Invicta Selenic 700

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137078 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Invicta Selenic 700
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχω δει εναλλακτες νερού γνωστής εταιρίας στα τζάκια για μετατροπή ενεργειακών αερόθερμων όπως τα δικά μας και σε υδραυλικά. 1) έχει απόδοση? 2) υπάρχει κίνδυνος; 3) κοστος μετατροπής χωρίς αγορά εναλλακτη? 4) αξίζει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137081 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Invicta Selenic 700
Καλημερα!Οι εναλλακτες που λες ειναι συνηθως για υδραυλικα τζακια ωστε να παρουμε καποια επιπλεον ενεργεια απο τα καυσαερια.Το επιπλεον κερδος ειναι μικρο θεωρω για να μπεις σε μια τετοια μετατροπη σε ενα τζακι αεροθερμο,δεν αξιζει.Λαβε υποψιν σου οτι για να λειτουργησει το συστημα χρειαζεται ολα τα παρελκομενα(υδραυλικα) που θελει το στησιμο ενος λεβητα,του τεστιν 400-500 ευρο μονο τα υλικα,για να ζεστανεις με το ζορι ενα η δυο μικρα σωματα και αν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137086 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Invicta Selenic 700

panosf01 έγραψε: Καλημερα!Οι εναλλακτες που λες ειναι συνηθως για υδραυλικα τζακια ωστε να παρουμε καποια επιπλεον ενεργεια απο τα καυσαερια.Το επιπλεον κερδος ειναι μικρο θεωρω για να μπεις σε μια τετοια μετατροπη σε ενα τζακι αεροθερμο,δεν αξιζει.Λαβε υποψιν σου οτι για να λειτουργησει το συστημα χρειαζεται ολα τα παρελκομενα(υδραυλικα) που θελει το στησιμο ενος λεβητα,του τεστιν 400-500 ευρο μονο τα υλικα,για να ζεστανεις με το ζορι ενα η δυο μικρα σωματα και αν...

Δεν μπορείς να χρεισημοποιησεις το ίδιο σύστημα του λεβητα και να μην κατασκευασεις άλλο κύκλωμα , να γλιτώσεις δηλαδή το κοστος μετασκευής ; Μπορώ μέσα από την καμινάδα να τραβήξω τις δυο σωλήνες από τον εναλλακτη. Η καμινάδα περνάει μέσα από το λέβητα μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137106 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Invicta Selenic 700
Αν εισαι κοντα θεωρητικα μπορεις γλιτωνοντας τον αυτοματο πληρωσης και χρησιμοποιοντας τον κυκλοφορητη του λεβητα πετρελαιου,θελεις επιπλεον βαλβιδες ασφαλειας και υδροστατη που θα δινει εντολη στον κυκλοφορητη.Το θεμα ομως ειναι αν αξιζει τα λεφτα της αυτη η κατασκευη ως προς την αποδοση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137112 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Invicta Selenic 700
Η δουλειά της καμινάδας είναι να απάγει τα καπναερια,καλια να σου λείπουν οι πατέντες.
Ένα φιλαράκι πέρυσι έκανε το ίδιο,σπάσανε οι σωλήνες,και μάζευε τα νερά μέσα από το τζάκι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137137 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Invicta Selenic 700
Καλημέρα , οπότε το ξεχνάω . Και όλο αυτό για να ζέστανω το παιδικό δωμάτιο. Αν βάλω ένα ασύρματο θερμοστάτη χώρου στο παιδικό και κλείσω όλα τα καλοριφέρ στα υπόλοιπα δωματια θα λύση το πρόβλημα μου. Το θέμα ειναι με το πεθερο μου που μένει από κάτω , παρότι έχουμε ωρομετρητες θέλει το συνολικό πόσο του αερίου να το υπολογίζει μόνο με τις ώρες και όχι με τα τετραγωνικά και τα σώματα. Θα συμφέρει αν το υπολογίζω μόνο με τους μετρητές για ένα σώμα?γιατι μόνο ένα σώμα θα έχω ανοιχτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ