Παρακαλώ βοήθεια! Πολλές απορίες!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40756 από busm
Όποιος έχει την υπομονή και τη διάθεση θα τον παρακαλούσα να μου λύσει μερικές απορίες που έχω σχετικά με το τζάκι μου. Απ'ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας πολλές σελίδες εδώ, το τζάκι που έχω είναι foyer. Οι απορίες που έχω είναι οι εξής

1) Όταν κλείνουμε την πόρτα, από πού μπαίνει ο αέρας για την καύση;
2) Ο τζακάς δεν μου έχει βάλει κάτω από την εστία μέσα στο σπίτι περσίδα, ώστε ο κρύος αέρας να μπαίνει απο εκεί και αφού ζεσταθεί να βγαίνει από τις περσίδες στο ταβάνι. Αντίθετα έχει αφήσει κάτω από τη βάση της εστίας γύρω στο μισό πόντο απόσταση. Να υποθέσω ότι είναι για αυτό το σκοπό; (δείτε φωτό)
Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us
3)Αν η πόρτα δεν σφραγίζει καλά υπάρχει περίπτωση να μπάζει και να φουντώνει τη φωτιά; Μόλις την κλείνω η φωτιά φουντώνει με όλα τα κλαπέτα κλειστά. Υπάρχει περίπτωση να φταίει η καμινάδα ή το περιστρεφόμενο καπέλο;
4) Ποιος ο ρόλος της περσίδας κάτω από την εστία, έξω όμως από το σπίτι; Ο κρύος αέρας που μπαίνει μέσα στη φούσκα ζεσταίνεται και βγαίνει πλεόν από τις περσίδες μέσα στο σπίτι ή χρησιμεύει αλλού;

Υπάρχει κάποιο σχεδιάγραμμα που να δείχνει τη λειτουργία ενός τέτοιου τζακιου;

Παρακαλώ πολύ όποιος μπορεί ας με βοηθήσει γιατί μέχρι σήμερα δεν έχω καταφέρει να το λειτουργήσω σωστά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40763 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Παρακαλώ βοήθεια! Πολλές απορίες!
Διάβασε αυτό και θα σου λυθούν όλες οι απορίες σου.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.053 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ