Regal: σωστή μόνωση - κεραμοβάμβακας

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #42602 από DSOT
Καλησπέρα σε όλους. Καταρχίν να πω ότι το συγκεκριμένο forum αποτελεί τεράστια πηγή πληροφοριών.
Πέρυσι αγόρασα ενα ενεργειακό τζάκι Regal με εστία 1 μέτρο απο βερμικουλίτη. Το τζάκι σαν απόδοση ειμαι πολύ ευχαριστημένος. Στα 2,7 μέτρα έχω χτιστή (με τούβλο) καμινάδα που περνάει μέσα απο υπνοδωμάτιο. Το πρόβλημα ξεκίνησε με τη μόνωση του τζακιού.
Αρχικά μου σύνδεσαν σωλήνα μονής αλουμινιου με τη καμίναδα. Το μήκος της ήταν περίπου 2 μέτρα. Έγινε σωστή μόνωση με πετροβάμβακα με επένδυση αλουμινίου διπλής ζώνης. Δηλαδή σε κουτί με επενδυση πετροβαμαβακα φτιαγμένο απο γυψοσανίδα κατά μήκος του σωλήνα μονής. Στη συνέχεια ντύσαμε το τοίχο και τη γυψοσανίδα με πετροβάμαβακα. Το αποτέλεσμα μετά απο 3 ανάματα ήταν να κάψει όλο το πετροβάμαβακα και να πιάσω σχεδόν φωτιά.
Ξήλωσα λοιπόν τη κατασκευή, πέρασα σωλήνα διπλής inox και έντυσα πάλι εσωτερικά με μία ζώνη (χωρίς να ντύσω το σωλήνα). Το αποτελεσμα είναι να μυρίζει ο πετροβαμβακας. Αποφάσισα πως θα το ξηλώσω μια τελευταια φορά να το κάνω σωστά. Ενημερώθηκα πως υπαρχει ο κεραμοβαμαβακας, έχει υψηλότερες θερμικές αντοχές και δεν μυρίζει.
Οι ερωτησεις μου ειναι:

1) Αν ντύσουμε το τζάκι εσωτερικά (εντός της γυψοσανίδας) με κεραμοβαμβακα θα έχουμε πρόβλημα με ασυστολη διαστολή ή απλά θα εκτονωθεί στην ελευεθερη πλευρά του τζακίου (δηλαδή θα δώσει περισσότερη θερμανση απο την μεριά της εστίας?

2) Μπορώ να ντύσω με κεραμοβάμβακα το σωλήνα διπλής γιανα έχω μικρίτερη θερμοκρασία εκτόνωσης?

3) Πρέπει να ντύσω το ταβάνι με κεραμοβαμβακα γιατι στον ακριβώς επάνω οροφο έχω ενδοδαπεδια θερμανση και η αυξημένη θερμοκρασία ΄λόγω επαγωγής θα δημιουργήσει πρόβλημα στο σωλήνα ενδοδαπεδιας και ίσως στο τσιμέντο της ενδοδαπεδιας?

4) Στην επενδυση της γυψοσανίδας λόγω υψηλων θερμοκρασιών πρατηρώ ρογμές με το τοίχο. Θα ήταν σωστότερο να βάλω σιλικώνη υψηλών θερμοκρασιών στις ενώσεις με τον τοίχο ή δεν εφαρμόζεται?

5) Μου είπαν απο μια τεχνική εταιρεία που μιλουσα οτι δεν υπαρχει πυριμαχη γυψοσανιδα. Ολες ειναι υψηλών αντοχών χωρίς να ειναι πυράντοχες, δηλαδή καιγονται. Ισχύει? Υπαρχει κάποια που να ειναι πιο ειδικευμενη σε υψηλές θερμοκρασίες?

Ζω στην κέρκυρα και οι τεχνικοί (έχω ρωτήσει 4) δεν γνώριζουν να απαντήσουν σε αυτές μου τις ερωτήσεις. Δεν ειναι θέμα κόστους, ειναι θέμα σωστής δουλειάς.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42612 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Regal: σωστή μόνωση - κεραμοβάμβακας
Εισαγωγή-εξαγωγή έχεις κάνει στις γυψοσανίδες για να απάγει την ζέστη και να δροσίζεται η κατασκευή και η εστία?

Για σήκωσε καμιά φωτό...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42889 από DSOT
Απαντήθηκε από DSOT στο θέμα Regal: σωστή μόνωση - κεραμοβάμβακας
Καλησπέρα Asteri, για εισαγωγή αέρα έχω κάνει 2 τρύπες Φ100 πίσω απο το τζάκι χαμηλά που παίρνει αέρα απο το εξωτερικό περιβάλλον. Μετά 2 περσίδες εκτόνωσης δεξιά και αριστερά ψηλά απο το τζάκι. Τι εννοείς για εισαγωγή - εξαγωγή απο τη γυψοσανίδα? Θα προσθεσω φωτο το απογευμα.

Με εκτίμηση
Δημήτρης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42903 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Regal: σωστή μόνωση - κεραμοβάμβακας
Εννοώ εισαγωγή αέρα χαμηλά από το δωμάτιο. Αλλιώς δεν κυκλοφορεί σωστά ο αέρας μέσα στον θάλαμο και έχεις υπερθέρμανση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42966 από DSOT
Απαντήθηκε από DSOT στο θέμα Regal: σωστή μόνωση - κεραμοβάμβακας
Καλησπέρα, σου παραθέτω φώτο απο το τζάκι. Σήμερα λογικά θα ανοιξουμε τη γυψοσανίδα προς αποκατάσταση της μόνωσης. Η μυρωδιά απο τις ινες του πετροβάμβακα ειναι πολύ έντονη.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42968 από DSOT
Απαντήθηκε από DSOT στο θέμα Regal: σωστή μόνωση - κεραμοβάμβακας
Περσίδες εκτόνωσης πλαγιες.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ