Πώς να καθαρίσω την καμινάδα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40751 από busm
Έχω ενεργειακό τζάκι στο σπίτι και εδώ και πέντε χρόνια δεν έχω καθαρίσει ποτέ την καμινάδα. Η καμινάδα είναι μεταλλική. Μπορώ να την καθαρίσω μόνος μου; Ανεβαίνει έναν όροφο πάνω από το τζάκι και κάνει γωνιά λίγο πάνω από την εστία. Θεωρείτε ότι θα έπρεπε να έχει καθαριστεί νωρίτερα; Είναι επικίνδυνο; Γενικά το έχω κάψει πολύ το τζάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40793 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Πώς να καθαρίσω την καμινάδα;
Θέλει κάθε χρόνο καθάρισμα ή και 2η φορά στην ίδια σεζόν εφόσον κάψεις 5tn, αν θυμάμαι καλά. Ειδικά με τα χλωρά ξύλα που μας πλασάρουν στην Ελλάδα...

Εγώ την καθαρίζω (πληρώνω άλλον 50€) 1 φορά το χρόνο.

Αν θεωρείς ότι είσαι ασφαλής στη σκεπή και έχεις ανάλογη εμπειρία, κάντο μόνος σου. Αν όχι, άστο καλύτερα.

Μετράς διάμετρο - ύψος καμινάδας και αγοράζεις ανάλογης διαμέτρου βούρτσα και αντίστοιχο αριθμό κονταριών, τα οποία είναι κομμάτια 1m συνήθως που βιδώνουν μεταξύ τους. Κοίτα να πάρεις και ένα με χειρολαβή.

Βάζεις ένα μεγάλο κουβά μέσα στην εστία να μαζέψει τα πολλά που θα πέσουν.

Σφραγίζεις καλά την εστία εξωτερικά (πχ νάυλον με χαρτοταινία), γιατί αν δε σφραγίσει από μόνη της, ετοιμάσου για πολύ μαυρίλα.

Αφού τελειώσεις το τρίψιμο από πάνω (επέμεινε κάμποσο), κατεβαίνεις να καθαρίσεις εστία.

Μη σου πω καλύτερα τι θα βρεις μέσα... :lol:

Αφού μαζέψεις όλη τη βρώμα (για μένα οπωσδήποτε με σκούπα στάχτης - μάσκα - γυαλιά εργασίας), μπαίνεις μέσα στην εστία και καθαρίζεις την καμπάνα από πάνω. Επίσης κάνεις με τη βούρτσα και τυχόν κομμάτι που δεν καθάρισες από πάνω, πχ λόγω γωνίας.

Ρίχνεις τελικό καθάρισμα και η εστία / καμινάδα είναι κομπλέ.

Το υπόλοιπο σπίτι δεν ξέρω πως θα είναι, ανάλογα το πόσο προσεχτικός θα είσαι... :P :P





Ακόμα στα πετρέλαια...
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40831 από argyka
Απαντήθηκε από argyka στο θέμα Απ: Πώς να καθαρίσω την καμινάδα;

GT έγραψε: Θέλει κάθε χρόνο καθάρισμα ή και 2η φορά στην ίδια σεζόν εφόσον κάψεις 5tn, αν θυμάμαι καλά. Ειδικά με τα χλωρά ξύλα που μας πλασάρουν στην Ελλάδα...

Εγώ την καθαρίζω (πληρώνω άλλον 50€) 1 φορά το χρόνο.

Αν θεωρείς ότι είσαι ασφαλής στη σκεπή και έχεις ανάλογη εμπειρία, κάντο μόνος σου. Αν όχι, άστο καλύτερα.

Μετράς διάμετρο - ύψος καμινάδας και αγοράζεις ανάλογης διαμέτρου βούρτσα και αντίστοιχο αριθμό κονταριών, τα οποία είναι κομμάτια 1m συνήθως που βιδώνουν μεταξύ τους. Κοίτα να πάρεις και ένα με χειρολαβή.

Βάζεις ένα μεγάλο κουβά μέσα στην εστία να μαζέψει τα πολλά που θα πέσουν.

Σφραγίζεις καλά την εστία εξωτερικά (πχ νάυλον με χαρτοταινία), γιατί αν δε σφραγίσει από μόνη της, ετοιμάσου για πολύ μαυρίλα.

Αφού τελειώσεις το τρίψιμο από πάνω (επέμεινε κάμποσο), κατεβαίνεις να καθαρίσεις εστία.

Μη σου πω καλύτερα τι θα βρεις μέσα... :lol:

Αφού μαζέψεις όλη τη βρώμα (για μένα οπωσδήποτε με σκούπα στάχτης - μάσκα - γυαλιά εργασίας), μπαίνεις μέσα στην εστία και καθαρίζεις την καμπάνα από πάνω. Επίσης κάνεις με τη βούρτσα και τυχόν κομμάτι που δεν καθάρισες από πάνω, πχ λόγω γωνίας.

Ρίχνεις τελικό καθάρισμα και η εστία / καμινάδα είναι κομπλέ.

Το υπόλοιπο σπίτι δεν ξέρω πως θα είναι, ανάλογα το πόσο προσεχτικός θα είσαι... :P :P




Και που τις βρίσκεις αυτές τις βούρτσες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40834 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Πώς να καθαρίσω την καμινάδα;
Σε μαγαζιά με εργαλεία, οικοδομικά υλικά κλπ συναφή.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40962 από Μπάμπης
Έχει και στα Leroy
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": argyka

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40964 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Απ: Πώς να καθαρίσω την καμινάδα;
θα παίξει λίγο wax on - wax off ,αλλά ελπίζω να γίνει δουλειά :P

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.184 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ