Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9597 από chari
Απαντήθηκε από chari στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

χρηστος8 έγραψε: [quote="johndial" Το pellet εγώ πιστεύω ότι είναι κάτι που θα περάσει και ότι θα κοιτάξουν να το εκμεταλευτούν με τόν καιρό.Μη σου πω ότι θα βάλουν και φόρο ;) Εφόσον υπάρχει η υδραυλική εγκατάσταση μην κάνεις ακόμα τίποτα.Περίμενε γιατί σε λίγο καιρό θα υπάρχει κάτι άλλο που είναι σίγουρ ότι θα συμφέρει πολύ περισσότερο και θα είναι μόνιμο.Παρότι έχουμε βάλει λεβητες pellet σε κάποιαν σπίτια εγώ δεν τα συνιστώ.Πρέπει να ψάχνεις να βρίσκεις καλό pellet με συγκεκριμένη υγρασία,να ρυθμίζεις κάθε φορά τον καυστήρα σε σχέση με το pellet που θα βρίσκεις,καθαρίσματα θάλαμου καύσης,φόρτωμα στην δεξαμενή και άλλα πολλά που δεν είναι του παρόντος.
].Παίζετε ένα μεγάλο παιχνίδι σχετικά με το νικέλιο.Πάνω απο το 70% των κοιτασμάτων που υπάρχουν βρίσκονται στήν Ελλάδα.Τέλος πάντων αν αρχίσουμε να το αναλύουμε αυτό τώρα δεν θα τελειώσουμε ποτέ.Κάντε λίγο υπομονή και θα δείξει.Τώρα για το τζάκι εγώ σου είπα.Εγώ το έχω γιατί το γουστάρω και μιάς και ήρθαν έτσι τα πράγματα έχω ξηλώσει όλα τα σώματα απο το σπίτι γιατί μου έπιαναν και το χώρο και ζεσταίνομε με αυτό.









Εμενα παλι η γνωμη μου ειναι εντελως διαφορετικη.
Το πελλετ ειναι υπαρκτο στην ευρωπη εδω και αρκετα χρονια και τα δυο τελευταια στην Ελλαδα.
Τουλαχιστον το 50% των σπιτιων στην Αυστρια καινε πελλετ...και μιλαμε για Αλπεις κατι ξερουν απο κρυα.
Η συντηξη νικελιου ακουγεται εδω και εναμιση χρονο περιπου αλλα στην παραγωγη δεν βγηκε. Κι αν βγει σε τι τιμη. Εγω προσωπικα δεν θα το εβαζα σπιτι μου αν δεν ειχε δοκιμαστει πρωτα ενα δυο χρονια απο καποιους για να ξερω αποτελεσματα.
Εμεις εν τω μεταξυ κατι πρεπει να κανουμε και οχι να περιμενουμε το αγνωστο σαν σωτηρια λυση για τη θερμανση του σπιτιου μας. Θα καιμε πετρελαιο ως ποτε; Ποιος μπορει να πληρωνει 3 με 4 χιλιαδες ευρω ετησιως για τη θερμανση του με πετρελαιο;
Η γνωμη μου ειναι οτι με ασφαλεια μπορει κανεις να εγκαταστησει συστημα πελλετ για τη θερμανση του.
Οπως εξαπλωθηκε το πελλετ στην Ευρωπη θα εξαπλωθει και στην Ελλαδα. Αυτην την στιγμη το πελλετ ηδη υπερφορολογειτε με 23% ΦΠΑ και το μονο που μπορει να γινει ειναι να παραμεινει εκει η να πεσει. Μην ξεχνατε οτι η αρση απαγορευσης καυσης πελλετ στα αστικα κεντρα μετραει λιγοτερο απο 4 μηνες. Αν η κατευθυνση του κρατους ηταν να το αποτρεψει δεν θα την επετρεπε.
Εγω με το φτηνο FERROLI που εβαλα τον Οκτωβριο του 10, τελος του φετινου χειμωνα θα εχω εξοικονομηση των 2500 ευρω...οχι ασχημα για μια φτηνη λυση.
Η αγορα του πελλετ το καλοκαιρι οπως εχει πει επανειλημενες φορες ο Νασικας ειναι ορθοτατη. Βρισκεις πολυ χαμηλοτερες τιμες απο το χειμωνα που σε γδερνουν οι εμποροι.Ολοι στην Ευρωπη αγοραζουν καλοκαιρι...πρεπει να μαθουμε να το κανουμε κι εμεις. Οσο για το καθαρισμα η κουβαλημα δεν ειναι τιποτα μπροστα στο ξυλο.Με βουλγαρικο πελλετ τη μια χρονια (PROGETTO ECOLOGIA) και αλφα γουντ την αλλη θεματα ποιοτητας πελλετ δεν ειχα.
ΥΓ. Τα σωματα χωρις παρεξηγηση κακως τα εβγαλες γιατι και το συστημα ΔΕΥΚΑΛΙΩΝ υποσχεται πως ζεσταινει την ηδη υπαρχουσα εγκατασταση με σωματα.
Φιλικα... :cheer:[/quote]

Αυτη η κυβερνηση το ιδιο ελεγε και για τα τζιπ και τα μεγαλα κυβικα ... παρτε μεγαλα αμαξια ... και υστερα... παπαλα φατην στο πορτοφιλι σου και στην Εφορια..
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by chari.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9600 από johndial
Απαντήθηκε από johndial στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

erimitis έγραψε: εγω μια γνωμη ζητησα και σεις σκοτωθηκατε λες και ο καθενας σας θα κερδισει κατι ρε μαγκες τι να πω


Δεν σκοτώθηκε κανένας μην ανησυχείς.Τη γνώμη μας λέμε.Από εμένα δεν υπάρχει κανένα θέμα με κανέναν.Εκτός και αν έχει συμβεί κάτι άλλο που δεν κατάλαβα.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by johndial.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9602 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

erimitis έγραψε: εγω μια γνωμη ζητησα


απο την στιγμη που το εχεις η αποψη μου ειναι να το φτιαξεις για να μπορεις να το χαρεις παρα να ειναι διακοσμητικό στοιχειο του σπιτιου.(αυτο εκανα κ εγω)
Ασε να κοιλησει αυτη η χρονια να δουμε πως θα πανε τα πραματα με το πετρελαιο κτλπ και του χρονου βλεπεις για λεβητα πελετ ή ξυλου
Αν δεν είχες καθόλου τζάκι τοτε αλλάζει το πράμα. εκει θα σου ελεγα να πας κατευθυαν σε λεβητα

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9615 από johndial
Απαντήθηκε από johndial στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε:

erimitis έγραψε: εγω μια γνωμη ζητησα


απο την στιγμη που το εχεις η αποψη μου ειναι να το φτιαξεις για να μπορεις να το χαρεις παρα να ειναι διακοσμητικό στοιχειο του σπιτιου.(αυτο εκανα κ εγω)
Ασε να κοιλησει αυτη η χρονια να δουμε πως θα πανε τα πραματα με το πετρελαιο κτλπ και του χρονου βλεπεις για λεβητα πελετ ή ξυλου
Αν δεν είχες καθόλου τζάκι τοτε αλλάζει το πράμα. εκει θα σου ελεγα να πας κατευθυαν σε λεβητα



+1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9625 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giol έγραψε: Συμφορουμίτες, στην προσπάθεια μου για να αποφασίσω ποια εστία θα βάλω, έφτιαξα έναν πίνακα συγκριτικό με τα μοντέλα που με ενδιαφέρουν και τα βαθμολόγησα με βάση όσο το δυνατόν αντικειμένικα κριτήρια.Παραθέτω τον πίνακα για σχολιασμό.
www.freefilehosting.net/tzaki
http://flic.kr/p/bkmBDS


Τζάκι αγοράζεις, όχι αμάξι. Απλά τα πράματα. Να ζεσταίνει χωρίς να καίει πολύ. Ούτε Mercedes χρειάζεται, ούτε BMW. Ένα Huyndai, ένα Fiat, άντε ένα Opel πχ είναι μιά χαρά για την δουλειά, να εκτελεί τις μετακινήσεις θέλεις. Εκτός αν σου περισσεύουν...

Πρώτα υπολογίζεις τι ισχύ θες. Αν κοιτάς τα εννιάρια και μαζί και τα 18άρια, τότε δεν ξέρεις τι θες. Ή μικρό θες, ή μεγάλο, μην κοιτάς λοιπόν και τα δύο. Μετά τσεκάρεις αποδόσεις. Τι με νοιάζει αν το Jolly έχει 7 ροές αέρα και 12 ρυθμιστικά, όταν βγάζει λιγότερη απόδοση από την Invicta 800 turbo vision. Η δευτερογενή δεν μας ενδιαφέρει αν δεν δίνει απόδοση. Θα σου δώσει κανείς τα συγχαρίκια που βγάζεις 0.13 μονοξείδιο έναντι 0.22 της Invicta, ή θα σου πει, ΝΑ μ@λ@κα που έδωσες τα τριπλάσια λεφτά και έχεις χειρότερη απόδοση από την φτηνή εστία? Ρυθμιστικά θα τα πειράζεις μόνο όταν θες να αλλάξεις θερμοκρασία. Εγώ έχω ένα και το βάζω στο max μέχρι να πιάσει 23 και μετά το βάζω στο μισό και το ξεχνάω την υπόλοιπη ημέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9640 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kwnmix έγραψε: Ξεκίνησα τη διαδικασία ανεύρεσης νέου μάστορα για να μου συνδέσει σωστά την κασέτα με την καμινάδα.
Λοιπόν μου φαίνεται ότι θα συγγράψω τόμους με αυτά που ακούω.
Σήμερα μου είπαν τα εξής:
1) O αρχικός τζακάς μου δεν έκανε σωστά τη σύνδεση.
2) 'Επρεπε να βάλει τη σωλήνα μέσα στην άλλη όχι μισό μέτρο μέσα στην παλιά αλλά 3 μέτρα τουλάχιστον για να έχει αποτέλεσμα και το μεταξύ τους κενό να καλυφθεί με πετροβάμβακα.
3) Ο πρωτεύων αέρας είναι συνέχεια ανοιχτός και ίσως αυτό δημιουργεί πρόβλημα (τι εννοούσε ο ποιητής δεν καταλαβαίνω).
4) Το κλαπέτο ίσως θέλει άλλαγμα. (το κλαπέτο είναι καινούργιο και κλείνει εντελώς όταν κλείνει η πόρτα και εφαρμόζει κανονικά που μπορεί να έχει σφάλμα δεν καταλαβαίνω)
5) Όταν ανέφερα το θέμα σύνδεσης με αντάπτορα συστολής διαστολής μου είπε: ναι αυτό το λέμε μαγγανιέρα αλλά δύσκολα γίνεται από μέσα από τη φούσκα πρέπει να ανοίξουμε 2-3 τούβλα και να γίνει η δουλειά από έξω (εδώ έδωσε δίκιο στον αρχικό τζακά ως προς το ότι είναι δύσκολο να γίνει η δουλειά από μέσα.
6)Θα στείλει κάποιον δικό του Τρίτη - Τετάρτη μηχανικό όχι εμπειροτέχνη να δει τι παίζει και θα μου προτείνει τί μπορεί να γίνει.
7) Μου είπε ότι αν μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου είναι να αποσυναρμολογήσω το τάμπερ και το δαχτυλίδι στο οποίο εφαρμόστηκε η σωλήνα μέσα από την κασέτα να τα τραβήξω μέσα στην κασέτα και να κόψω το κολλημένο με τη σιλικόνη σπιράλ, και μετά να βγάλω και την κασέτα έξω.
Προσανατολίζομαι σε κάτι τέτοιο, με έβαλε σε ιδέες και μετά θα δω αν μπορώ μέσα από τη φούσκα να βάλω αυτό τον αντάπτορα επάνω στην παλιά σωλήνα.
Αν τα καταφέρω θα είμαι και εγώ πιστοποιημένος τζακάς σαν το αστέρι το δικό μου. :ohmy:


Επικοινωνησε με τον Στελιο να ερθει απο το σπιτι σου για να δεις "φως".
Ευκαιρια ειναι αφου σου το προτεινε κ μονος του. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kwnmix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.522 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ