Asteris" post=9788 Και με το τζάκι οι μερακλήδες κάνουν και παντσετολουκάνικα....[/quote]

Ομορφάντρα μουουουουουο!!!!... μ έριξες!!!!! :lol: :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9796 από marsdiv
Απαντήθηκε από marsdiv στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

χρηστος8 έγραψε: Παιδια καλη σαρακοστη. Εδω και δυο μηνες περιπου ειμαι και εγω κατοχος ενος αληθινου ενεργειακου τζακιου.Αντικατεστησα το παλιο κλασικο τζακι χωρις πορτα που ειχα.
Το σπιτι μου ειναι 120 μ (οροφοδιαμερισμα)
Πηρα το INVICTA 800 GRANDE VISION. FOYER 5 αστερο απο το LEROY MERLIN με 1100 ευρω.
Εβαλα εναλακτη καμιναδας, βεντιλατερ 600 κμ αερα, ροοστατη θερμοστατη TIEMME ELETTRONICA και τα υπολοιπα:πυραντοχη γυψοσανιδα, πετροβαμβακα με αλουμινιο, περσιδες, μερικα κομματια μαρμαρο που χρειαστηκαν κτλ. Παροτι λογω δουλειας γνωριζω τζακαδες προτιμησα την δοκιμασμενη λυση του Μπεν που προτεινει το LEROY.Υλικα και δουλεια 1200 ευρω+1100 το τζακι 2300.
Αερα πηρα απο εξω. Παροτι το σπιτι εχει κυρια θερμανση λεβητα πελλετ, ηθελα να ειμαι καλυμενος απο θερμανση για παν ενδεχομενο. Το τζακι δεν το αναβω καθε μερα, αλλα οταν αναβει σε σαλονι- καθιστικο- κουζινα (70 μετρα) ανεβαζει απο 21,5 σε 24 με 25 σε δυο ωρες περιπου. Απιστευτη αποδοση με την καταναλωση που υποσχεται.
Εχω ενα θεμα με 5 σωματα στους χωρους που επηρεαζονται απο το τζακι...πρεπει να βαλω θερμοστατικες κεφαλες οπωσδηποτε αλλα και να μεταφερω τον θερμοστατη σε ενα υπνοδωματιο γιατι αλλιως δεν θα αναβει ποτε για το υπολοιπο σπιτι οταν αναβω το τζακι.
Μπορω να πω οτι ολα οσα εγραψε ο Αστερης για τα INVICTA ισχυουν 100%. Η βοηθεια του ανεκτιμητη και τον ευχαριστω.Ευτυχως διαβαζα απο την αρχη το θεμα.
Υποσχομαι να ανεβασω και φωτο απο την αλλαγη.


χρηστο δυο ερωτησεις αφου ειδα τις φωτο σου. στο κουτι που εχεις φτιαξει αριστερα εχεις βαλει μεσα το βεντιλατερ αν καταλαβα καλα και παιρνεις αερα απο εξω ειπες? σωστα ?
Και το δεξια σπυραλ που φαινεται να πηγαινει προς τα κατω δινει αερα για την καυση ?
και τελευταια απο που πηρες τον εναλακτη αν μπορεις να μου πεις και ποσο. αν δεν θες να το γραψεις εδω στειλε μου σε εμαιλ Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. απο που τηλ. αν εχεις και τιμη. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Υ.Γ εχει πει και ο αστερης να γραψει καποιος το τηλ. αυτου απο θερμη απεναντι απο κρεαταγορα που πουλαει τετοια αλλα δεν το εχει γραψει κανενας. εστω πως ειναι η ονομασια του μαγαζιου να το βρουμε τουλαχιστον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9808 από tasos25
Απαντήθηκε από tasos25 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
αγαπητοι συνφορουμιτες καλησπερα και καλη σαρακοστη εχω την εξης απορια τι ειναι προτιμοτερο οσον αφορα τον αερα καυσης να ειναι απ εξω η απο μεσα
ευχαριστω πολλυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9809 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
[quote="marsdiv"

χρηστο δυο ερωτησεις αφου ειδα τις φωτο σου. στο κουτι που εχεις φτιαξει αριστερα εχεις βαλει μεσα το βεντιλατερ αν καταλαβα καλα και παιρνεις αερα απο εξω ειπες? σωστα ?
Και το δεξια σπυραλ που φαινεται να πηγαινει προς τα κατω δινει αερα για την καυση ?
και τελευταια απο που πηρες τον εναλακτη αν μπορεις να μου πεις και ποσο. αν δεν θες να το γραψεις εδω στειλε μου σε εμαιλ Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. απο που τηλ. αν εχεις και τιμη. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Υ.Γ εχει πει και ο αστερης να γραψει καποιος το τηλ. αυτου απο θερμη απεναντι απο κρεαταγορα που πουλαει τετοια αλλα δεν το εχει γραψει κανενας. εστω πως ειναι η ονομασια του μαγαζιου να το βρουμε τουλαχιστον.[/quote]



Αριστερα στο κουτι ειναι το βεντιλατερ και αερα πηρα απο εξω.
Το δεξι σπιραλ ειναι ο αερας απο εξω που παιρνει το βεντιλατερ. Ο αερας για την καυση ειναι κατω απο το τζακι και κατευθυνεται μπροστα με σπιραλ.
Εναλλακτη, βεντιλατερ,ροοστατη κτλ τα εφερε ο Μπεν.
Αν θυμαμαι καλα στο LEROY ειχε και εναλλακτη με τιμη 80 ευρω (δεν ειμαι σιγουρος).



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.519 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ