Invicta Selenic 700

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48246 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
εγώ με άλλη εστία, δεν έχω παταράκι στο θερμοθάλαμο και θέλω να βάλω χωρίς να ανοίξω τη φούσκα. ευτυχώς έχω μεγάλη περσίδα και λέω να δουλέψω από εκεί. τη λύση της λαμαρίνας για πατάρι δεν την είχα σκεφτεί οπότε τώρα λέω να την κάνω σε δύο κομμάτια, δεξι και αριστερό για να πιάσει γύρω από την καμινάδα.
για να δούμε..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48300 από Μπάμπης
Απαντήθηκε από Μπάμπης στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
Πολύ καλή δουλειά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48740 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
SHERIF μπράβο σου έκανες καλή και λεπτομερή δουλειά. Καλό χειμώνα και καλά ζεστάματα.Αν σου είναι εύκολο πες μου κάποιες λεπτομέρειες γιατί μόλις ήρθε η δική μου και είμαι στη φάση εγκατάστασης.
1. Τι αποστάσεις άφησες εσωτερικά μεταξύ εστίας και πετροβάμβακα(πλάγια και πίσω);
2. Στη μπροστινή πλευρά τη γυψοσανίδα την έφερες πρόσωπο με την πάνω πλευρά της εστίας ή λίγο πιο μπροστά για να κάνει "δόντι" και να αφήσει κενό;
3. Από τις διαστάσεις των περσίδων είσαι ικανοποιημένος; κάνει καλή φυσική ροή; τι βαθμούς έχεις στην έξοδό σου πάνω;
4. Είδα στην ένωση των δυο καπναγωγών ότι είχες σφικτήρα. Έβαλες σε κάθε ένωση σε όλο το μήκος της καμινάδας ή μόνο μέσα στη φούσκα;
5. Δεν φαίνεται αν έβαλες εναλλάκτη. Αν ναι τι τύπου βεντιλατέρ έβαλες; που και πως το τοποθέτησες και αν κάνει θόρυβο.
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49070 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
@akasa
......
1. Τι αποστάσεις άφησες εσωτερικά μεταξύ εστίας και πετροβάμβακα(πλάγια και πίσω);
2. Στη μπροστινή πλευρά τη γυψοσανίδα την έφερες πρόσωπο με την πάνω πλευρά της εστίας ή λίγο πιο μπροστά για να κάνει "δόντι" και να αφήσει κενό;
3. Από τις διαστάσεις των περσίδων είσαι ικανοποιημένος; κάνει καλή φυσική ροή; τι βαθμούς έχεις στην έξοδό σου πάνω;
4. Είδα στην ένωση των δυο καπναγωγών ότι είχες σφικτήρα. Έβαλες σε κάθε ένωση σε όλο το μήκος της καμινάδας ή μόνο μέσα στη φούσκα;
5. Δεν φαίνεται αν έβαλες εναλλάκτη. Αν ναι τι τύπου βεντιλατέρ έβαλες; που και πως το τοποθέτησες και αν κάνει θόρυβο.


1. 10cm δεξιά & αριστερά 12cm πίσω ( το πίσω 12 γιατί έτσι μου βγήκε, υπολόγιζα να χτίσω με 15αρι YTONG αλλά η τοπική αγορά διέθετε μόνο 10αρι)
2. Στην μπροστινή πλευρά έρχετε 2cm περίπου προς τα έξω αλλά περιμετρικά της εστίας υπάρχει 1cm κενό





3. Έχει καλή φυσική ροή, 90 κελσίου περίπου αλλά λόγω του ότι ο καιρός μέχρι τώρα είναι αρκετά καλός δεν έχω κάνει ακόμη γερά και συνεχόμενα ανάματα
4. Έχω βάλει σε όλη την καμινάδα, είναι μόνο 4m οπότε μηδαμηνό το έξοδο, μετά τις 2 η 3 πρώτες σωλήνες νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο, το λένε μανσέτα είναι σχήματος ωμέγα και αγκαλιάζει ακριβώς το χείλος της σωλήνας και με το σφίξιμο σχεδόν το στραγγαλίζει, είναι του εργοστασίου Μοσχάλη
5. Δεν έχω βάλει έχω κάνει την υποδομή εάν βάλω θα το κάνω χωρίς μοτέρ μόνο φυσική ροή,
(Εναλλάκτης μοτέρ κοντρόλερ περσίδες εύκαμπτη ίνοχ συν μεταφορικά 380 ευρώ περίπου εάν δεν με καλύπτει το τζάκι προτιμώ να δώσω 500 ευρώ ακόμη και να βάλω μια μικρή κινέζα πέλετ στην άλλη άκρη του σπιτιού)

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by SHERIF.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49150 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
SHERIF σ' ευχαριστώ. Οι αναφορές σου μου είναι πολύτιμες! Αν σε χρειαστώ σε κάτι στη διάρκεια της εγκατάστασης θα σε ξαναρωτήσω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49265 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
SHERIF μπράβο σου !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.138 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ