Ρύθμιση κλαπέ καυσαερίων σε κασέτα Edilkamin Ecostar

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #42601 από panosvlass
Θέτω ένα θέμα προς συζήτηση.
Η κασσέτα Ecostar της edilkamin όπως φαίνετε στην παρακάτω φωτογραφία έχει "αυτόματο" ανοιγμα/κλείσιμο του κλαπέτου/κόφτρα της εξόδου των καυσαερίων.

Το εμβολάκι που πιέζει η πόρτα όταν κλείνει



Το κλαπέτο/κόφτρα όταν είναι πλήρως ανοιχτό




Το εμβολάκι όπως φαίνετε απο την 1η φωτογραφία ρυθμίζετε.Ετσι μπορεί ο χρήστης να ρυθμίσει πόσο θα κλείνει το κλαπέτο.
Απο το εργοστάσιο έρχετε τέρμα βιδωμένο ως αποτέλεσμα το κλαπέτο μένει κατα ενα 20% ανοιχτο όπως φαίνετε στην επόμενη φωτογραφία.




Επειδή απο την χρήση που έχω κάνει βλέπω τα καυσαέρια να τρέχουν λόγο του περιστροφικού καπέλου που έχει μείνει απο το παλιό τζάκι, θα άλλαχτει εντος βδομάδας με παγόδα, αποφάσισα να το κλείσω λίγο.
Ξεβίδωσα το εμβολάκι και το ρύθμισα να το κλείνει περισσότερο και να αφήνει ενα 10% ανοιχτο.



Το εμβολάκι ρυθμίζετε τόσο ώστε να κλείνει και τερμα το κλαπέτο όπως φαίνετε παρακάτω.(τέρμα θεωρητικά γιατι πρακτικά ΔΕΝ γίνετε ,υπάρχει ενα κενό για την απαγωγή των καυσαερίων)




Τι άποψη έχετε? Τερμα κλειστό ή όχι?


Υγ. Τώρα που τελείωσα το γράψιμο σκέφτηκα ότι έπρεπε να το είχα κάνει ξεχωριστό θέμα.
Αν θέλει κάποιος mod ας το σπάσει σε νέο θέμα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46291 από dionisisk
Εγώ το εχω τέρμα κλειστό και δεν έχω κανένα πρόβλημα απλά όταν έχει μέσα πολύ καπνό πρέπει να ανοίγω πιο αργά και προσεκτικά την πόρτα ώστε να τραβήξει τον καπνό και να μη βγει έξω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46311 από Asteris
Εξαρτάται από την υγρασία των ξύλων. Το κλείνεις όσο περισσότερο μπορείς, αρκεί να καίγονται τα ξύλα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46606 από panosvlass
Τις 2 τελευταιές φορές το δουλέυω στο ενα κλικ πριν το τελείως κλειστό.
Για τους 2 λόγους που γράψατε παραπάνω.
Πολύ κάπνα μεσα ειδικά στην αρχη μεχρι να πάρει καλά, οπότε αυξημένες πιθανότητες να καπνίσει οταν ανοίξεις να κάνεις κάτι.Και γιατί με τέρμα κλειστό τον αέρα εισαγωγής κοντευε να "σβήσει" 2 φορές, μέχρι που σταμάτησαν αυτόματα τα βεντιλατέρ.
Πιστεύω για τα φετινά ξύλα που έχω + τις σταθερής απόδοσης μπριγκέτες που θα χρησιμοποιώ είμαι καλυμένος.Του χρόνου αν δω τιποτα άλλο μπορει να το πειράξω ξανά.
Αν και την τελική ρύθμιση θα τη δω αφού αλλάξω το αναθεματισμένο περιστροφικό καπέλο που έχω με παγόδα.
Σε κάθε περίπτωση το τζάκι δουλεύει μια χαρά.
Το όλο θέμα είναι η βέλτιστη λειτουργεία.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55225 από dionisisk
Να ρωτήσω κάτι από θερμοκρασίες στο χώρο πώς πας;(πάντα σε συνάρτηση με την εξωτερική θερμοκρασία και το τ.μ του σπιτιού)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55310 από panosvlass
Με δεδομένες τις θερμοκρασίας εδω αυτήν την εποχή (Γλ.Νερα Αττικης) που παίζουν απο 5 εως 15 ο χώρος που βρίσκετε το τζακι ειναι πάντα πάνω απο τους 22 με συντηρηση στην φωτια.
Αν το έχω όλη την ώρα τσίτα παει πανω απο 23-24.
Ο χώρος ειναι 45τμ με 2 παρακείμενα δωμάτια που δεν έχω ενδειξη θερμοκρασίας αλλα είναι πανω απο 19 βαθμους.Ακόμα ο χώρος έχει ενα άνοιγμα εσωτερικής σκάλας 1.5χ1.5 που οδηγεί σε σοφίτα 35τμ.Η σοφίτα ειναι ο πιο εκτεθιμένος χώρος και εχει θέμα γενικά.Εχω τοποθετήσει πρόχειρα ένα μοτερ με ευκαπτο να τραβάει αέρα απο το ανοιγμα τησ σκάλας και έτσι ανεβάζει η σοφίτα θερμοκρασία.Οσο ο κάτω χώρος έχει >21 και το μοτερ δουλευει τουλαχιστον 1 ωρα η σοφίτα έχει ~19-20.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ