Invicta Selenic 700

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160592 από podilatis
Απαντήθηκε από podilatis στο θέμα Invicta Selenic 700

SHERIF έγραψε: Εάν έχεις χρόνο και διάθεση κάνε μας μια παρουσίαση της εστίας σου με φωτό αν έχεις.

Να το δικό μου... :P :P :P μόλις του βάλω και τις τελευταίες λεπτομέρειες θα ανεβάσω φωτό.Πάντως βλέπετε ότι το YTONG το δουλεύουνε πολύ σε άλλες χώρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161236 από podilatis
Απαντήθηκε από podilatis στο θέμα Invicta Selenic 700
Καλημέρα σε όλη την παρέα.
Γράφω το πάθημά μου εδώ για να μην την πατήσει με άσχημα κατάληξη κάποιος άλλος από την παρέα.Εξηγώ την περιπέτεια-βλακεία που έκανα.
Είχα ξεμείνει από ξύλα και χρήμα και μου 'ρθε η φαεινή ιδέα αφου κοντά μου υπήρχε μαγαζί με κορδέλα και έφτιαχνε ξύλινα έπιπλα να του ζητήζω ροκανίδι για το τζάκι.Όπως και έγινε μου έδωσε ο άνθρωπος μπόλικο ροκανίδι το χοντρό το αφράτο.
Χαρούμενος και πιστεύοντας ότι πάλι βρήκαμε την άκρη μας και ότι ο πατεντιάρης πάντα βρίσκει την άκρη του τραβάω σπίτι για να ανάψω το τζάκι.Η καλύτερη ιδέα που μου 'ρθε ήταν να κόψω ένα ντενεκέ λαδιού να τον καθαρίσω και μ'ένα τρυπανάκι να του τραβήξω πολλές τρύπες (σουρωτήρι) να παίρνει αέρα το ροκανίδι.
Γεμίζω το ντενεκέ με το αφράτο το ροκανίδι του βάζω φωτιά από κάτω και το βάζω μες στο selenic.
Τα πιτσιρίκιά μου ,ευτυχώς,για καλή μου τύχη δεν ήταν μπροστά στο τζάκι εκείνη την ώρα αλλά διάβαζαν στα 2 μέτρα πλάγια στο τραπέζι της κουζίνας.
Φτάνει στο μισάωρο η θερμοκρασια γύρω στους 100βαθμούς και μου κάνει ένα ήχο ο ντενεκές από μέσα στο τζάκι όπως όταν διαστέλλεται ένα μέταλλό ε και λέω εντάξει φυσιολογικό είναι αφού υπάρχει φωτιά μέσα.
Μετά από κανα 5 λεπτο ακούγεται ένα "μπουφ" και ξέρασε το τζάκι στάχτη από τις τρύπες του συρταριού.
Σηκώνομαι επάνω απορημένος και βλέπω ότι οι στάχτες είχαν φτάσει 2 ΜΕΤΡΑ μακριά σε όλο το πάτωμα.Λέω από μέσα μου "ΛΕΣ ΝΑ ΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΑΛ..ΙΑ;" αναρωτήθηκα και όπως είμαι κανα 2 μέτρα μακριά και παρατηρώ το
"ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ" ακούγεται ένα ΜΠΑΜ από το τζάκι και τα γυαλιά από το τζάμι έφτασαν σχεδόν στα πόδια μου.
Αντιλαμβάνεστε όλοι τι σκηνές επικράτησαν για κανα 10 λεπτο μες το σπίτι ευτυχώς χωρίς να χτυπήσει κάποιος.
Παραθέτω και φωτογραφίες ζητώντας και μια εξήγηση του φαινομένου.
s36.photobucket.com/user/podilatis/library/
Δείτε πως στράβωσε το καπέλο στη ταράτσα.
Περίμενα να παρουσίαζα το Selenic μου με άλλο τρόπο αλλά δεν είχα υπολογίσει την βλακεία που έκανα τι
κατάληξη θα είχε.
Βεβαίως μετά μπήκα και είδα σχετικά θέματα πχ "SAWDUST EXPLOSIVE" και διάφορα άλλα.
Αλλά εγώ το ΚΡΑΚΑΤΟΑ το είχα κάνει ήδη ευτυχώς χωρίς να χτυπήσει κανείς.Να προσθέσω εδώ ότι ο ντενεκές με το ροκανίδι ήταν ΑΘΙΚΤΟΣ δεν έσκασε σε κομμάτια απλά μετά το μπαμ κάπνιζε όλο το ντουμάνι μες το σπίτι.
Αυτά από εμένα και καλή συνέχεια σε όλους.Κλείνοντας με το...
ΤΟ ΡΟΚΑΝΙΔΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΡΗΚΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ... :lol: :lol: :lol:
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by podilatis. Αιτία: πρόσθεσα πρόταση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161369 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700
Απίστευτο!

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161372 από elgreco
Απαντήθηκε από elgreco στο θέμα Invicta Selenic 700
Κρίμα για τη ζημιά αλλά ευτυχώς δε πάθατε τίποτα ΕΣΕΊΣ.
Ούτε εγώ γνώριζα ΤΙΣ εκρηκτικές ιδιότητες που έχει το ροκανίδι. Αφού διάβασα την ανάρτηση ενημερώθηκα διαβάζοντας και βλέποντας βίντεο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161373 από podilatis
Απαντήθηκε από podilatis στο θέμα Invicta Selenic 700

elgreco έγραψε: Κρίμα για τη ζημιά αλλά ευτυχώς δε πάθατε τίποτα ΕΣΕΊΣ.
Ούτε εγώ γνώριζα ΤΙΣ εκρηκτικές ιδιότητες που έχει το ροκανίδι. Αφού διάβασα την ανάρτηση ενημερώθηκα διαβάζοντας και βλέποντας βίντεο.

Το αστείο είναι ότι το πριονίδι είναι πιο "εκρηκτικό" από το ροκανίδι.Έχω μπόλικο και από αυτό απλά έτυχε και δεν έβαλα και πριονίδι στον ντενεκέ παρά μόνο ροκανίδι.
Άρα ήμουν και τυχερός μες στην ατυχία-μα....α μου.
Από δω και πέρα πειράματα τέτοια μακριά από την οικογένεια.
Δεν πτοούμαι πάντως,το ροκανίδι και το πριονίδι που έχω μαζέψει θα το κάνω μπρικέτα.Πάω να βρω κανά σιδηρουργό να μου στήσει κυλινδράκι με γρύλλο όπωε έχει κάνει ο φίλος εδώ: watch?v=oG9DKYCklLw

πρέσσα
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by podilatis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162306 από andrew79
Απαντήθηκε από andrew79 στο θέμα Invicta Selenic 700
καλη χρονια σε ολους.
δεν εχω ξεκινησει ακομα το τζακι γιατι εχω παρει 4 προσφορες και ο καθενας λεει τα δικα του.
1)κανεις δεν γνωριζει τον εναλλακτη
2)ο ενας μου λεει να κανω θερμοθαλαμο μεχρι το ταβανι 4.5 μετρα!!
3)και θελουν να τους δωσω 900 ευρω.
θα το ξεκινησω με εναν φιλο μου και με την βοηθεια σας.
βημα-βημα
1)τι βαση να χρισημοποιησω για το τζακι?
2)ανοιγμα στο ταβανι για να περασει η καμιναδα
πως να το κανω και μετα πως θα το κλεισω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.211 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ